استاندار گیلان: روستاییان نقش بسزایی در تحقق جهش تولید دارند
استاندار گیلان: روستاییان نقش بسزایی در تحقق جهش تولید دارند
استاندار گیلان با اشاره به نقش اقتصادی روستانشینان در توسعه بالندگی و شکوفایی اقتصاد کشور به ویژه برای مقابله با تحریم های ظالمانه گفت: روستاییان نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی و جهش تولید دارند.

ارسلان زارع غروب شنبه درجلسه تجلیل از دهیاران استان در رشت افزود: نگاه همگان بیش از آن چیزی که به شهرنشینان معطوف شود به روستانشینان پرتلاش است.
وی تصریح کرد :در  سال های گذشته روستاهایی داشتیم که حتی یک جوان بیکار نداشتند و که امروز نیز این امر دست یافتنی است و می‌توان روستا را به کانون کسب و کار تبدیل کرد.
وی گفت: در فرآیند تدوین برنامه های توسعه،  روستاها نقش و جایگاه والایی دارند و برای تحقق عدالت اجتماعی  توجه به توسعه روستاها و روستانشینان مولفه ای تاثیر گذار است.
وی با تاکید براینکه به روستاها و روستاییان باید بیش از گذشته توجه کنیم ، تصریح کرد:  یکی از استان‌هایی هستیم که شهروندان قابل توجهی از گیلان در روستاها ساکن هستند .
وی با اشاره به اینکه گیلان دارای دو هزار و ۱۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار است اظهار کرد:  ۳۷ درصد جمعیت ساکن استان در روستاها هستند.
وی با بیان اینکه روستاییان محور کشاورزی مانا در استان هستند، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه‌های کسب و کار اشتغال پایدار است و می‌توانیم با برنامه‌ریزی و هماهنگی  کشاورزی را  به عنوان اشتغال پایدار در روستاها داشته باشیم.
وی با اشاره به موهبت های الهی در گیلان  از جمله وفور منابع آبی  که لازمه کشاورزی و کشت محصولات راهبردی همچون برنج است،گفت:

با توجه به شرایط آب و هوایی زمینه کشت محصولات راهبردی همچون برنج در نقاط مختلف استان فراهم است و   اگر به صورت شایسته از منابع آبی استفاده کنیم نباید مشکلی در این زمینه داشته باشیم.
زارع با اشاره به گلایه های برخی از روستاییان در زمینه نبود اب  در استان در هفته‌های اخیر ؛  خواستار پیگیری و تلاش برای رفع  این موضوع شد.
و ی با تاکید بر ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیت آب بندان ها خاطرنشان کرد:  باید از ظرفیت های استان به طور بهینه بهره بگیریم.
استاندار گیلان خاطرنشان کرد:  این انتظارات در یک فضای همدلی ،  وفاق و تلاش همگانی محقق می‌شود و دهیاران به عنوان افرادی که در این حلقه‌ها تاثیرگذار هستند می توانند  سهم بسزایی در این ارتباط داشته باشن.
د وی در بخش دیگری از سخنانش  به اینکه آثار متعدد گرانسنگی حاصل تلاش‌های روستاییان  در روستاهاذوجود دارد که جزو فرهنگ استان محسوب می‌شوند که بخشی از آنها نیزثبت جهانی شده‌اند، گفت : باید از   ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی روستاهای استان  بیشتر بهره برده  و انها را معرفی کنیم ؛  چرا که اینها موجب غرور ملی ما هستند.
وی با بیان اینکه روستاییان به دستاوردهای خود افتخار می کنند  تاکید کرد:   باید آثار فرهنگی  ‌مان مستندسازی و مکتوب تا برای نسل‌های آینده ماندگار شود؛  ضمن آنکه وظیفه داریم برای انتقال این فرهنگ نیز تلاش کنیم.
استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت زمین کشاورزی در استان تصریح کرد: امروز  موضوعذمهم برای تولید و اشتغال کشاورزی در روستا زمین است ؛ از اینرو  باید از تغییر کاربری زمین ها مراقبت کرد.
وی ادامه داد: دهیاران می توانند با تشویق مردم به به صیانت از اراضی و نفروختن زمین هایشان به عنوان خط مقدم در جلوگیری از تغییر کاربری ها تاثیرگذار باشند.
به گفته زارع؛  روستاها کانون های مسائل اجتماعی هستند و  باید زمینه امیدواری مردم به آینده و دولت را بیشتر فراهم کنیم و از این رو دولت  جهت ارائه خدمات همچون  برقرسانی ، ابرسانی، گازرسانی و  اینترنت در روستاها اهتمام داشته و این تلاش‌ها همچنان استمرار دارد .
وی خاطرنشان کرد:  در حوزه زیرساخت تا با همه محدودیت‌ها تلاش انجام می‌دهیم و نگاه ما به سکونتگاه ها حفاظت و صیانت محیط زیست و آرامش زندگی و سکونتگاه های پایدار باشد.
زارع  خاطر نشان کرد:برای تحقق پویایی ،  نشاط،  امنیت و آرامش خاطر باید  از مشارکت مردم روستا بهره بگیریم.
وی  همچنین نقش دهیاران را برای ارتقای شاخص های عمرانی نیز  بسزا دانست  و تاکید کرد:  دهیاران به روز رسانی داشته و  به قوانین اشراف کامل داشته باشند.
استاندار گیلان با اشاره به شرایط ناشی از کرونا و در وضعیت اقتصادی جهان تصریح کرد: کرونا اقتصاد تمامی کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار  داده و اقتصاد ما  نیز دستخوش شرایط تحریم وکرونا قرار گرفته است و  باید تلاش برای فائق آمدن به این شرایط را داشته باشیم .
استاندار گیلان  مردم را در زمان حاضر نیازمند  همراهی و تکریم بیشتر دانست و.گفت: باید بیش از گذشته مردم را تکریم کنیم و  رضایت آنها مورد توجه باشد و حسن خلق و درستی داشته باشیم .
وی همچنین در ادامه به اختلاف سلایق احتمالی بین اعضای شوراهای اسلامی اشاره و بیان کرد: ممکن است اختلاف هایی در  شوراهای اسلامی باشد اما دهیاران تلاش کنند تا با فراهم کردن فضای تعامل و وحدت امور برای  توسعه و رفاه روستاییان پیش برود.

چهاردهم تیرماه به عنوان روز دهیاران تامگذاری شده است.