ترامپ به بهانه اشتغال، محدودیت‌های جدید روادید وضع می‌کند
ترامپ به بهانه اشتغال، محدودیت‌های جدید روادید وضع می‌کند
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به بهانه حفظ و حراست از مشاغل آمریکاییِ آسیب دیده از همه‌گیری ویروس کرونا وعده داده بزودی مقرراتی را درباره محدودیت صدور روادید برای برخی از کارگران خارجی وضع خواهد کرد.

به گزارش روز یکشنبه تارنمای آمریکایی شبکه خبری بلومبرگ، ترامپ اعلام کرد کشورش هم زمان با افزایش بیکاری در کشورش به دلیل همه گیری ناشی از شیوع ویروس کرونا، محدودیت هایی را درباره روادید مهاجرتی بر پایه اشتغال در دو روز آینده صادر خواهد کرد.

وی روز گذشته (شنبه) در مصاحبه با فاکس نیوز این تصمیم جدید را در پاسخ به پرسشی درباره طبقه بندی مختلف روادید در آمریکا شامل برنامه H-۱B برای کارگران ماهر و برنامه L-۱ برای مدیرانی که شرکت خود را منتقل می کنند، مطرح کرد.

وی گفت «استثناهای بسیار اندکی» وجود خواهد داشت. در مواردی باید استثناهایی قائل شد. به آنها برای فعالیت های تجاری بزرگ نیاز هست که برخی از مدتها قبل به این منظور به کشور آمده اند.

بلومبرگ پیش تر در گزارشی به نقل از افراد آگاه از این تصمیم جدید آمریکا گفته بود: یکی از احتمالات مورد توجه محدود کردن ورود به آمریکا در رابطه با طبقه بندی روادید شامل برنامه کارگران ماهر برای مدت ۱۸۰ روز است.

افرادی که به آنها این روادید تعلق می گیرد اما در خارج از آمریکا هستند نمی توانند تا زمان لغو دستور جدید به این کشور بازگردند.

به نوشته بلومبرگ، این تصمیم ترامپ صدها شرکت و هزاران نفر تاثیر خواهد داشت. روادید کارگران ماهر سالانه به حدود ۸۵ هزار نفر اعطا می شود.

ترامپ در توئیتی که در اوج شیوع همه گیری کرونا منتشر شد به تصمیم خود برای تعلیق موقت مهاجرت به آمریکا اشاره کرد.

دولت آمریکا در سالهای اخیر برای محدود کردن برنامه کارگران ماهر تلاش کرده و این امر محبوبیت او را کاهش داده است. صنعت فناوری در آمریکا با استفاده از این روادید تلاش می کند استعدادهای خارجی را به ویژه در زمینه های علوم و مهندسی جذب کند.

منتقدان می گویند برخی از شرکت ها از این برنامه سوء استفاده کرده اند و تلاش می کنند نیروی کار آمریکایی جذب کنند.

به نوشته تارنمای ریپابلیک، این تازه ترین اقدام دولت ترامپ علیه ملیت های خارجی جویای کار در آمریکا است. آوریل (فروردین) گذشته دولت ترامپ به طور موقت مجوز اقامت دائمی اتباع خارجی را لغو کرد و در ماه مارس (اسفند ۹۸) اعلام کرد مهاجران گرفتار در مرزها را اخراج می کند و به آنها اجازه نمی دهد تقاضای پناهندگی دهند.

ترامپ همچنین اعلام کرده که مرز کشورش با کانادا و مکزیک را به خاطر اهداف غیرضروری خواهد بست اما اعلام کرد که این تصمیم با مشورت دولت های دو کشور به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده است.

گمانه زنی برخی رسانه ها نشان می دهد که تعلیق صدور روادید کار شامل اتباع هندی و چینی خواهد بود که به استخدام شرکت های بزرگ فناوری در آمریکا در می آیند.

کرونا باعث از دست رفتن بسیاری از مشاغل در آمریکا در دوران کرونا و قرنطینه ناشی از آن شده است. بیکاری در آمریکا به طور بی سابقه ای به دلیل اعلام مرخصی اجباری شرکت ها افزایش یافته است.