تظاهرات ضد دولتی در بیروت به خشونت کشیده شد
تظاهرات ضد دولتی در بیروت به خشونت کشیده شد
تازه ترین گزارش های رسانه های خبری از زد و خورد نیروهای امنیتی لبنان با تظاهرکنندگان ضد دولتی در میدان شهدا بیروت پایتخت این کشور و شلیک گاز اشک آور نیروهای امنیتی به سوی معترضان برای متفرق کردن آنان حکایت دارد . تظاهر کنندگان عصر شنبه در اعتراض به ناکارامدی دولت لبنان در مدیریت انفجار اخیر بندر بیروت دست به این تجمع زدند.

تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به پارلمان و وزارت خارجه لبنان

گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری الجزیره از محل وقوع تجمع معترضان در پایتخت لبنان حاکی است که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان که در تلاش بودند ساختمان های پارلمان لبنان و وزارت امور خارجه این کشور را به تسخیر خود در آورند به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند.

شبکه خبری المیادین نیز در گزارشی از ورود تظاهر کنندگان خشمگین به ساختمان وزارت خارجه لبنان خبر داد و نوشته است: معترضان از جمله شماری از افسران و نظامیان بازنشسته که در این تظاهرات حضور داشتنه اند وارد ساختمان وزارت امور خارجه در  الاشرفیه شدند.

افسران بازنشسته حاضر در این اعترضات در حالی که پلاکارد هایی با شعار نوشته هایی چون «بیروت شهر بدون سلاح» و «بیروت شهر انقلاب» در دست داشتند ضمن انتقاد از سوء مدیریت دولتمردان در پیشگیری از وقوع انفجار  مهیب بندر بیروت خواهان مجازات عاملان و مسببان این حادثه شدند.

شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد: تظاهرکنندگان در این اجتماع چند هزار نفری شعارهایی در اعتراض به اوضاع نامناسب معیشتی و  فاجعه اخیر (انفجار مهیب) بیروت سر دادند.

بر پایه این گزارش شبکه خبری الجزیره همچنین در سلسله گزارش های خود از ورود کوتاه مدت معترضان خشمگین لبنانی به ساختمان وزارت امور اقتصادی این کشور خبر داد که پس از لحظاتی ساختمان وزارت اقتصاد را ترک کردند.

تظاهرکنندکان خشمگین براساس فراخوانی که از چندی قبل اعلام شد در اعتراض به سوء مدیریت و ناکار آمدی دولتمردان لبنان در پیشگیری از وقوع چنین حادثه هولناک عصر امروز در یکی از میادین اصلی بیروت تجمع کردند و آنان ضمن درخواست مجازات عاملان و مقصران انفجار بیروت از دولتمردان کنونی  این کشور خواستند از سمت خویش کناره گیری کنند.

گزارش های رسانه های خبری از بیروت و محل تجمع معترضان حاکی است که ‌در این اجتماع اعتراضی نیروهای امنیتی برای پراکندن تظاهر کنندگان ناگزیر به استفاده از گلوله های پلاستیکی شدند.
الجزیره به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که در درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان تاکنون دهها تن زخمی شده اند.
نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ورود تظاهرکنندگان به ساختمان پارلمان اقدام به ایجاد موانع کرده اند.

کشته شدن یک نیروی امنیتی لبنان

شبکه خبری الجزیره در ادامه گزارش های خود از تظاهرات امروز بیروت و درگیرهای معترضان با ماموران امنیتی به نقل از منابع امنیت داخلی این کشور خبر داد: یک تن از نیروهای امنیتی در جریان کمک به افرادی که توسط معترضان در داخل هتل “لوگرای” بازداشت شده بودند، کشته شد.

تظاهر کنندگان خواهان تحقیق بین المللی در مورد انفجار بیروت شدند

هزاران تن از تظاهرکنندگان که در میدان شهدا بیروت گردهم آمدند بودند خواستار تحقیق و شفافیت در باره انفجار  روز سه شنبه گذشته که موجب کشته شدن بیش از ۱۵۰ شهروند لبنانی و زخمی شدن هزاران تن دیگر شد ، توسطمجامع داخلی و بین المللی شده اند.
شبکه خبری اسکای نیوز  عصر شنبه از محل تظاهرات بیروت گزارش داد: تظاهرات امروز با عنوان «یوم الحساب» (روز حساب) برگزار و تظاهرکنندگان، مجازات عاملان انفجار اخیر بیروت و برکناری تمامی حاکمان سیاسی و دولتمردان این کشور را خواستار شدند.
تظاهرکنندگان همچنین قدرت حاکمه سیاسی را لبنان مسئول کوتاهی و سکوت در قبال انبار کردن ۲۷۰۰ تن  نیترات آمونیوم در بندر بیروت دانستند.

شبکه خبری الجزیره نیز در گزارش تایید نشده ای اعلام کرد که تظاهر کنندگان وارد ساختمان وزارت امور خارجه لبنان در منطقه  الاشرفیه شدند.

این رسانه به نقل از جمعیت هلال احمر لبنان از زخمی شدن ۱۷۵تن در جریان درگیری های بیروت و انتقال ۶۳ تن از آنان به بیمارستان خبر داد.

هلال احمر لبنان همچنین اعلام کرد که به ۴۴ زخمی درگیرهای امروز، در محل تظاهرات امداد رسانی کرده است.

اشغال سه وزارتخانه لبنان توسط تظاهر کنندگان 

شبکه خبری اسکای نیوز نیز با گزارش خبری از تظاهرات گسترده و خشونت بار امروز هزاران تن از شهروندان لبنانی در بیروت اعلام کرد تظاهر کنندگان خشمگین وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و محیط زیست و انرژی این کشور را به تصرف خود در آوردند.

حمایت آمریکا از معترضان لبنانی 

شبکه خبری الجزیره همچنین واکنش سفارت آمریکا در لبنان نسبت به تظاهرات روز شنبه شهروندان لبنانی را بازتاب و گزارش داد: سفارت آمریکا در بیروت اعلام کرده است ما از حق ملت لبنان برای تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کنیم و از همه می خواهیم از خشونت خودداری کنند.

سفارت آمریکا در اقدامی مداخله جویانه در امور داخلی لبنان افزود: ملت لبنان سزاوار رهبرانی هستند که به حرف آنان گوش کنند و روند امور را برای پاسخگویی شفاف به خواسته های مردمی تغییر دهند.

واکنش دبیرکل حزب کتائب به اظهارات نخست وزیر لبنان

“سامی الجمیل” دبیرکل حزب کتائب لبنان در واکنش به اظهارات “حسان دیاب” نخست وزیر لبنان که وعده بررسی برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی تا دوشنبه هفته جاری را داده بود،‌گفت: حمایت دیاب از برگزاری انتخابات زودرس دیرهنگام است.
وی در گفت وگو با شبکه الجزیره، افزود: ملت خواهان تغییر است و دولت باید استعفا کند.
الجمیل گفت: عدم تغییر به فاجعه ای شبیه انفجار بندر بیروت خواهد انجامید.
وی افزود: باید دولتی مستقل تشکیل شود که قادر به برگزاری یک انتخابات سالم پارلمانی باشد.
رییس حزب کتائب لبنان هرگونه تحقیقات داخلی در باره انفجار بیروت را رد کرد و خواستار تحقیقات بین المللی شد.

اخراج تظاهر کنندگان از وزارت خارجه لبنان

بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک نیز بامداد یکشنبه نیز در گزارشی اعلام کرد ارتش لبنان تظاهر کنندگانی را که عصر دیروز شنبه ساختمان وزارت امور خارجه این کشور را به اشغال خود درآورده بودند، بیرون کرد.
در حال حاضر شمار تظاهرکنندگان کاهش یافته و نیروهای ارتش به طور گسترده در محل حضور دارند.
بر اساس این گزارش تظاهرکنندگان ساختمان وزارت امور خارجه لبنان را «مرکز انقلاب» اعلام کرده بودند.
اسپوتنیک افزود: شماری از تظاهر کنندگان با اشغال وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد، محیط زیست و نیز انجمن بانک های لبنان در مرکز بیروت، اقدام به بیرون ریختن اوراق و اسناد از طبقات بالای وزارتخانه ها، شکستن شیشه و آتش زدن ساختمان انجمن بانک های لبنان کردند.

بر اساس گزارش های رسانه های عربی در درگیری خشونت بار امروز بیروت، تظاهرکنندگان به سوی نیروهای امنیتی اشیای مختلف از جمله سنگ پرتاب می کردند.

الجزیره افزود که صدای شلیک گلوله نیز در مرکز بیروت تا زمان مخابره خبر شنیده می شد.

نیروهای امنیت داخلی لبنان خطاب به تظاهرکنندگان از آنان خواستند محل های درگیری در مرکز بیروت را ترک کنند.

ادامه دارد…