جانباختگان کرونا در ایران از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت
جانباختگان کرونا در ایران از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون۳۵۰ هزار و ۲۷۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۹ مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۳۲ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۵۰ هزار و ۲۷۹ رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری تاکنون به ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۰۲ هزار و ۵۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون دو میلیون و ۹۳۹ هزار و ۸۴۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه همچنان ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند، افزود: استانهای مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح وضعیت اپیدمی کرونا در مازندران گفت: استان مازندران در اسفند پارسال شاهد خیز شدید و قابل توجه اپیدمی کرونا بود و اغلب شهرهای این استان با این خیز شدید مواجه شدند، از اوایل فروردین با تلاش و همکاری کادر بهداشتی و درمانی و ستاد استانی کرونا شیب موارد ابتلا در این استان نزولی شد و خرداد ماه به وضعیت پایداری نسبی رسید.

وی افزود: با این وجود متاسفانه با وجود توصیه های وزارت بهداشت از تیرماه شاهد خیز مجدد این بیماری در استان مازندران هستیم و اکنون به جز یک شهر همه شهرهای استان مازندران در وضعیت قرمز است و به خصوص شهرهای رامسر، آمل، ساری و قائم شهر وضعیت نگران کننده تری دارند.

لاری گفت: گر چه در دو هفته اخیر شاهد کاهش نسبی موارد ابتلا و بستری کرونا در استان مازندران هستیم اما وضعیت این استان همچنان حساس و شکننده است بنابراین از همه مردم می خواهیم از سفر به استان مازندران پرهیز کنند.

وی ادامه داد: میزان استفاده از ماسک در ادارات و بانک های استان مازندران ۸۲ درصد، در وسایل نقلیه عمومی ۷۰ درصد و در اماکن عمومی حدود ۸۴ درصد است. از زمان شروع اپیدمی کرونا تاکنون ۱۱۵ هزار بازدید بهداشتی از اماکن عمومی استان مازندران انجام شده و هزار و ۶۷ وا حد متخلف به مراجع قضایی معرفی و ۹۸۸ واحد پلمپ شده اند.

وی افزود: از همه مردم می خواهیم برای غلبه بر زنجیره انتقال ویروس کرونا اصول سه گانه بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شستن مداوم دست ها و رعایت فاصله گذاری ۱.۵ تا دومتری را رعایت کنند.