جهانگیری: شرمنده مردم هستیم | باید شیوه‌های حکمرانی را اصلاح کرد
جهانگیری: شرمنده مردم هستیم | باید شیوه‌های حکمرانی را اصلاح کرد
معاون اول رئیس جمهور گفت: مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در شرایط دشواری هستند، ما با همه وجود مشکلات را درک می‌کنیم و شرمنده مردم هستیم.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، عصر دوشنبه ۳۰ تیرماه در نشست مدیران ارشد وزارت ورزش و جوانان گفت: کشور در شرایط سخت و خطیری قرار دارد و مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در شرایط دشواری هستند، ما با همه وجود مشکلات را درک می کنیم و شرمنده مردم هستیم با این وجود معتقدم فرصت های بسیاری در این محدودیت ها برای کشور ایجاد شده که حتماً باید با استفاده از ظرفیت جوانان از این فرصت ها استفاده کنیم. ما باید به جوانان کشور اعتماد کنیم آنها ظرفیت بزرگی هستند که می توانند معجزه کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: با رویکردهای قدیمی نمی توان ایران را اداره کرد باید شیوه های حکمرانی را اصلاح کرد و شرایط گذشته که همه چیز متکی به دولت و یا درآمدهای نفتی بود باید تغییر کند ما باید کارآمدی مدیران کشور را بالا ببریم.

جهانگیری با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از رسانه های فارسی زبان در کشورهای بیگانه خاطرنشان کرد: ‌این رسانه ها تمرکز کرده اند تا هر موضوع ساده ای در ایران را به یک مسأله پیچیده تبدیل کنند و اینگونه به مردم القا کنند که ایران آینده روشنی نخواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ مدیریتی در ایران نمی تواند بدون رضایت مردم و حمایت افکار عمومی، شرایط سخت را پشت سر بگذارد، تصریح کرد: مدیریتی می تواند موفق شود که به خواسته های جامعه توجه کند و اصلاحات لازم را انجام دهد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه همکاری و همدلی قوای سه گانه از پیش نیازهای اصلی برای عبور از بحران ها است، خاطرنشان کرد: نمی توان از بزرگترین سدهایی که آمریکا در مقابل ملت ایران ایجاد کرده و نیز از مسایلی نظیر کرونا عبور کرد اما همکاری و همدلی قوای سه گانه، مردم، نهادهای مختلف، بخش خصوصی و افکار عمومی را نداشت.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی در همه حوزه ها به خصوص در حوزه اقتصاد، سرمایه ای بزرگ و تعیین کننده برای کشور است، اظهار داشت: باید به بخش خصوصی توجه کنیم و فضای فعالیت را برای آنها مهیا سازیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه حل مشکلات قطعاً از طریق تفاهم و گفتگو امکان پذیر است، افزود: نخبگان کشور باید به صحنه بیایند و مسئولین کشور نیز نباید از ارتباط با فعالان حوزه مسئولیت خود دوری کنند. جوانان پیش از آنکه دغدغه حل مسایل و مطالبات خود را داشته باشند، علاقه مند گفتگو هستند و می خواهند که سخنانشان شنیده شود.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:‌ اگر همه وزارتخانه ها شنیدن سخنان جوانان و نخبگان حوزه مسئولیت خود را در دستور کار قرار دهند، این رویکرد در کشور بسیار راهگشا خواهد بود.

جهانگیری ادامه داد: ‌البته دولت از ابتدای آغاز به کار خود با صراحت اعلام کرد که از شنیدن سخنان صاحبنظران، منتقدین و نخبگان استقبال می کند و به هیچ عنوان خود را فهیم تر و عاقل تر از دیگران نمی داند.

معاون اول رییس جمهور توجه به توانایی جوانان و استفاده از روحیه ریسک پذیری را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به اتفاقات بزرگ در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان، خاطرنشان کرد: دولت توانست با اتکا به راهکارها و روش های نوین و با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی به بیست میلیون خانوار تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی پرداخت کند بدون آنکه حتی یک بار به نظام بانکی مراجعه کرده باشند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت از همه برنامه ها و فعالیت های وزارت ورزش و جوانان حمایت خواهد کرد از تلاش های این وزارتخانه به خصوص در ایام شیوع کرونا قدردانی و تصریح کرد:‌ اینکه فعالیت های خود را به خاطر کرونا متوقف نکرده اید و با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی کارها را ادامه داده اید بسیار خوب است اما سلامت جامعه ورزشی و جوانان کشور بسیار پراهمیت است و هیچ کس نمی خواهد آسیبی به جوانان کشور وارد شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین اقدامات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش زنان را درخشان توصیف و بر ضرورت استمرار این فعالیت ها تأکید کرد.

جهانگیری افزود: ایجاد سه هزار سمن در بخش جوانان کار بسیار مهمی است که وزارت ورزش و جوانان انجام داده و فرصتی را فراهم کرده است که جوانان بتوانند با مسئولین نظام ارتباط برقرار کرده و سخنان خود را به گوش مسئولین برسانند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: سمن های فعال در حوزه جوانان فرصتی برای کشور هستند تا مدیران آینده کشور از میان آنان انتخاب شوند. همان گونه که در بخش ورزش به دنبال استعدادیابی هستیم باید جوانانی را که از نظر علمی و مدیریتی نخبه هستند و یا جزو کارآفرینان برجسته به حساب می آیند و از چشم مسئولین دور مانده اند را شناسایی و به جامعه معرفی کنیم.

جهانگیری با اشاره به محدودیت های اعتباری و بودجه ای وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: علیرغم فشارهای سال ۱۳۹۹، تلاش خواهیم کرد بودجه طرح های نیمه تمام وزارت ورزش و جوانان و اعتبارات مورد نیاز برای سایر اقدامات این وزارتخانه تأمین شود.

معاون اول رییس جمهور تسهیلات ازدواج را از موضوعات پراهمیت در حوزه جوانان برشمرد و گفت: اگرچه سقف این تسهیلات از سه میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته اما باید تلاش شود که تعداد تسهیلات کاهش پیدا نکند.

جهانگیری افزود: یکی از دغدغه های امروز جوانان ازدواج است و اگرچه صد میلیون تومان تسهیلات تأثیر چندانی در زندگی آنها ندارد اما به هر حال می تواند در شروع زندگی زوجین کمکی موثر برای آنها باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برنامه وزارت ورزش و جوانان برای خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال خاطرنشان کرد: واگذاری این دو باشگاه باید بنای مستحکمی را برای آنها فراهم کند به گونه ای که آینده ای مطمئن تر از قبل پیش روی این دو باشگاه باشد و هواداران آنها نیز آسوده خاطر باشند.

جهانگیری با اشاره به وجود ثبات، آرامش، همدلی و انسجام در مجموعه وزارت ورزش و جوانان اظهار امیدواری کرد ‌برنامه ها و کارهای این وزارتخانه مانند گذشته با قوت ادامه پیدا کند.

وزیر ورزش و جوانان نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و گفت: بازبینی قانون ورزش، اصلاح اساسنامه فدراسیون های ورزشی پس از ۱۸ سال و به کارگیری جوانان و زنان در پست های مدیریتی از جمله اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی همچنین درباره خصوصی سازی باشگاه پرسپولیس و استقلال خاطرنشان کرد: موضوع خصوصی سازی این دو باشگاه در روز ۹۹/۱/۱۸ در هیئت عالی واگذاری به تصویب رسید و قرار شد که در سقف زمانی شش ماهه این دو باشگاه به صورت سهام در فرابورس عرضه شوند.

در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران ارشد و معاونین وزیر ورزش و جوانان نیز به ارائه گزارش در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه مسئولیت خود پرداختند.