حاشیه‌های توافق میان امارات و رژیم صهیونیستی؛ پاسخ وزیر خارجه امارات به ظریف جعلی است
حاشیه‌های توافق میان امارات و رژیم صهیونیستی؛ پاسخ وزیر خارجه امارات به ظریف جعلی است
امارات متحده عربی پس از سال‌ها روابط مخفیانه با رژیم صهیونیستی، سرانجام هفته گذشته آشکارا از توافق با این رژیم درباره برقراری روابط خبر داد. تصمیم امارات برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی با مخالفت گسترده مقامات فلسطینی و کشور‌های اسلامی همراه بوده است. در تازه ترین تحول، امروز نامه ای جعلی به عنوان پاسخ وزیر خارجه امارات به ظریف در فضای مجازی و سایت های ایرانی منتشر شده است.
فرارو- به دنبال اعلام علنی ترامپ مبنی بر توافق تاریخی میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران در واکنشی این اقدام ابوظبی را اقدامی خطرناک دانسته و نسبت به هرگونه دخالت رژیم صهیونیستی در معادلات خلیج‌فارس هشدار می‌دهد که مسئولیت عواقب آن بر عهده دولت امارات و دیگر دولت‌های همراه خواهد بود.
وزارت امور خارجه نیز در بیانیه‌ای برقراری روابط میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی را به‌شدت محکوم و آن را یک حماقت راهبردی از سوی ابوظبی و تل‌آویو دانست. در بیانیه آمده است که «بدون تردید حاصل این حماقت، تقویت محور مقاومت خواهد بود، ملت فلسطین و ملت‌های آزادیخواه جهان هرگز این خیانت را نخواهند بخشید. در پایان این بیانیه وزارت امور خارجه از حاکمانی که از قصر‌های شیشه‌ای خود فلسطینیان و دیگر مردم مظلوم منطقه مثل یمن می‌کشند، توصیه کرده است که به خود آیند و در تشخیص دوستان و دشمنان خود به بیراهه نروند».
در همین راستا: «حسن روحانی نیز برقراری روابط رسمی امارات با رژیم صهیونیستی را «خیانت» و از امارات خواسته بود که از این خطا بازگردد. او در سخنان خود به امارات هشدار می‌دهد که اگر پای اسرائیل را به منطقه باز کند، به شکل دیگری برخورد می‌شود». به دنبال این اعتراضات: «سپاه نیز این اقدام امارات را یک «اقدام ننگین و حماقت تاریخی» خواند و هشدار داد اگر کوچک‌ترین خدشه‌ای به امنیت ایران وارد شود آن را از چشم امارات می‌بینیم و تحمل نخواهیم کرد».
امارات عربی متحده دیروز (دوشنبه) در واکنش به اعلام مخالفت ایران با توافق این کشور با رژیم صهیونیستی، کاردار ایران را فراخواند.

ماجرای پاسخ جعلی وزیر امور خارجه امارات به ظریف

ظهر امروز برخی شبکه های اجتماعی خبری به نقل از وزیر خارجه امارات و در پاسخ به ظریف منتشر کردند که هتاکانه و سراسر اهانت به ملت ایران بود البته بررسی‌های فرارو نشان داد که این خبر جعلی است و وزارت خارجه امارات هیچ پاسخی خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان منتشر نکرده است.

وزیر اماراتی: رابطه با رژیم صهیونیستی «علیه ایران نیست»

به گزارش فارس، امروز «انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده در امور خارجه در توییتر خود، مدعی شد که این اقدام جنجال‌برانگیز ابوظبی علیه ایران نیست.

قرقاش نوشت: معاهده صلح امارات و اسرائیل تصمیمی حاکمیتی است و علیه ایران نیست؛ این را می‌گوییم و تکرار می‌کنیم. مداخله در تصمیم‌هایمان را نمی‌پذیریم همانگونه که تهدید را نمی‌پذیریم چه از روی خشم [و قلدری]باشد چه نگرانی. تصمیم‌های راهبردی ما، متحولانه است که تأثیرات خود را خواهد داشت؛ تصمیم‌های آینده ما موقعیت و رقابت را تقویت خواهد کرد.

حاشیه‌های توافق میان امارات و رژیم صهیونیستی؛ پاسخ وزیر خارجه امارات به ظریف

دعوت رئیس رژیم صهیونیستی از، ولی عهد ابوظبی برای سفر به قدس اشغالی

رئیس رژیم صهیونیستی با ارسال نامه‌ای به ولی‌عهد ابوظبی، از وی دعوت کرد تا به قدس اشغالی سفر کرده و با مقامات اسرائیلی دیدار کند.

به نوشته رسانه‌های صهیونیستی، ریولین در این نامه که به زبان عربی نوشته شده، خطاب به بن‌زاید گفت: «امیدواریم که این توافق به ایجاد و تقویت اعتماد بین اسرائیل و مردم منطقه کمک کرده، رفاه اقتصادی و ثبات برای خاورمیانه‌ای‌ها به ارمغان بیاورد».

وی همچنین از ولی‌عهد ابوظبی دعوت کرد تا به قدس اشغالی سفر کند.

حاشیه‌های توافق میان امارات و رژیم صهیونیستی؛ پاسخ جعلی وزیر خارجه امارات به ظریف

مقام اماراتی: حاضرم صهیونیست‌ها را در خانه‌ام میزبانی کنم

رئیس پلیس دبی در مصاحبه‌ای گفت که مقامات اسرائیلی را از هرگونه اقدام «تروریستی» و «خرابکارانه» آگاه خواهد کرد.

خلفان با تاریخی خواندن سازش میان امارات و رژیم صهیونیستی، گفت که حاضر است صهیونیست‌ها را در خانه‌اش میزبانی کند.

او همزمان در سلسله توئیت‌هایی در صفحه شخصی خود، مدعی شد که فلسطینی‌ها باید از ابتدا مسیر مذاکره و سازش را در پیش می‌گرفتند و اکنون نیز باید حماس را از بین برده و تنها جنبش فتح باقی بماند.

پشت پرده توافق امارات و اسرائیل

امارات به طور رسمی، هدف از عادی سازی روابط با اسرائیل را توقف طرح الحاق کرانه باختری و به تبع آن احیای «راه حل دو دولتی» اعلام کرد. اما برخی ناظران بر این باور هستند که عادی سازی روابط میان ابوظبی و تل آویو، اقدامی در راستای ایجاد جبهه جدیدی در مقابل ایران است.
به گزارش فرارو، در پی اعلام عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل، این سوال مطرح شد که امارات چه منفعتی در برقراری روابط مناقشه‌برانگیز با اسرائیل دارد. اماراتی‌ها سعی کردند که توافق‌شان با اسرائیل را به نفع فلسطین نشان دهند.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، که معمار توافق با اسرائیل است، در توئیتی نوشت: «در تماسی تلفنی با [دونالد]ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و [بنیامین]نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر سر توقف الحاق زمین‌های فلسطینی به اسرائیل توافق حاصل شد. همچنین، امارات و اسرائیل درباره تهیه نقشه راهی برای راه اندازی همکاری مشترک و رسیدن به روابط دوجانبه به توافق رسیدند.»

مقامات و رسانه‌های اماراتی، همگی تلاش کردند اقدام امارات را گامی در راستای جلوگیری از غصب زمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل جلوه دهند، هر چند که نتانیاهو لحظاتی بعد از اعلام توافق با امارات، اعلام کرد که طرح الحاق، لغو نشده، بلکه فقط به تعویق افتاده است.

توجیهی که امارات برای امضای توافق عادی سازی روابط با اسرائیل ارائه کرد، بسیاری از ناظران و طرف‌ها در منطقه، از جمله دولت خودگردان فلسطین در کرانه باختری، را متقاعد نکرد. بسیاری، این پرسش را مطرح کردند که امارات چه منفعتی از عادی سازی روابط با اسرائیل به دست آورد. خصوصا که این عادی سازی از منظر بدنامی ابوظبی در افکار عمومی جهان عرب هزینه هنگفتی به امارات تحمیل کرد.
منافع آمریکا و اسرائیل از توافق عادی سازی کم و بیش مشخص است. دونالد ترامپ برای اعلام این توافق «تاریخی» انتخاب شد، چون وضع مناسبی در داخل آمریکا ندارد و امیدوار است که بتواند یک دستاورد مهم را قبل از انتخابات ریاست جمهوری به کارنامه خود اضافه کند.
نتانیاهو نیز کم و بیش وضع مشابهی دارد. او در داخل با چالش‌های سیاسی زیادی مواجه است که ممکن است او را از قدرت پایین بکشند. از این رو، با اعلام عادی سازی روابط با امارات، دنبال جلب حمایت افکار عمومی اسرائیل است. البته علاوه بر منافع نتانیاهو، منافع ملی اسرائیل نیز تامین شد. به هر حال، امارات اولین کشور عربی غیرهمسایه اسرائیل بود که به عادی سازی رسمی با اسرائیل روی آورد. آخرین کشور عربی که با اسرائیل توافق عادی سازی روابط امضا کرده بود، اردن بود که در سال ۱۹۹۴ با اسرائیل توافق صلح امضا کرد.

اما امارات در ظاهر هیچ سودی از توافق با اسرائیل به دست نیاورد. بلکه به عکس، نفرت افکار عمومی جهان عرب را به جان خرید.