دریای خزر هم در حال خشک شدن است؟ + جزئیات
دریای خزر هم در حال خشک شدن است؟ + جزئیات
معین نیوز_رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: به طور میانگین در هر سال تراز دریای خزر حدود ۲۰ سانت کاهش می‌یابد.

ایسنا: محمدرضا کاویان‌پور امروز در نشستی خبری در خصوص آخرین وضعیت تراز دریای خزر اظهار کرد: تغییرات دریای خزر در طول ۱۰ سال گذشته توسط مراکز بین‌المللی مورد مطالعه قرار گرفته، در داخل کشور نیز تحقیقاتی روی این موضوع صورت گرفته و برای بخش‌های ذیربط برنامه‌هایی تدوین شده است.

وی با تاکید بر این‌که مرکز مطالعات دریای خزر به منظور پیمایش و رصد سدها، کیفیت رودخانه و ورودی به دریای خزر تشکیل شده است، تصریح کرد: بر اساس آنچه ترسیم شده شاهد کاهش تراز آب دریای خزر هستیم که برای این موضوع نیز برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

رئیس موسسه تحقیقات آب ادامه داد: اثرات کاهش تراز دریای خزر در کشورهای مختلف متفاوت است و دلایل متفاوتی بر این موضوع نقش دارد هر کدام از این کشورها چاره‌جویی‌هایی را انجام داده‌اند و ما نیز به دنبال ارائه گزارشات به روز از تغییرات هستیم و همکاری بین‌المللی در این عرصه وجود دارد.

وی با بیان این‌که کاهش تراز دریای خزر مربوط به تغییرات الگوی آب و هوایی می‌شود گفت: در سال گذشته ۱.۴ درجه افزایش دما را نسبت به درازمدت شاهد بودیم بر اساس آنچه در مطالعات وجود دارد تغییر اقلیم یکی از دلایل اصلی این بخش که در مقالات مختلف نیز به آن اشاره شده است.

کاویان‌پور در خصوص نیاز کشور به سدسازی و علت احداث سدهای جدید اظهار کرد: عمر سدسازی در کشور ما طولانی نیست سدسازی یک برنامه توسعه‌ای بود که گام‌های آن بعد از انقلاب برداشته شد و تصمیم‌گیری در مورد این‌که سدی تخریب شود و یا خیر نیاز به مطالعات زیادی دارد لذا باید ابتدا مطالعات لازم صورت گیرد و بعد از آن در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

رئیس موسسه تحقیقات آب با بیان این‌که منابع تجدید شونده در ایران حدود ۲۵ درصد متوسط جهانی است، اظهار کرد: ظرفیت‌های کمی برای جمع‌آوری آب در ایران موجود است در مناطقی مربوط به زاگرس مرکزی و البرز امکان بیشتری برای ذخیره آب وجود دارد. با توجه به این‌که در طول سال ۲۵۰ میلی‌متر بارش در کشور آن هم در مناطق مختلف صورت می‌گیرد نیازمند ذخیره آب هستیم.

به گفته وی در طول ۱۰۰ سال گذشته میانگین بارش‌ها ۱۴ درصد کاهش یافته و در این بین شاهد افزایش ۱.۵ درجه‌ای افزایش دما نیز هستیم.

کاویان‌پور با تاکید بر این‌که جایگاه ایران در کمربند خشک جهان گویای کاهش بارش‌ها و افزایش دما است، تصریح کرد: در طول ۱۰ سال گذشته به جز سال ۱۳۹۸ الگوی بارش‌ها در ایران منفی بود و شاهد آمار کاهشی عجیبی در این حوزه بودیم.

رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: در شرایطی که منابع آب عدم قطعیت دارد داشتن ساختارهایی که بتواند برای مدتی به شما قدرت انعطاف بدهد تا دوران خشکسالی را که معلوم نیست چه میزان طول می‌کشد لازم است به طور مثال در همدان که پایتخت باستانی ایران بود شاهد خشکسالی هستیم همچنین در چرخه نیز که یکی از پرآب‌ترین مناطق کشور شناخته می‌شد کاهش شدید بارندگی‌ها اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این‌که چه میزان سد در کشور نیاز است، اظهار کرد: تعداد سدهایی که ممکن است برای مهار سیلاب، تامین آب شرب و یا کشاورزی باشد اکنون روند منطقی را طی می‌کند باید توجه داشت که در شرایط فعلی کشور به سمت آب‌های نامتعارف، استفاده از پساب برای صنعت و کشاورزی رفته است که همین مسئله می‌تواند بخشی از نیازها را پاسخ دهد.

رئیس موسسه تحقیقات آب با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی و بالابردن ارزش آب در نگاه مردم اظهار کرد: در همین راستا از تاریخ ۱۷ اسفندماه تا دوم فروردین‌ماه جشنواره آب را برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم با انجام اقدامات فرهنگی اهمیت آب را نشان دهیم.

کاویان‌پور با بیان این‌که موسسه تحقیقات آب ۲۹۰ پروژه مرتبط با سدهای کشور را در دست اقدام دارد، گفت: تعداد زیادی از سدها بعد گذر از سن ۲۵ سال با مشکلات سازه‌ای، عملکردی روبه‌رو می‌شود به همین دلیل یکی از وظایف مهم ما نظارت بر رفتارهای این سدها و علاج‌بخشی است. همچنین در بخش پایش کیفی نیز در تعداد بسیاری از سدها نمونه‌گیری انجام می‌دهیم.