رییس قوه قضاییه: باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود
رییس قوه قضاییه: باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود
رییس قوه قضاییه گفت: باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود و پشتوانه‌های بیمه‌ای، مالی، قضایی و حمایتی از عشایر صورت بگیرد.

رییس قوه قضاییه گفت: باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود و پشتوانه‌های بیمه‌ای، مالی، قضایی و حمایتی از عشایر صورت بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی پنجشنبه در دیدار سران عشایر و نمایندگان اقشار مختلف مردم استان فارس در شیراز افزود: بدون تردید عشایر به عنوان سرمایه ای ارزشمند بی بدیل  در هر جای کشور حضور دارند و امتیاز فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و تولیدی و سرمایه های ارزشمندی هستند که باید نسبت به این سرمایه عظیم خداوند متعال را شاکر بود.
وی ادامه داد: از ویژگی های خوب عشایر صداقت، ایمان، ایستادگی و مقاومت و موثر بودن نسبت به حفظ کشور و انقلاب و ارزش ها است.
رییس قوه قضاییه گفت: عشایر در گذشته در مقابل انگلیسی ها ایستادند و امروز در هشت سال دفاع مقدس ۲ هزار و ۵۰۰ شهید تقدیم کردند و با رشادت از کشور و ارزش های انقلاب اسلامی دفاع می کنند.
رییسی افزود: عشایر مولد هستند، عشایر امروز یکی از بخش های مهم تولیدی هستند و بیشترین سود را برای کشور دارند و این جای تقدیر و تشکر دارد.
وی ادامه داد: عشایر هم در مقاومت و ایستادگی و خسته ناپذیری و هم در حوزه تولید کارنامه درخشانی دارند  و امروز تولید عشایر باید مورد حمایت همه بخش ها قرار گیرد.
رییس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر توسعه نهادهای داوری عشایری گفت: هرچه مسایلی در درون عشایری با ریش سفیدی حل شود مورد استقبال ما است.
رییسی افزود: با ظرفیت عشایری باید مسایل عشایری حل شود و کمتر به دادگستری بیاید.
وی ادامه داد: مراتع ذخایر این کشور هستند و عشایر می دانند چگونه از مراتع استفاده و آن را حفظ کنند، مراتع باید از هر گونه تعرض و تصرف حفظ شود و دادگستری، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی باید در این زمینه کمک کنند تا مراتع به عنوان ذخایر آیندگان حفظ شود.
رییس قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ الکترونیکی احکام قضایی به عشایر گفت: ممکن است عشایر به ابزار دیجیتال دسترسی نداشته باشند که باید ابلاغ به نحوی باشد که حقوق آنان ضایع نشود که باید در این زمینه سازوکاری فراهم شود.
وی همچنین با اشاره به آتش سوزی جنگل ها افزود: باید تمهیداتی صورت بگیرد تا از وقوع آتش سوزی پیشگیری شود و اگر در جایی عمدی صورت گرفته باید برخورد شود.
رییس قوه قضاییه در ادامه با تاکید برلزوم توجه به حوزه تعلیم و تربیت در جامعه عشایری گفت: امروز ۷۰ درصد فرهیختگان استان فارس از جامعه عشایری هستند که باید در حوزه تعلیم و تربیت این قشر تلاش کرد.
رییسی در مورد عدم برخورداری جامعه عشایر از شبکه های تلویزیونی افزود: رسانه ملی باید حتما در تقویت ایستگاه ها تلاش کند تا عشایر از رسانه ملی استفاده کنند.
وی در مورد مشکلات طرح هادی که نمایندگان عشایری نسبت با آن مباحثی را مطرح کردند، بیان کرد: این مساله باید از سوی سازمان های متولی از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیگیری شود تا مسایل حل شود.
رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: خانواده های عشایری اصیل ترین خانواده ها هستند و می توانند برای بخش های مختلف کشور زندگی الگویی داشته باشند.
وی ادامه داد: زندگی عشایری که در آن اخلاق، مروت و گذشت و ایثار و دگرخواهی است باید روز به روز تقویت شود.
وی اضافه کرد: مراودات ما با کشورهای همسایگان باید برای مسایل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی ظرفیت ایجاد کند.
رییس قوه قضاییه گفت: داشته های فراوانی در کشور داریم که سرمایه ماست، باید به داشته ها دل ببندیم کسانی که دل به بیگانه بستند باید این را بدانند.
رییس قوه قضاییه همچنین به مساله احداث مدارس عشایری و روستاهای مناطق محروم اشاره کرد و افزود: احداث این مدارس از سوی استاندار فارس دنبال می شود.
وی در مورد مطالبه عشایر در زمینه تامین آب نیز گفت:  آبرسانی به عشایر در قالب حفر چاه و آبرسانی سیار مورد توجه است.
نماینده عشایر و اقشار مختلف مردم در ابتدای این مراسم به بیان مسایل و مشکلات استان فارس در بخش های مختلف پرداختند.