عرضه اولیه گدنا بخریم یا نخریم؟ / کوچکترین عرضه اولیه بازار سهام چقدر ارزنده است؟
عرضه اولیه گدنا بخریم یا نخریم؟ / کوچکترین عرضه اولیه بازار سهام چقدر ارزنده است؟
روز سه‌شنبه عرضه اولیه گدنا در حالی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد حداکثر ۶ هزار تومان برای خرید این عرضه پول لازم باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فردا عرضه اولیه شرکت دنا آفرین فدک با نماد گدنا در فرابورس انجام می‌شود. شرکتی که ۶۰ میلیون سهم خود (معادل ۲۰ درصد) را از طریق ثبت سفارش عرضه خواهد کرد که از این میان تعداد سهام قابل عرضه به عموم ۵۱ میلیون سهم خواهد بود و ۹ میلیون مابقی سهمیه صندوق‌های سرمایه‎گذاری است.

معرفی شرکت و وضعیت مالی

شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک در سال ۱۳۹۳ ثبت و در مهرماه ۹۸ در بازار دوم فرابورس ایران پذیرفته شد. میزان سرمایه این شرکت ۳۰۰ میلیارد ریال بوده و دو شرکت دون هاوزر و ارزش آفرینان فدک با حدود ۵۰ درصد بزرگترین سهامداران این شرکت هستند. این شرکت در سال ۹۷ از محل مطالبات و پرداخت نقدی سرمایه خود را از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش داده است.

روند تولید دنا که از زمستان سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود، با شروع سال ۱۳۹۵ و اضافه‌شدن رام‌های جدید قطار فدک از حدود ۲۰ هزار وعده غذایی در ماه به حدود ۱۲۰ هزار وعده غذایی در شهریور همان سال رسید. با این حال در مجموع در سال ۱۳۹۶ حدود ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار بسته غذایی در کترینگ دنا تولید شد که نسبت به سال ۹۵ رشدی ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در سال ۱۳۹۷ حدود ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار بسته غذایی در شرکت تولید شد که ۱۴ درصد بیشتر از سال ۹۶ و ۹۰ درصد بیشتر از سال ۹۵ بیشتر بوده است. در سال ۹۸ نیز میزان تولیدات با اندکی رشد به ۶ میلیون و ۸۳۱ هزار بسته غذایی رسید.

ظرفیت اسمی تولید کارخانه در هر شیفت معادل ۲۰ هزار بسته غذایی در روز است و در صورت نیاز و با اضافه کردن پرسنل مورد نیاز قابل افزایش به ۴۰ هزار بسته غذایی در روز است.

گدنا در پایان سال مالی ۱۳۹۸ توانسته در مجموع ۷۴۱ میلیارد و ۳۹۲ میلیون ریال درآمد داشته باشد که ۷۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در این عرضه که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ماه انجام خواهد شد، هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۲۰ سهم در بازه قیمتی ۵۸۰ تا ۶۰۰ تومانی سفارش دهد که حداکثر معادل ۱۲ هزار تومان خواهد بود. البته با فرض مشارکت بالای ۵ میلیون نفر در این عرضه، سهمیه احتمالی تخصیص داده شده به هر نفر حداکثر ۱۰ سهم خواهد بود که به ۶ هزار تومان نقدینگی نیاز خواهد داشت. با وجود اینکه این عرضه اولیه روز سه‌شنبه انجام می‌شود اما تخصیص سهام روز چهارشنبه صورت خواهد گرفت و شروع معاملات ثانویه از روز شنبه اول شهریور ماه خواهد بود.

با این حال قیمت پایین عرضه این نماد یکی از مهمترین ویژگی‌های آن است به طوری که در صورت عرضه حقوقی در روزهای ابتدایی می‌تواند این سهم را برای خریدهای ثانویه جذاب‌تر کند به طوری که تا پایان سال ارقام بالای ۱۵۰۰ تومان را به خود ببیند.