فرش قرمز زیر پای نمایندگان
فرش قرمز زیر پای نمایندگان
نخستین جلسه مجلس یازدهم امروز با حضور جمعی از شخصیت‌های لشکری و کشوری‌ و ۲۶۸ منتخب آغاز به کار کرد.

نخستین جلسه مجلس یازدهم امروز با حضور جمعی از شخصیت‌های لشکری و کشوری‌ و ۲۶۸ منتخب آغاز به کار کرد.

** حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری و آیت الله رییسی رییس قوه قضاییه و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری آیت الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رییس مجلس دهم، امیر موسوی فرمانده ارتش، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان، سید حسن خمینی، سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری و سید محمود علوی وزیر اطلاعات، حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما از شخصیت‌هایی هستند که در مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

** جایگاه هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با گل هایی به رنگ پرچم ایران مزین شده بود همچنین عکس شهدای مجلس شورای اسلامی نیز در جایگاه هیات رییسه مجلس قرار داده شده بود، همچنین در صندلی فاطمه رهبر منتخب مردم تهران و محمد علی رمضانی منتخب آستانه اشرفیه که در اثر کرونا جان باختند عکس‌های آنان به همراه گل تعبیه شده بود.

** منتخبان مجلس شورای اسلامی با یک صندلی فاصله در کنار یکدیگر نشسته بودند و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده بود، با این حال یکی از مسوولان حاضر در جلسه بارها از منتخبان خواست که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و ماسک های خود را بزنند.

** در ابتدای ورودیه مجلس شورای اسلامی فرش قرمز پهن شده بود و منتخبان پس از ورود به مجلس با یکدیگر عکس یادگاری می‌گرفتند.

** پس از استقرار هیات رییسه سنی در جایگاه خود، پیام مقام معظم رهبری قرائت شد مسن‌ترین منتخب این دور ۷۴ سال سن و جوانترین منتخب نیز ۳۱ سال سن دارد. سید رضا تقوی متولد ۷ تیرماه ۱۳۲۵ از حوزه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به عنوان رئیس سنی، سید مصطفی میرسلیم متولد ۱۹ خرداد ۱۳۲۶ از حوزه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به عنوان نایب رئیس سنی، روح الله نجابت متولد ۸ خرداد ۱۳۶۸ از حوزه شیراز و زرقان به عنوان دبیر اول، محسن فتحی متولد ۱۵ شهریور ۱۳۶۶ از حوزه انتخابیه سنندج و کامیاران به عنوان دبیر دوم جلسه را اداره می کنند.

** پس از قرائت پیام رهبری، معاون اجرایی و وزیر کشور گزارشی از نحوه انتخابات مجلس یازدهم ارائه کردند. سخنران بعدی مراسم رییس جمهوری بود که از تعامل دولت و مجلس در چهارچوب قانون اساسی سخن گفت. در ادامه قرعه کشی شعب ۱۵ گانه بررسی اعتبارنامه ها انجام شد.

در ابتدای جلسه بنا بود که سید رضا تقوی به عنوان رییس سنی مجلس نطق کند ولی وی نطق خود را پس از ارائه گزارش معاون اجرایی مجلس و با یادآوری دوباره مسوولان حاضر در جلسه قرائت کرد.

سید رضا تقوی در هنگام سخنرانی خود گفت ما امان نامه کفر و شرک را امضا نمیکنیم که این جمله وی با فریادهای الله اکبر و مرگ بر آمریکا منتخبان مجلس مواجه شد.

**یکی از نکات مهم عدم حضور آیت الله آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و آیت الله جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری بود که صندلی آنان خالی بود.

**منتخبان مجلس یازدهم به دلیل شیوع کرونا  نتوانستند برای ادای احترام به مقام شامخ امام راحل به حرم بنیانگذار انقلاب بروند از این رو سید رضا تقوی رییس سنی مجلس اعلام کرد که منتخبان پس از این جلسه به مقام شامخ شهدای گمنام ادای احترام می کنند.

**در پایان جلسه علنی مجلس از منتخبان رای استمزاجی گرفته و بنا شد که فردا پنج شنبه جلسه مجلس برگزار شود که دستور آن انتخابات هیات رییسه مجلس است.