مردان آسیب‌پذیرتر از زنان در برابر کرونا
مردان آسیب‌پذیرتر از زنان در برابر کرونا
رییس اداره سلامت میان‌سالان وزارت بهداشت گفت: موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان بیشتر از زنان است، زیرا برخی ویژگی‌های بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می‌کند.

رییس اداره سلامت میان‌سالان وزارت بهداشت گفت: موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان بیشتر از زنان است، زیرا برخی ویژگی‌های بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  مطهره علامه درباره علت ابتلای بیشتر مردان به ویروس کرونا نسبت به زنان افزود: اگرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علائم تاثیرگذارند. ابتلا و سن افرادی که علائم شدیدتری پیدا می‌کنند یا ابتلا به کرونا در آنها منجر به مرگ می‌شود در سال‌های پایانی میان‌سالی و دوره سالمندی بیشتر است.

وی ادامه داد: مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش بازی می‌کنند و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته،  ویژگی‌های بیولوژیک مردان است.

علامه بیان کرد: از جمله اینکه وجود آنزیم ACE در مردان بیشتر از زنان است که عاملی برای ایجاد عفونت قلمداد می‌شود. همچنین عامل ژنتیک مربوط به کروموزوم اضافی در زنان عامل ایمنی بهتر در زنان است. از طرف دیگر در برخی مطالعات وجود هورمون استروژن در زنان را عاملی برای بهبودی سریع‌تر و کاهش شدت ابتلا در زنان دانسته‌اند. به هر حال شواهد حاکی از آسیب پذیری بیولوژیک بیشتر مردان در مقابل بیماری کووید ۱۹ است.

مسئولیت شغلی، عامل دیگر خطر برای مردان

رییس اداره سلامت میان‌سالان معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی مردان عامل دیگر ابتلا به ویروس کرونا برای مردان است. شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده سبب می‌شود که تماس های آنان با محیط خارج از خانه بیشتر از سایر افراد خانواده بوده و در معرض خطر بیشتری قرار گیرند. آنها باید بنا را بر آن بگذارند که اطرافیان آنها از فامیل، همسایه، همکار، دوست و آشنا تا پزشک و معلم و مغازه دار و راننده، آلوده هستند. تنها با پذیرش این اصل است که به حفاظت شخصی خود توجه خواهند کرد و حداکثر اصول بهداشتی و احتیاطات همه جانبه را رعایت خواهند کرد. رعایت اصول حفاظت فردی در محیط کار بر اساس پروتکل‌های مربوطه در این گروه سنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی اظهار کرد: اغلب شغل‌های در معرض خطر یا مردانه هستند یا حتی اگر مردان و زنان هر دو به آن اشتغال دارند، مردان بیشتری مبتلا شده و با علائم شدیدتری مواجه شده اند. شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان کادر بهداشت و درمان نیز بیشتر از زنان بوده است.

علامه گفت: به طور کلی کارکنانی که در معرض مواجهه بیشتر با کرونا هستند، شامل  کارکنان خدمات بهداشتی و درمانی، خانه های بهداشت کارگری و مرکز بهداشت کار، کارکنان کفن و دفن،  کارکنان آزمایشگاه های تشخیص طبی،  مسئولان و کارکنان فرودگاه ها و شرکت های هوایی و ریلی و مترو، کلیه وسایل حمل و نقل عمومی اتوبوس، تاکسی، مرزبانان، کارکنان جمع آوری زباله، پسماند یا فاضلاب، کارکنانی که مرتب در مسافرت به خصوص به مناطق آلوده هستند.

ضرورت اقدامات پیشگیرانه در محل کار
وی بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه و کنترلی برای محافظت از کارگران در برابر مواجهه با ویروس کرونا و ابتلا به آن بستگی به نوع کار انجام شده و ریسک مواجهه با آن از جمله پتانسیل ارتباط با افراد آلوده و آلودگی محیط کار دارد.  کارفرمایان باید استراتژی‌های کنترل عفونت را بر اساس یک ارزیابی ریسک دقیق با استفاده از تلفیق مناسبی از کنترل های مهندسی و مدیریتی، شیوه های کار ایمن و وسایل حفاظت فردی اتخاذ کنند تا از مواجهه کارگران پیشگیری شود.

علامه ادامه داد: برای جلوگیری از مواجهه شغلی با ویروس کرونا، کارفرمایان ملزم هستند که به کارگران در زمینه اجزای پیشگیری از آلودگی از جمله وسایل حفاظت فردی آموزش دهند. همچنین لازم است مردان در محیط کار اصول پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ را جدی بگیرند.

مسئولیت خانوادگی مردان، علت دیگر ابتلا به کرونا
رییس اداره سلامت میان‌سالان معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: مسئولیت خانوادگی مردان برای خرید اقلام مورد نیاز خانواده را علت دیگر ابتلای مردان به کووید ۱۹ است.  اکثریت میان‌سالان مسئولیت خرید اقلام ضروری خانواده را نیز به عهده دارند و در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند. به همین جهت باید خرید را فقط به تامین مواد اصلی مورد نیاز را اختصاص دهند. این کالاهای اصلی شامل مواد شوینده، ضد عفونی کننده و بهداشتی و دارویی و مواد غذایی است.

وی افزود: توجه کنید تامین هیچ کالایی مهمتر از کالاهای فوق نیست. همچنین تعداد دفعات خرید را به حداقل ممکن برسانند و سعی کنند خرید اقلام مورد نیاز را یک جا خریداری کنند.

مردان کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند

علامه همچنین تاثیر مسائل فرهنگی بر ابتلای مردان را موثر دانست و گفت: از جمله مهمترین چالش‌ها، باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی‌تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت خودشان است. با همین باورهاست که مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند و به انجام آزمایش تن می دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شست‌وشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و دست‌کش توجه می کنند. انتشار آمارهای مربوط به ابتلا و مرگ و میر مردان در اثر بیماری کووید ۱۹ از مواردی است که می تواند بر شکستن این رویکرد غلط برای محافظت در مقابل کرونا موثر باشد.

وی ادامه داد: بیماری های مزمن در مردان عامل خطر دیگر است. گرچه بیماری‌های مهمی مانند بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز عامل مهم مرگ و میر به ویژه در گروه سنی میان‌سال و سالمند است، اما این عوامل در مردان نقش بسیار پررنگ تری نسبت به زنان دارند و بروز و شیوع و مرگ و میر ناشی از آنها به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است.

رییس اداره سلامت میان‌سالان معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: با توجه به اینکه یک عامل خطر بسیار مهم در شدت ابتلا، مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ ابتلا به بیماری‌های زمینه ای است، مردان در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند. از طرف دیگر با توجه به اینکه درصد بیشتری از مردان به خصوص در گروه میان‌سال دارای بیماری‌های مزمن زمینه ای غیرواگیر مانند انواع سرطان‌ها، دیابت، بیماری قلبی و عروقی، بیماری کلیوی مزمن و بیماری‌های سیستم عصبی نیز در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کرونا و عواقب آن بوده و نیازمند توجه و مراقبت بیشتری هستند.

علامه گفت: رفتارهای ناسالم مردان نیز مزید بر علت است. به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است، اثرات ناگوار و مخرب تغذیه ناسالم و بی تحرکی بر سلامتی نیز می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشار خون بالا، چاقی، چربی خون بالا، کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی شود.

ضرورت تغذیه مناسب در دوران کرونا

وی اظهار کرد: تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و چاقی از دلایل مهم بیماری‌های غیرواگیر است که متاسفانه مردان را در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ و مقاومت پایین در مقابله با آن قرار می دهد. لازم است مردان برای محافظت از خود در مقابل کرونا و سایر عوارض بیماری‌های غیرواگیر به رفتارهای ناسالم خود در دوره شیوع کرونا پایان دهند. هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی کند.

پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی مردان

رییس اداره سلامت میان‌سالان معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: همچنین در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در مردان از اهمیت زیادی برخوردار است.  فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد؛ همچنین در کاهش استرس‌های ناشی از این بیماری مهلک موثر است.

علامه ادامه داد: فعالیت ورزشی مناسب برای بهبود ظرفیت قلبی و تنفسی و تقویت عضلات نیازمند برنامه کاملی برای ابعاد مختلف ورزش هوازی، تمرینات کششی و تمرینات قدرتی است. فعالیت هوازی با شدت متوسط  که عموماً معادل با راه رفتن سریع است و به نحو چشمگیری ضربان قلب را تسریع می کند. در شرایط خانه نشینی ناشی از شیوع کرونا می توان راه رفتن در حیاط یا پارکینگ منزل یا تردمیل را در نظر گرفت. می توان با جمع دوره هایی که حداقل ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشند، تا حداقل ۳۰ دقیقه روزانه انجام داد.

رییس اداره سلامت میان‌سالان معاونت بهداشت وزارت بهداشت افزود: تمرینات کششی و انعطاف پذیری که سبب افزایش دامنه حرکتی، افزایش گردش خون و گرم کردن عضلات می شود شامل تمرینات قدرتی که این نوع تمرینات با کمک وزن بدن خود فرد یا انواع وزنه ها یا ورزشی جهت تقویت قدرت و استقامت عضلات انجام می شود.

علامه بیان کرد: ویروس کرونا از جمله عوامل بیماری زای تنفسی است که ممکن است از یک سرماخوردگی خفیف تا بیماری های شدیدتری را باعث شود. عوامل زمینه ای متفاوتی مانند بیماری های قلبی و عروقی و دیابت می توانند روند طبیعی بیماری را تغییر دهند. با توجه به درگیرشدن دستگاه تنفسی و ریه ها در بیماری کرونا، استعمال دخانیات شامل سیگار، قلیان و نظایر آن می تواند در روند پیشرفت این بیماری تاثیرگذار باشد.

وی افزود: در همه جوامع، مصرف دخانیات در مردان بسیار بیشتر از زنان است. سابقه مصرف دخانیات هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده‌تری ایجاد می کند، زیرا دود ناشی از دخانیات مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها می‌شود. به دلیل آسیب دیدگی و عملکرد نامناسب ریه ها در استعمال کنندگان مواد دخانی، این افراد با شدت و وخامت بیشتری تحت تاثیر این ویروس قرار خواهند گرفت.

علامه گفت: شیوع بیماری کووید ۱۹ احساس ضرورت برای ترک سیگار را افزایش می دهد و دلایل کافی وجود دارد که ترک سیگار در طول پاندمی کووید ۱۹ می تواند شانس مبارزه با ویروس را افزایش دهد. از این شرایط باید برای تغییر رفتار مردان به ویژه مردان جوان در جهت ترک سیگار استفاده کرد.

رییس اداره سلامت میان‌سالان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هفته بین المللی سلامت مردان از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن برگزار می شود و در سال جاری با توجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان سبب شده است که این موضوع در صدر مسایل مطرح شده در این هفته قرار گیرد.