مشاغل متاثر از کرونا در گیلان وام می‌گیرند
مشاغل متاثر از کرونا در گیلان وام می‌گیرند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: واحدهای تولیدی و خدماتی که اشتغال کارگران خود را در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت حفظ کرده بودند، برای دریافت تسهیلات دولت، در سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نام‌نویسی کنند.

عباس علیزاده روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دولت برای واحدهای تولیدی که اشتغال کارگران خود را در دوره شیوع بیماری کرونا در اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه حفظ کرده بودند، تسهیلاتی به تعداد کارگران و با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد منظور کرده و سهم استان گیلان بالغ بر ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: طبق این طرح، برای مشاغلی که با دستور دولت تعطیل شده بود، مبلغ  ۱۶۰ میلیون ریال و برای مشاغل متاثر از شیوع کرونا ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای واحدهای تولیدی که از بیماری کرونا متاثر شده و کارگران خود را از دست داده بودند، از اواخر اسفند ماه سامانه بیمه بیکاری راه اندازی شد و تا امروز برای کاستن بخشی از مشکلات کارفرمایان، شرایط بیمه بیکاری واحدها برای ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه فراهم شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: برای سه ماه یاد شده، بیش از ۲۲ هزار نفر را به عنوان مشمول استفاده از بیمه بیکاری ثبت نام و جهت بهره مندی از صندوق تامین اجتماعی، به سازمان تامین اجتماعی معرفی کردیم.

علیزاده افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت از شغل های غیر رسمی، طرحی را به دولت تقدیم کرده است و شرایط و شیوه پرداخت تسهیلات به مشاغل غیررسمی و فاقد بیمه در هفته های آینده اعلام خواهد شد، تا کسانی که در ماه های یاده شده، شغل های رسمی نداشته و بیمه نبودند، از کمک و مساعدت دولت بهره مند شوند.

او بیان کرد: حمایت از مشاغل در شهرستان های تالش و آستارا به ویژه در حوزه گردشگری جزو اولویت های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان است و به زودی بعد از پایان نام نویسی تسهیلات واحدهای تولیدی متاثر از کرونا، مرحله پنجم ارائه تسهیلات ارزان قیمت در حوزه اشتغال پایدار روستایی اعلام و به تالش و آستارا نیز توجه ویژه اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی و خدماتی که بر اساس رسته های اعلام شده اولویت دار استانی نام نویسی کرده اند، اگر برای تکمیل پروژه خود به متمم یا وام تکمیلی نیاز دارند، به بانک های خود که بخشی از تسهیلات را دریافت کرده اند مراجعه کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان اظهار کرد: تقاضای این قبیل واحدها به این اداره کل به عنوان دبیرخانه کارگروه ارائه خواهد شد، تا برای پرداخت تسهیلات برنامه ریزی کنیم.

بیماری کرونا که بیش از ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده، از روزهای نخست شیوع در اسفند ماه، گیلان را نیز متاثر کرد و بسیاری از مشاغل و فروشگاه ها برای مقابله با این بیماری تعطیل بودند.

استان گیلان دارای ۱۶ شهرستان و ۵۲ شهر است.