هدف مخالفان برجام ایجاد بی‌اعتمادی در برنامه هسته‌ای ایران است
هدف مخالفان برجام ایجاد بی‌اعتمادی در برنامه هسته‌ای ایران است
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) ازعهده اعتمادسازی به برنامه هسته‌ای ایران برآمد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) ازعهده اعتمادسازی به برنامه هسته‌ای ایران برآمد.

«میخاییل اولیانوف» روز دوشنبه در توییتی نوشت: هدف مخالفان برجام ایجاد اخلال در اعتماد به برنامه هسته‌ای ایران است و در همین چارچوب به آژانس فشار می‌آورند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکنون هیچ نشانه‌ای از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیافته است اما مخالفان برجام ‌می‌خواهند فشارها بر ایران افزایش یابد، آنان (مخالفان برجام) در شماره جدید نشریه نیوزویک خجالت نمی‌کشند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیکته کنند که چه کاری باید انجام دهد.

نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتقاد از مخالفان برجام افزود: آنان ازیاد برده‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقل است و نیازی به دستورالعمل‌های خارج از چارچوب ندارد، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و دبیرخانه آن خود تصمیم می گیرند چکار باید بکنند.

مارک دوبوویتز مدیر عامل اجرایی، اندیشکده بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها (FDD)  از حامیان تشدید تحریم‌ها علیه ایران در توییتی در پاسخ به اولیانوف نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید آخرین نتیجه‌گیری‌های خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند.

وی افزود: قدرت‌های جهانی باید به صراحت پیام دهند که ایران دیگر مانند گذشته نمی‌تواند سابقه هسته‌ای خود و توانمندی‌هایش را پنهان کند یا تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دوباره برقرار خواهد شد.

اولیانوف درپاسخ به این توییت نوشت: گاهی اوقات نگاه به گذشته در روابط بین‌المللی درست است اما در این مورد بخصوص (برنامه هسته ای ایران) بی‌ثمر خواهد بود همچنان که مساله سلاح کشتار جمعی در عراق به وضوح این واقعیت را نشان داد.

وی ادامه داد: به همین خاطر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت پرونده «ابعاد نظامی احتمالی» (در برنامه هسته ای ایران) را که توجه را از وضعیت جاری منحرف می‌کرد، ببندد.

نماینده دائم روسیه درسازمان‌های بین‌المللی در وین پیشتر نیز خاطرنشان کرده بود که مخالفان معامله هسته‌ای با ایران (برجام) در مورد این توافق غیرمنطقی رفتار می‌کنند.

اولیانوف در توییتی نوشته بود: مخالفان برجام ناتوان و حتی گستاخانه رفتار می کنند آنان در ابتدا ۲ تا ۳ مورد به اصطلاح استدلال و شعار بیان می‌کنند اما وقتی این استدلال‌ها و شعارها به جایی نمی‌رسد بی‌دلیل به توهین به طرف مقابل روی می‌آورند که جای تعجب هم ندارد.