هیچ سالمندی بر اثر کرونا در مراکز نگهداری گیلان فوت نکرده است
هیچ سالمندی بر اثر کرونا در مراکز نگهداری گیلان فوت نکرده است
مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: با اقدامات و تمهیدات صورت گرفته در جریان شیوع کرونا از اول اسفندماه سال گذشته تاکنون هیچ سالمندی براثر کرونا در مراکز نگهداری استان فوت نکرده اند.

دکتر حسین نحوی نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود :هم اکنون بیش از یک هزار نفر از سالمندان  در مراکز تحت پوشش، نگهداری می شوند که با وجود تجمعی بودن این مراکز و احتمال بیشتر ابتلا به کرونا؛ بدلیل رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی با انجام آزمایشو تست های مربوطه از موارد مشکوک، از ابتدای شیوع این ویروس هیچ موردی از فوت سالمندان در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این مراکز نداشته ایم.

وی اظهار کرد: طی تست های انجام شده از یک هزار سالمندی که در مراکز نگهداری ساکن هستند،  فقط سه نفر به کرونا مبتلا شدند که بلافاصله اقدامات قرنطینه ای برای آنها انجام شد و همین امر موجب گردید تا تعداد بیماران کرونایی فقط محدود به همین سه نفر شود.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت حفظ کرامت انسانی و سلامت سالمندان است و در فرهنگ ایرانی – اسلامی ما هم بر آن تاکید ویژه ای شده است، تصریح کرد: علاوه بر این هزار سالمند، ۱۲ هزار نفر دیگر از سالمندان تحت پوشش بهزیستی در استان نیز در منازل نگهداری می شوند.

دکتر نحوی نژاد با اشاره به اینکه هر ساله با اپیدمی یک بیماری همچون آنفولانزا ویا سرماخوردگی روبرو هستیم،   تصریح کرد: سالمندان از جمله گروه های سنی آسیب پذیرهستند و بسیاری به بیماری هایی همچون فشار خون ، دیابت، قلبی و عروقی و غیره مبتلا هستند.

وی تصریح کرد : اما این بدان معنا نیست که هر کسی که به سن سالمندی رسید باید بیمار باشد؛ کسانی که در دوران زندگی شان تغذیه سالم و مناسب، تحرک کافی و روش درست زندگی را در پیش گرفته باشند در دوران سالمندی نیز سلامت و عمر طولانی دارند.

وی ادامه داد : اما افرادی که  در دوران جوانی و میانسالی دچار کم تحرکی ، تغذیه نامناسب ، استعمال مواد مخدر بوده  و یا ارتباط عاطفی خوبی با دیگران نداشته باشند، در دوران سالمندی و در زمان شیوع بیماری هایی همچون کرونا آسیب پذیرترند.

وی تصریح کرد: برخلاف بسیاری از کشورها که کارکنان مراکزنگهداری، سالمندان را در جریان شیوع کرونا رها کرده و یا به آنها بی توجهی نمودند و فوتی های بسیاری نیز در اینگونه مراکز برجای گذاشتند، در کشور ما و نیز گیلان کارکنان در  مراکز ماندند و با همه توان از آنان مراقبت نمودند و پروتکل های بهداشتی خاصی برای آسالمندان به اجرا درآمد.

مدیرکل بهزیستی گیلان ضد عفونی های مکرر، قرنطینه کردن  موارد مشکوک، عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول، محدود کردن ملاقات ها  و انجام آن با رعایت موارد بهداشتی و ممنوعیت پذیرش سالمند جدید  را از جمله اقداماتی  عنوان کرد که طی شیوع کرونا در مراکز نگهداری سالمندان در استان انجام شده است.

وی تصریح کرد: ۵۵۰ هزار تومان برای هر سالمند جهت حفظ موارد بهداشتی  ازجمله برای مواد ضدعفونی، گان، ماسک، دستکش و شیلد محافظ در جریان شیوع کرونا  به مراکز نگهداری سالمندان در استان پرداخت کردیم؛ ضمن آنکه ۵۰۰ هزار تومان نیز علی الحساب برای انگیزه بیشتر به کارکنان به عنوان پاداش پرداخت شد.

مدیرکل بهزیستی گیلان خاطر نشان کرد: از اینرو در جریان شیوع کرونا با رعایت این  پروتکل های بهداشتی و تدابیر صورت گرفته هیچ فوتی در این مراکز در استان نداشته ایم و تلاش داریم تا سلامت سالمندان نیزهمچنان با قوت پیگیری و حفظ شود.

در حال حاضر ۱۴ هزار سالمند تحت پوشش بهزیستی گیلان هستند.

بر اساس آخرین آمار اعلامی وزارت بهداشت و درمان، تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

بر این اساس فقط از روز یکشنبه هشتم تا دوشنبه  ۹ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۶۱ مورد بستری شدند. با این حساب،  مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر رسید.