ورود ایران به جمع سازندگان پنل تلویزیون
ورود ایران به جمع سازندگان پنل تلویزیون
پنل‌های تلویزیون در همه جای جهان توسط دو یا سه شرکت بزرگ تولید می‌شود که راه‌اندازی کارخانجات آن علاوه بر اینکه از فناوری های‌تک (High Tech) بهره می‌برد برای سایر کشورها جز با تیراژ بسیار بالا اقتصادی نیست، با این حال به‌تازگی و در زمان تحریم، متخصصان داخلی اقدام به تولید این قطعات پیشرفته کرده‌اند.

نخستین بار ‌سرپرست پیشین وزارت صنعت در گفت‌وگو با ایرنا از برنامه‌ریزی برای افتتاح و بهره‌برداری از یک واحد تولید پنل تلویزیون در کشور در یکی از سایت‌های تولید لوازم خانگی کشور در هفته دولت برای نخستین بار خبر داده بود.

«حسین مدرس‌خیابانی» با اشاره به متفاوت شدن شرایط تولید لوازم خانگی در ۱۵ سال گذشته، خاطرنشان‌کرد: این کارخانه به ظرفیت سالیانه ۷۰۰ هزار عدد، برای نخستین بار پنل تلویزیون تولید خواهد کرد که تا پیش از این از خارج کشور تامین می‌شد.

در این پیوند، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی به ایرنا گفت: شرکت یاد شده با وارد کردن پلاسمای تلویزیون از خارج و ساخت ال.ای.دی در داخل، با افزایش عمق داخلی‌سازی، تولید پنل را اقتصادی کرد.

«حمیدرضا غزنوی»‌ با اطمینان خاطر از اینکه با داخلی‌سازی پنل، کیفیت تلویزیون‌های داخلی افت نخواهد کرد، بیان‌داشت: ایران به دومین کشور خاورمیانه در زمینه تولید پنل تلویزیون تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، مطابق آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه ماهه نخست امسال شرکت های داخلی ۲۱۰ هزار و ۲۰۰ دستگاه تلویزیون تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۴۹.۴ درصدی داشته است.

همچنین تولید یخچال و فریزر با رشد ۷.۹ درصدی به ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ماشین لباسشویی با رشد ۱۱۵.۱ درصدی به ۲۰۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید.

حدود ۱۶۰ مدل مختلف تلویزیون در قابلیت‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار ایران وجود دارد که حداقل قیمت آنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده و در اندازه‌های ۴۰ تا ۵۵ اینچ به عنوان پرفروش‌ترین اندازه‌ها، از چهار تا ۱۵ میلیون تومان قیمت دارند.

پش از این «سیدعلیرضا موسوی‌مجد» رییس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفته بود: ‌با پتانسیل بالایی که از شرکت‌های ایرانی سراغ داریم، به زودی محصولات تولیدی آنها جایگزین محصولات کره‌ای سامسونگ و ال. جی خواهند شد که زمانی بیشتر بازار کشور را در اختیار داشتند.