وزیر کشور: توجه مردم نسبت به کرونا ۷۰ درصد کاهش یافته است
وزیر کشور: توجه مردم نسبت به کرونا ۷۰ درصد کاهش یافته است
وزیر کشورگفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد در بعضی مناطق، شهرها و مشاغل و حوزه‌های فعالیتی ما، مراعات مردم بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته که این برای آنان واقعا خطرناک است.

وزیر کشورگفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد در بعضی مناطق، شهرها و مشاغل و حوزه‌های فعالیتی ما، مراعات مردم بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته که این برای آنان واقعا خطرناک است.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» روز سه شنبه در حاشیه نشست کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، ‌افزود: مردم باید بدانند که ما حالت مسالمت آمیزی با معیشت، زندگی و سلامت ایجاد می‌کنیم و اگر فقط به موضوع سلامت توجه کنیم نباید این بازگشایی‌ها انجام شود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: مردم باید درباره بیماری و ابراز نگرانی دوستان وزارت بهداشت در رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی اطلاع داشته باشند. چون نخستین رکن هر تصمیمی که در ستاد گرفته و اجرا می‌شود این است که بازفعالیت و بازگشایی‌ها باید با رعایت کامل پروتکل‌ها همراه باشد.

وی درباره میزان مبتلایان و فوتی‌های ویروس کرونا گفت: میزان مبتلایان و فوتی های ما متاسفانه افزایش یافته است. پیشتر روزی ۳۰ تا ۳۴ فوتی داشتیم اما دوباره به عدد ۶۵ تا ۷۰ رسیده ایم که این یک دغدغه برای ما است و البته در کنار افزایش میزان مبتلایان، تجربه، امکانات و تجهیزت خیلی خوب شده و مراقبت‌های ما بسیار افزایش یافت. باز همه این‌ها مستلزم رعایت شرایط توسط مردم است.

۶ استان کشور در شرایط خاص قرار دارد

رحمانی‌فضلی با تاکید براینکه باید در جریان زندگی مردم درپی یک نقطه تعادلی هستیم، اظهار کرد: ستون این نقطه تعادل مردم و رعایت پروتکل‌ها هستند؛ در این جلسه تصمیم گرفتیم در صورت رعایت نشدن شیوه نامه‌ها، از همه ظرفیت‌های قانونی مصوب ستاد با مواردی که رعایت نکنند، برخورد قانونی شود و اگر پاساژی رعایت نکند ما آن را بعد از تذکر خواهیم بست.

وزیر کشور  با اشاره به اینکه اگر فعالیتی، نهادی و مسجدی رعایت نکند اول تذکر و بعد حتماً محدودیت مجدد ایجاد می‌شود که باید رعایت کنند، گفت: ۶ استان شرایط خاص دارد و طبق گفته دوستان وزارت بهداشت علت روند افزایش مبتلایان به خاطر افزایش تست و غربالگری است که از نظر کارشناسان خوب است، زیرا وقتی شناسایی زود باشد امکان مراقبت درمان هم افزایش می‌یابد.

رحمانی فضل درباره تصمیم گیری های امروز کمیته امنیتی، اجتماعی، انتظامی که پس از تصویب در ستاد ملی مدیریت کرونا، اجرایی خواهد شد، گفت: مقرر شد وزارت بهداشت به همه بخش ها اعم دولتی، عمومی و بخش خصوصی ابلاغ کند که دستورالعمل اجرایی همزیستی مسالمت آمیز بین کرونا و فعالیت شان را تنظیم و به کمیته مذکور ارائه کنند تا بررسی و تصویب و ابلاغ شود تا هر دستگاهی حوزه نفوذ خود را کاملا مدیریت کند.
به گفته وی در جلسه امروز همچنین مصوب شد که در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، نمایشگاه های تخصصی فقط با دعوت از افراد خاص، بدون بازدیدکننده عمومی و رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شود.

بازگشایی تالارها در شهرهای قرمز همچنان ممنوع است
رحمانی فضلی درباره بازگشایی تالارها، برگزاری مراسم ترحیم و فعالیت قهوه‌خانه‌ها نیز گفت: در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، با کاهش ظرفیت این بخش ها، در شهرهای سفید اجازه فعالیت داده می شود اما در شهرهای زرد منتظر نتایج اقدامات در این شهرها خواهیم بود و این امر همچنان در شهرهای قرمز ممنوع است.
وزیر کشور با بیان اینکه مسئله رعایت پروتکل های بهداشتی  در زندان ها یکی از موضوعات مهمی است که برای چندمین بار در این کمیته مطرح شد، گفت: در این جلسه مقرر شد در زندانها با همکاری وزارت بهداشت و رعایت پروتکل ها و همچنین فصل الخطاب بودن نظرات وزارت بهداشت، با توجه به اینکه زندانی ها، زندانها و استانها دارای شرایط مختلفی هستند، قوه قضاییه بتواند تصمیم گیری کند و در هرحال نظارت وزارت بهداشت برای ما اصل است.
رحمانی فضلی درباره برگزاری سفرهای راهیان نور گفت: مقرر شد در مناطق سفید و زرد با رعایت پروتکل ها به برگزاری برنامه های راهیان نور اجازه داده شود چرا که نسبت به سازمان متولی راهیان نور که عمدتاً بسیج است و ناوگان حمل و نقل و محل اقامت که تحت نظارت بسیج است، اطمینان کافی در زمینه رعایت دقیق پروتکل ها وجود دارد.

اجازه ورود به توریست‌های خارجی دوباره بررسی می‌شود
وزیر کشور با بیان اینکه موضوع اجازه ورود به توریست های خارجی در نشست امروز کمیته مطرح شد، اظهارکرد: بر اساس ملاحظاتی که وزارت خارجه و  وزارت بهداشت در این زمینه داشتند، مقرر شد در اواخر تیرماه مجددا این موضوع بررسی و تصمیم گیری شود.
وی اضافه کرد: تصمیمات کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی پیشنهاداتی است که بررسی شده و برای تصویب به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه می شود.
رحمانی فضلی سپس به اجرای طرح ترافیک و تصمیم گیری در این زمینه اشاره کرد و گفت: در موضوع اجرای طرح ترافیک قبلا در سه مرحله تصمیم گیری و مقرر شده است که شهرداری ها، اتحادیه تاکسی رانی، اتوبوس رانی و مترو، پروتکل ها را به صورت دقیق رعایت کنند. در پایان این هفته نیز بر اساس بررسی های دقیق، نحوه اجرای طرح ترافیک ارزیابی می شود و البته باید کمک کنیم تا امور مردم نیز حل و فصل شود.
وی افزود: در مقاطعی که طرح ترافیک اجرا نمی شد، ترافیک بسیار شدیدی در نقاط مرکزی شهر داشتیم که موجب می شد تا سرویس اتوبوس رانی نتواند به خوبی از ظرفیت خود استفاده کند که با اجرای طرح ترافیک شرایط روان تر و مناسب تر شده است. البته دغدغه هایی همچنان وجود دارد که شهرداری ها موظف به رفع آنها هستند و درصورتی که موفق به رفع این مسائل نشوند، تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد.
وزیر کشور تاکید کرد: اطلاع رسانی، آموزش و تبلیغات لازم به ویژه از سوی صدا و سیما با توجه اقداماتی که تاکنون انجام شده است، باید پیگیری شود و این روند در کنار بازفعالیت ها و بازگشایی ها، باید روندی رو به افزایش باشد و نباید حس شود که شرایط و وضعیت کشور عادی شده است.
رحمانی فضلی گفت: ما شرایط را متعادل می کنیم تا زندگی مردم، معیشت و درمان را بتوانیم دنبال کنیم. توفیقات خوبی هم در این زمینه داشتیم که امیدواریم با رعایت کامل این موضوع از سوی مردم و نظارت دقیق وزارت بهداشت و دستگاههای اجرایی و فعالیت خوب رسانه ها، موفقیت های بیشتری برای کشور در این زمینه داشته باشیم.
با عادی سازی زمینه شیوع مجدد کرونا را فراهم نکنیم
علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه هیچ راهکاری غیر از رعایت اصول بهداشتی در مبارزه با کرونا وجود ندارد، نسبت به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور هشدار داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی کشور با اشاره به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به طرز محسوسی کاهش یافته است؛ گفت: برای عبور از بحران کرونا نیازمند رعایت دقیق و کامل پروتکل های بهداشتی در کشور هستیم و نباید با عادی سازی، زمینه شیوع دوباره این بیماری را فراهم سازیم.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه آمارها گویای آن است که وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در همه جای کشور تنزل داشته است؛ گفت: طبیعی است که با کاهش رعایت اصول بهداشتی، شیوع بیماری دوباره گسترش یابد.

وی درهمین خصوص یادآور شد که تنها راهکار مبارزه با کرونا، رعایت مسائل بهداشتی است و برای همین باید این موضوع را جدی تر از همیشه دنبال کنیم.

رییسی در بخش دیگری از سخنان خود به ارایه آماری در خصوص میزان رعایت اصول بهداشتی در بخش های مختلف، صنوف و واحدها اشاره کرد و گفت: مساجد و نمازهای جمعه بیشترین رعایت مسائل بهداشتی را داشتند و در مقابل واحدهای ارایه دهنده برخی از خدمات عمومی کمترین رعایت را داشتند که باید هشدارهای لازم به این صنوف جهت رعایت اصول بهداشتی داده شود.