پرونده خوشنویسی ایران در یونسکو بارگذاری شد
پرونده خوشنویسی ایران در یونسکو بارگذاری شد
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، از بارگذاری پرونده خوشنویسی ایران در سایت یونسکو خبر داد.

محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه به مناسبت روز خبرنگار در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، حاضر شد و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف از جمله اتاق خبر، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت. همچنین در این بازدید خشایار نیکزاد مدیر عامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی حضور داشت.

طالبیان در نشست با خبرنگاران ایرنا درباره آخرین خبر اعتراض ایران به یونسکو در رابطه با پیشنهاد ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی به نام این کشور، گفت: هم اکنون پرونده خوشنویسی ایران روی سایت یونسکو بارگذاری شده است. از طرف ایران در یونسکو ۴ پرونده وجود دارد و پرونده خوشنویسی هم به یونسکو رفت و ممکن است در ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ مطرح شود.

وی افزود: اعتراض ایران در این موارد هیچ گاه جنبه سیاسی نداشته و اعتراض ایران به ترکیه که در یونسکو ثبت شد جنبه و نگاهی کاملا فنی دارد.

طالبیان درباره دیگر پرونده ایران یعنی اورامانات گفت: ارزیاب یونسکو برای ارزیابی این منطقه مهرماه به ایران می آید و از منطقه بازدید می کند.

اعتبارات استانی تنها برای مرمت‌ اضطراری ناشی از خسارت سیل اماکن تاریخی کفایت میکند

معاون میراث فرهنگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر پرداخت بودجه برای خسارات وارده به اماکن تاریخی در سیل سال گذشته گفت: برآورد ما از خسارات ناشی از سیل جاری حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بود که دولت با پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان آن موافقت کرد اما تاکنون ریالی از آن نیز پرداخت نشده است. تاکنون با اعتبارات استانی که در اختیار داشتیم تنها مرمت های اولیه و ضروری انجام داده شد، که بیشتر عملیات ها به شکل مُسکن بوده است.


طالبیان گفت: با پیشگیری و فعالیت های اضطراری که همکاران استانی برای پل ها و قلعه فلک‌الافلاک انجام داده‌اند از تخریب جلوگیری شد ولی باید اعتبارات کافی برای مرمت در اختیار ما قرار بگیرد. اگر اعتبارات نرسد فرسایش و تخریب اتفاق می افتاد.  باید مرمت های اساسی انجام شود چون پیش از این به دلیل نبود اعتبارات این مرمت ها انجام نشده است زیرا فرسایش در حال گسترش است.

وی افزود: برای مرمت پل و قلعه فلک الافلاک بودجه قابل توجهی نیاز است و این اعتبارات که در اختیار داریم کافی نیست. البته خدا رو شکر اعتبارات حدود ۶۰ درصد اعتبارات سال جاری بودجه در بخش میراث پرداخت شده که بسیار خوب بوده است. البته روز گذشته وزیر میراث فرهنگی خبر داد دولت قرار است جبرانی در این بخش انجام دهد.

تعویق ۱۰ روزه نمایشگاه ملی صنایع دستی

همچنین در این دیدار خشایار نیکزاد از به تعویق افتادن نمایشگاه ملی صنایع دستی خبر داد و گفت: فعلا نمایشگاه ملی صنایع دستی ۱۰ روز به تاخیر افتاده ولی لغو نشده است و منتظر اعلام نظر ستاد مقابله با کرونا هستیم.

نمایشگاه ملی صنایع دستی طی سال‌های گذشته در شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شد.