«کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه‌های ماندگار»
«کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه‌های ماندگار»
رییس اندیشگاه کتابخانه ملی ایران از همکاری معنوی، تخصصی و اسنادی این کتابخانه با سازمان نظام پزشکی کشور در رویداد «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه‌های ماندگار» خبر داد.

سازمان نظام پزشکی قصد دارد رویداد فرهنگی، هنری و اجتماعی را تحت عنوان کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار به منظور ثبت و ضبط دوران زیست انسان در شرایط شیوع ویروس کرونا برگزار کند. در این مسیر نهادهای فرهنگی از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان حافظه ملی با این رویداد همکاری معنوی، تخصصی و اسنادی می کنند.

غلامرضا ظریفیان با اشاره به جزئیات جلسات قبلی در راستای جمع بندی اسناد به منظور ثبت و ضبط دوران زیست انسان در شرایط شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: یکی از سازمان ها یا نهادهایی که به موضوع جمع آوری اسناد و رخدادهای کرونا ویروس به شکل ویژه ورود پیدا کرده است،‌ نظام سلامت کشور است. افراد فعال در این نظام امروز در خط مقدم مبارزه با کووید ۱۹ قرار دارند.

کانون مبارزه با ویروس کرونا دستگاه سلامت و نظام پزشکی

وی افزود: ویروس کرونا به غیر از موضوع سلامت دارای ابعاد گسترده تری به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است اما معتقد هستم مهمترین کانون مبارزه با ویروس کرونا دستگاه سلامت و نظام پزشکی کشور است.

وی با اعلام اینکه سازمان نظام پزشکی یکی از مهمترین سازمان های نظارتی و حمایتی در حوزه سلامت کشور است، گفت: هم اکنون هزاران نفر در بیمارستان ها بستری هستند و صدها پزشک و پرستار در جبهه مبارزه با کووید ۱۹ در خط مقدم از جان مایه می گذارند؛ روایتگری این حضور فعال و موثر و همه آنچه که رخ می دهد از زمانی که فرد مبتلا به مراکز درمانی قدم می گذارد تا زمان بهبود یا فوت شخص، همه قابلیت این را دارد که در جایی ثبت و ضبط شود.

دبیر کمیته کرونا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه افزود: اکنون جامعه و کادر سلامت و درمان در میدان مقابله با بیماری کرونا هستند به طوری که تعداد قابل ملاحظه ای پزشک و تعداد زیادی پرستار و دیگر فعالان حوزه درمان کشور در مبارزه با کووید ۱۹ شهید شده اند؛ در چنین شرایطی اگر اکنون برای جمع آوری اسناد و مدارک اقدام نشود تضمینی نیست در آینده بتوان آنچه که این روزها در حال وقوع است را با همه جزئیات در جایی به ثبت رساند.

تاکید بر ثبت ناگفته های دوران کرونایی

ظریفیان تاکید کرد: ناگفته های بسیاری برای هریک از بیماران شامل زن، مرد، کودک، نوجوان، مادر، زن باردار و همه کسانی که برای درمان به بیمارستان و مراکز درمانی می روند، وجود دارد. و از طرفی حرف های در دل مانده بسیاری هم از سوی پزشکان و هم پرستاران که همچنان با وجود ابتلا به این ویروس در حال خدمت رسانی هستند، وجود دارد.

وی یاد آور شد: با توجه به اینکه رشادت های کادر درمان در زمان هشت سال جنگ تحمیلی آنگونه که باید ثبت و ضبط نشد، سازمان نظام پزشکی طی اقدامی خوب و هوشمندانه تصمیم گرفت تاریخ را تکرار نکند به این معنی که این بار به موقع دست به کار شد تا همه آنچه که باید برای آیندگان بماند را در جایی امن به ثبت برساند.

رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان داشت: در همین راستا ریاست سازمان نظام پزشکی به این نتیجه رسید که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مکانی امن برای این مهم است چرا که این سازمان، سازمانی ملی بوده و در کنار آن تجربه های خوبی نیز دارد.

اعلام آمادگی سازمان اسناد در زمینه تهیه، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی دوران کرونا

وی اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی درنظر دارد با تشکیل ۱۰ کمیته، یک رویداد ملی در عرصه های مختلف تحت عنوان «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» برگزار کند و در تلاش است تا اسناد حاصل از این رویداد را جمع آوری کند و برهمین اساس یک شورای سیاست گذاری تشکیل داده شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ظریفیان گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تایید این رویداد به لحاظ معنوی، آمادگی خود را برای ارائه سوابق و اسناد مورد نیاز به شورای سیاستگذاری این رویداد اعلام می کند به طوری که این سازمان حاضر است دانش، تجربه و آموزش های لازم را در زمینه تهیه، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی در اختیار شورای سیاستگذاری سازمان نظام پزشکی قرار دهد و در نهایت می تواند اثر تکمیلی این رویداد را به نام سازمان نظام پزشکی به عنوان یک میراث بزرگ برای آیندگان ثبت و نگهداری کند.

ثبت و ضبط «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار»

دبیر کمیته کرونا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: خودآگاهی تاریخی، جمع آوری، تحلیل و تبیین می تواند برای مقابله با این دست از بیماری ها در آینده نه چندان دور موثر باشد به شکلی که فرآیندها و اقدامات برای کنترل بحران های آتی ساماندهی شوند. هم اکنون در دنیا ۲۰ هزار مقاله درباره کووید ۱۹ تحقیق و نوشته شده است ولی این پدیده همچنان ابعاد ناشناخته و مهمی دارد.  آثار ارسال شده به رویداد «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» در آرشیو ملی ایران ثبت و ضبط خواهد شد.

سیر شیوع کرونا به ایران در یک نگاه

به گزارش ایرنا، اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸ ویروس منحوس کرونا از شهر ووهان چین وارد ایران شد و از آن زمان تاکنون بسیاری از افراد را ناخواسته به دام خود کشیده و بیمار کرد.

براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۸۸ هزار و ۸۳۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد شماری جان خود را از دست داده اند.

خوشبختانه تاکنون ۲۵۱ هزار و ۳۱۹ نفر از بیماران کرونایی، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

مداوا و بهبودی بسیاری از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران دستاورد بزرگی بین همه کشورهایی محسوب می‌شود که در سراسر جهان درگیر با ویروس کرونا هستند و البته مرهون تلاش و ایثار کادر درمانی و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در کشور است.

و اما بعد

امروز پس از گذشت بیش از ۵ ماه از ورود و شیوع ویروس کرونا به ایران، هرچند ویروس کرونا به غیر از موضوع سلامت دارای ابعاد گسترده تری به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده اما بنظر می رسد به منظور ثبت و ضبط دوران زیست انسان در شرایط شیوع ویروس کرونا و از طرفی اعلام آمادگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تایید این رویداد به لحاظ معنوی، سوابق و اسناد مورد نیاز را به شورای سیاستگذاری سازمان نظام پزشکی کشور داده و دانش، تجربه و آموزش های لازم را در زمینه تهیه، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی را برای ثبت و ضبط، «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» را نیز در اختیار قرار دهد.