گردشگری می‌تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم‌ریخته را در پساکرونا به دوش کشد
گردشگری می‌تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم‌ریخته را در پساکرونا به دوش کشد
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: گردشگری می‌تواند محوریت بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم‌ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: گردشگری می‌تواند محوریت بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم‌ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، نشست هم‌اندیشی و سیاست‌گذاری به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های اماکن تاریخی و مجموعه‌های هیئت‌امنایی با حضور مدیرانی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سازمان برنامه‌وبودجه به میزبانی این وزارتخانه برگزار شد.

گردشگری، مزیت اصلی کشور است

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت توسعه و رونق گردشگری و توجه به ظرفیت‌های فرهنگی‌تاریخی کشور در این خصوص گفت: گردشگری مزیت اصلی کشور است و بر همین اصل سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده است که تنها عاملی که می‌تواند اقتصاد بهم‌ریخته در دوران کرونا را دوباره احیا کند و در پساکرونا رونق اقتصادی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد، گردشگری است.

وی افزود: گردشگری می‌تواند محوریت بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم‌ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد. در حقیقت گردشگری این ظرفیت را دارد و در سطح سازمان ملل نیز این توصیه موکد شده است.

تیموری ادامه داد: تدوین یک پیوست تخصصی گردشگری برای هر کدام از مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی با رویکرد توجه به مسائل زیرساختی از بازاریابی و آموزش گرفته تا جزئیات مربوط به نحوه مواجهه با نیازها و رفتار گردشگران در یک سایت یا مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی ضرورت دارد.

معاون گردشگری کشور یادآور شد: حال که درآمد اصلی یک مجموعه فرهنگی‌تاریخی از محل بازدید گردشگران و برنامه‌های گردشگری است، لازم است بخشی از این درآمد برای مدیریت گردشگری آن مجموعه‌ها پیش‌بینی و هزینه شود.

وی در ادامه گفت: گر سازمان برنامه‌وبودجه به دنبال توسعه پایدار کشور با رویکرد آمایش سرزمینی است، پیشنهاد می‌کنم از برنامه اولویت‌دار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در تدوین طرح‌های جامع توسعه گردشگری کشور که بودجه و اعتبارات آن در سطوح استانی تنظیم می‌شود، حمایت قطعی کند و کمک کند به این ترتیب همه استان‌ها تا پایان سال جاری طرح‌های جامع خود را تکمیل و نهایی کنند.

مدیران استانی سازمان برنامه عضو هیات امنایی برای اداره موزه‌ها می‌شوند

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز با تأکید بر اهمیت برگزاری این گونه نشست‌ها در سخنانی گفت: در حال حاضر ۲۴ اثر تاریخی ثبت جهانی و ۳۶ هزار اثر ثبت ملی داریم که منابع مالی برای مدیریت این تعداد از آثار تاریخی در کشور نیازمند حمایت و مساعدت بیشتر از سوی دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان برنامه‌وبودجه است.

محمد خیاطیان افزود: در حال حاضر به دنبال هیئت امنایی شدن تعدادی از مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی هستیم که در این خصوص برنامه‌ریزی‌ها در ۱۲ استان آغاز شده و مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، نیاوران، گلستان، موزه فرش، مجموعه فرهنگی‌تاریخی توس، تخت جمشید، منظر باستان‌شناسی فارس، حافظیه، سعدآباد، میدان امام اصفهان، باغ فین، پایگاه بیستون، سازه‌های آبی شوشتر، میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه، میراث روستایی گیلان، تخت‌سلیمان در تکاب، بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، ارگ بم، گنبد سلطانیه و میراث جهانی یزد به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

وی ادامه داد: هیئت امنایی شدن این مجموعه‌ها فرصت بسیار خوبی را فراهم خواهد کرد تا از درآمدهای اختصاصی این مجموعه‌ها بهره‌مند شویم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: آنچه که امروز در این وزارتخانه اتفاق می‌افتد این است که با کمترین امکانات و اعتبارات بزرگترین کارها و بیشترین خدمات ارائه می‌شود؛ از این رو درخواست من از مدیران محترم سازمان برنامه‌وبودجه این است که کمک کنند تا به مدیریت هرچه بهتر مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی کمک کنند کمااین‌که مدیران سازمان برنامه‌وبودجه در هر استان به عضویت مجموعه‌هایی درخواهند آمد که به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

حمایت از ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، باعث رونق مناطق مختلف می‌شود

ساسان تاج‌گردون معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: این حرکتی که در این وزارتخانه آغاز شده نیازمند نگاه حمایتی مدیران سازمان برنامه‌وبودجه است و همه باید کمک کنیم تا این نگاه حمایتی تقویت شود.

او افزود: درخواست ما این است که توجه ویژه‌ای به ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شود و در هر سه حوزه ماموریت‌های این وزارتخانه شاهد نگاه حمایتی هرچه بیشتر دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان برنامه‌وبودجه باشیم.

تاج‌گردون افزود: نگاه حمایتی به ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باعث رونق هر منطقه نیز خواهد شد.

ایران، رتبه نهم در ثبت جهانی آثار تاریخی

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر ۲۴ اثر ثبت جهانی داریم که ۴۶ پایگاه و ۹۲ اثر ثبت ملی را نیز در بر می‌گیرد. این تعداد ثبت باعث شده تا ایران جایگاه نهم را در ثبت جهانی آثار داشته باشد که نشان‌دهنده تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران است.

او در ادامه گفت: یکی از اقدامات مهمی که در سال‌های اخیر آن را آغاز کرده‌ایم تهیه و ثبت پرونده‌هایی به صورت محوری و زنجیره‌ای است.

طالبیان خاطرنشان کرد: در این میان ثبت پرونده‌های مشترک با کشورهای مختلف از جمله پرونده نوروز باعث شده تا شاهد تقویت صلح و دوستی در میان ایران و کشورهای مختلف دنیا باشیم.

ایجاد پایگاه‌های جهانی صنایع دستی در شهرهای ثبت جهانی

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست با ارائه گزارشی گفت: ایران سومین کشور از نظر تنوع تولیدات صنایع‌دستی و اولین کشور از نظر ثبت جهانی شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی است.

او افزود: بیش از دو میلیون نفر در حوزه صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند که ۷۵ درصد آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند و با توجه به این که صنایع‌دستی نماد عینی اقتصاد مقاومتی است، این صنعت می‌تواند سهم ویژه‌ای در اشتغال و نیز صادرات داشته باشد.

او در ادامه با اشاره به اهمیت آثار فرهنگی‌تاریخی و استفاده از ظرفیت‌های اماکن و مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی برای عرضه و فروش محصولات صنایع‌دستی، اضافه کرد: این یک اتفاق بسیار خوبی است کمااینکه در حال حاضر در میدان امام اصفهان نیز فروشگاه‌های مختلف صنایع‌دستی فعال هستند و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

محمودیان در ادامه گفت: طرحی را داریم که بر اساس این طرح ایجاد پایگاه‌های جهانی در شهرهای ثبت جهانی صنایع‌دستی را در دست اقدام داریم که بر سه حوزه آموزش، تولید و فروش متمرکز است.

اسناد آمایش سرزمینی ۳۱ استان کشور آماده معرفی جاذبه‌های گردشگری

در ادامه این نشست علیرضا نعمتی معاون امور نوسازی و هماهنگی استان‌های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه‌وبودجه نیز با قدردانی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای برگزاری این نشست گفت: برگزاری این نشست‌ها می تواند باعث تقویت همکاری‌ها و هم‌افزایی بیشتر بین دو دستگاه شود و اعتقاد من بر این است که این‌گونه نشست‌ها می‌تواند از سوی سایر دستگاه‌ها نیز پیگیری و برگزار شود.

او اضافه کرد: نقطه کوری که در نظام برنامه‌ریزی وجود دارد این است که گاه شاهد این هستیم که استان‌ها و ستاد هر کدام به شیوه خاص خود عمل می‌کنند و راه خود را می‌روند، در حالی که برگزاری این گونه نشست‌ها باعث خواهد شد تا شاهد اجرای سیاست‌های واحد در سطح ستاد و استان‌ها باشیم.

نعمتی افزود: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است که در همین ارتباط برنامه‌های خوبی در سازمان برنامه‌وبودجه به‌منظور حمایت از تولیدات ایرانی تدوین کرده‌ایم و صنایع‌دستی نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولیدات کالاهای ایرانی مشمول این برنامه‌ریزی می‌شود.

معاون امور نوسازی و هماهنگی استان‌های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه‌وبودجه خاطرنشان کرد: اسناد آمایش سرزمینی ۳۱ استان کشور آماده شده و با توجه به تنوع اقلیمی و نیز آثار فرهنگی‌تاریخی متعدد در کشور با استفاده از اسناد آمایش سرزمینی در هر منطقه می‌توان به معرفی آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و نیز ظرفیت‌های صنایع‌دستی پرداخت.