گزارش وزیر امور خارجه از سفر به روسیه در جلسه امروز دولت
گزارش وزیر امور خارجه از سفر به روسیه در جلسه امروز دولت
وزیر امور خارجه در جلسه امروز هیات دولت با ارائه گزارشی از سفر خود به روسیه، این سفر را بسیار خوب و مثبت دانست و با پردستاورد ارزیابی کردن سفر نخست وزیر عراق به ایران تصریح کرد که همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با عراق ارتقا می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، در جلسه امروز چهارشنبه هیات دولت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد، وزیر امور خارجه که برای تسلیم پیام رییس جمهوری کشورمان به رییس جمهوری روسیه و در ادامه همکاری‌های دوجانبه، به این کشور سفر کرده بود، ضمن ارایه گزارشی از سفر خود به هیات وزیران، آن را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرد.

رییس جمهوری در این جلسه، سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به کشورمان را پُردستاورد ارزیابی و تصریح کرد که همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با کشور عراق ارتقا می‌یابد.

روحانی با توجه به جایگاه استراتژیک کشورمان، گفت: دشمنان ما نمی‌توانند جمهوری اسلامی را از معادلات جهانی حذف کنند. ایران برخلاف پیش‌بینی آمریکایی‌ها که حداکثر تاب‌آوری کشورمان در برابر تحریم‌های فلج کننده را سه ماه ارزیابی می‌کردند، دو سال و چند ماه است که سرافرازانه مقاومت کرده است.

رییس جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: در عین حال رویکرد دولت تدبیر و امید از ابتدا همکاری و دوستی با حفظ احترام متقابل با همه کشورها و پایبندی به همه تعهدات دوجانبه و بین‌المللی بوده است.

اصلاح مصوبه جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت

با تصویب هیات وزیران، مصوبه مربوط به جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت از محل سود ناخالص سهام عدالت اصلاح شد.

به موجب این اصلاحیه، مبلغ پرداختی برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح مذکور، از ۲۵۰ میلیارد ریال به ۳۵۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

اختصاص اعتبار برای مرمت، بازسازی و جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله در برخی استان‌های کشور

با تصویب هیلت وزیران، مبلغ ۷۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای مرمت و بازسازی قنوات در شهرستان اردستان واقع در استان اصفهان اختصاص یافت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

دولت همچنین با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۴۵۵۰ میلیارد ریال بصورت هزینه‌ای و تا مبلغ یک هزار میلیارد ریال بصورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای جبران خسارت و بازسازی اماکن مسکونی و تأسیسات زیربنایی خسارت‌دیده ناشی ‌از وقوع سیل و زلزله سال ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد موافقت کرد.

اعتبار مذکور شامل کمک بلاعوض جهت نوسازی تعداد ۲۷۵۵ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و تعداد ۹۸۵۳ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف یکصد میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر واحدهای مسکونی شهری، روستایی و تجاری به ازای هر واحد تا سقف ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین لوازم معیشتی واحدهای مسکونی آسیب دیده به ازای هر واحد تا سقف ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین اسکان موقت واحدهای مسکونی شهری و روستایی به ترتیب به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و یکصد میلیون ریال و نیز هزینه‌های پشتیبانی، آواربرداری، خدمات مدیریت و بازسازی تأسیسات روبنایی داخل محدوده و دفع آب های سطحی شهرها و روستاهاست.

هیات وزیران در ادامه، مبلغ (۰۰۰ ر۰۰۰ ر۹۵۰ ر ۵۵۹ ر ۹) ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به آسیب‌دیدگان ناشی از سیل و زلزله استان های یاد شده با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری به منظور بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری اختصاص داد. طول دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی جمعاً ۱۵ سال (۳ سال دوران مشارکت مدنی و ۱۲ سال دوران مشارکت اقساطی) است و برای تعمیر اماکن عمومی شهری و روستایی و تامین لوازم خانگی و معیشتی پرداخت خواهد شد.

بدهی و معوقات احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

اختصاص اعتبار تا مبلغ ۷۱۱ میلیارد و ۳۶۵ میلیون ریال بصورت هزینه ای برای جبران خسارت ناشی از زلزله در استان آذربایجان شرقی و سیل در استان کرمان، از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات وزیران بود.

هیات وزیران همچنین به منظور نوسازی هزار واحد بافت در معرض خطر مسجد سلیمان و مقاوم سازی حاشیه شهرهای مشهد و زاهدان، با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۱۵۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بصورت هزینه ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای موافقت کرد.

اصلاح مصوبه ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت‌­های پزشکی

هیات وزیران به منظور تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه مربوط به ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت‌های پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهشتی و درمانی ایرانشهر را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح مصوبه مذکور، شرط معافیت از مالیات بر ارزش افزوده برای ورود و ترخیص تعداد دو دستگاه خودرو با حجم موتور بالای (۲۵۰۰) سی­سی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایرانشهر جهت انجام فرماندهی عملیات فوریت‌های پزشکی، حذف شد.