یک متخصص: سالمندان در مقابل بیماری کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند
یک متخصص: سالمندان در مقابل بیماری کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند
متخصص طب سالمندان شاغل در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه بر لزوم مراقبت و توجه بیشتر به سالمندان در این روزها تاکید کرد و گفت: این افراد در مقابل بیماری کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند.

دکتر سعید ایزدی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: تخصص طب سالمندی از رشته های نوین پزشکی است که به صورت اختصاصی بر سالمندان و بیماری های دوران پیری متمرکز است.

او گفت: همانگونه که امروزه خانواده ها برای بیماری های اطفال فرزند خردسال خود را نزد متخصص اطفال می برند بهتر است برای بیماری های گوناگون دوران سالمندی نیز از خدمات متخصص سالمندان بهره ببرند.

وی در ادامه گفت: متخصص سالمندان با شناخت طیف وسیع بیماریها به شما کمک می کند تا دارویی با کمترین عارضه را برای شما تجویز کرده و از تداخلات دارویی شما جلوگیری نماید.

این پزشک طب سالمندان ادامه داد: متخصص سالمندان می تواند در خصوص بیماری‌های زیادی به سالمندان ( ۶۰ سال به بالا) از جمله در بیماریهای اعصاب مثل فراموشی و پارکینسون و سکته های قلبی و مغزی، بیماری‌های داخلی سالمندان مثل تنظیم قند خون و چربی مشکلات تیروییدی، کلیوی قلبی ریوی در درمان دردهای مزمن مثل  درد کمر، شانه، زانووپوکی استخوان و همچنین مشاوره دارویی تغذیه ای کمک کند

ایزدی، سالمندان را در برابر بیماری کرونا بسیار آسیب پذیر دانست و گفت: از یک سو به دلیل کاهش عملکرد ارگان های مختلف بدن و از دیگر سوی به علت وجود بیماری های مختلف که عموما در این گروه سنی شاهد آن هستیم، آنها در صورت مبتلا شدن به کرونا  درمعرض عوارض شدید بیماری  قرار می گیرند.

ایزدی تقویت زیرساخت مراقبت در منزل را به عنوان یک راهکار جایگزین معرفی کرد و گفت: برای موارد این چنینی که بیماری هایی همانند کرونا دسترسی این گروه پر خطر را به مراکز بهداشتی و درمانی محدود می کند، باید مراکز درمانی و دانشگاهی رویکرد تله مدیسین با استفاده از ظرفیت فضای مجازی را مدنظر قرار دهند و همچنین در مورد توسعه آن و فواید، چالش ها و محدودیت‌های این روش مراقبت درمانی بررسی های لازم به عمل آید.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۰ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۵۵ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب،  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر رسید.