۳۰ درصد مبتلایان به کرونا در گیلان مسافر یا در تماس با آنان بودند
۳۰ درصد مبتلایان به کرونا در گیلان مسافر یا در تماس با آنان بودند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: هم اکنون حدود ۳۰ درصد از مبتلایان به کرونا در گیلان را مسافران و یا افراد در تماس با آنان را شامل می شوند.

دکتر آبیتن حیدرزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا در بخش سرپایی و بستری بیمارستان های گیلان نیز افراد ساکن در این استان هستند.

وی با بیان اینکه همچنان مانند روزهای گذشته افزایش میزان بستری های ناشی از بیماری کرونا را در گیلان داریم، افزود: در حال حاضر افزون بر ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا  در بیمارستان های استان بستری بوده و ۱۰ درصد از این تعداد بدحال هستند و در بخش ICU تحت تنفس مصنوعی قرار دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان خاطر نشان کرد: طول مدت بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان که از ۲ هفته گذشته آغاز شده افزایش یافته که این مهم به دلیل بدحال تر بودن بیماران است.

وی بیان داشت:  بیماران مبتلا به کرونا در گیلان  معمولا به صورت خوشه ای بیمار شده اند، یعنی در تجمعاتی با همدیگر حضور داشتند و یا یک نفر بیماری را گرفته و به دیگران منتقل کرده است.

دکتر حیدرزاده با تاکید بر ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از بیماری کرونا اضافه کرد: مردم همچنان رعایت فاصله فیزیکی ۱.۸ تا ۲ متر را داشته باشند به هیچ وجه در تجمعات “مهمانی، کنار ساحل و پاساژ” شرکت نکنند از ماسک استفاده کنند.

گیلان دومین استان درگیر بیماری کرونا بود.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ۲۹ تا ۳۰ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یکهزار و ۶۴۱ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۷۶ هزار و ۲۰۲ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴ هزار و ۴۰۵ نفر رسیده است.