آزمایش اف بی اس یا قندخون معمولی چیست؟
آزمایش اف بی اس یا قندخون معمولی چیست؟
قند خون انسان یک ساعت بعد از خوردن غذا کاهش می‌یابد، اما fbs یا آزمایش قند خون ناشتا، آزمایشی است که چگونگی کنترل قند خون و میزان قند خون موجود در بدن را بررسی می‌کند

به گزارش «تابناک»، اگر سطح قند خونتان بالا باشد به معنی وجود دیابت و یا کم بودن انسولین خون است، اما اگر سطح قند خونتان پایین باشد نشان دهنده این است که انسولین بیش از حدی برای شما تجویز شده است و باید با مشورت با پزشکتان دوز داروی خود را پایین بیاورید.

دانستن اینکه چه زمانی برای آزمایش اقدام بکنید و اینکه از این آزمایش انتظار چه اطلاعاتی را داشته باشید مهم است، مخصوصا اگر مبتلا به دیابت هستید یا در معرض این بیماری شیرین قرار دارید. یکی از آزمایش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا سطح قند خونتان را اندازه بگیرید fbs یا همان آزمایش قند خون ناشتاست.

سطوح مختلف قند خون

بدن ما به گلوکوز برای انرژی نیاز دارد و این انرژی را از غذا‌هایی که می‌خوریم به دست می‌آورد و با این حال همه این انرژی را یک باره مصرف نمی‌کند، انسولین به بدن کمک می‌کند تا امکان انتشار و ذخیره آن را در صورت لزوم داشته باشیم. بعد غذا خوردن قند خون افزایش می‌یابد و حدودا تا یک ساعت بالا می‌ماند.

عواملی که قند خون را افزایش می‌دهند مواردی مثل خوردن وعده‌های حجیم، خوردن مواد یا نوشیدنی‌های شیرین (مثل نوشابه) و همچنین استفاده از غذا‌های با کربوهیدرات بالا باعث افزایش قند خون می‌شوند. وقتی قند خون بالا برود پانکراس شروع به تولید انسولین می‌کند وانسولین با کاهش قند خون یا آن را به شکل انرژی مصرف می‌کند یا برای مصارف بعدی ذخیره می‌کند. به هر حال ما دو نوع دیابت داریم

انسولین کافی توسط بدنشان تولید نمی‌شود، زیرا بدن آن‌ها به انسولین‌ها حمله می‌کند (دیابت نوع ۱)
افرادی که بدن آن‌ها به خوبی به انسولین پاسخ نمی‌دهد و ممکن است بدن آن‌ها بعد‌ها انسولین کافی تولید نکند (دیابت نوع۱)

سطح بالای قند خون نشان می‌دهد که بدن قادر به پایین نگه داشتن سطح قند خون نیست. این مورد به تولید ناکافی انسولین یا عملکرد بد انسولین در بدن و در پاره‌ای از موارد هر دو مورد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد دیابت می‌توانید مقاله ما درمورد معرفی اولین نشانه‌ها و علایم دیابت نوع ۱ و ۲ در زنان و مردان را مطالعه نمایید

در این جا دو روش برای سنجش میزان قند خون توسط افراد یا متخصصین این حوزه وجود دارد:

آزمایش قند خون معمولی fbs
آزمایش قند خون تست هموگلوبین HBA۱C

در تست HBA۱C با اندازه گیری تعداد گلبول‌های شرکت کننده در این پیوند‌ها می‌توان به طور تقریبی میانگین قند خون روزانه‌ی فرد را در مدت ۲تا ۳ ماه گذشته محاسبه کرد.

 

آزمایش fbs در بارداری

برخی بانوان در دوران بارداری به دیابت بارداری دچار می‌شوند (اکثرا افراد با bmi بالای ۳۰). برای این منظور از تست مخصوص fbs gct استفاده می‌شود و در صورتی که این تست مثبت بود از آزمایش fbs gtt که قطعیت بیشتری دارد استفاده می‌گردد. در صورت مثبت بودن آزمایش fbs ggt دکتر امکان دارد که برای مقابله با دیابت بارداری به انسولین و دارو پناه ببرد و در نهایت عموما تا ۱۲ ماه بعد از زایمان این مشکل برطرف می‌گردد.

آزمایش خون قند در خانه

شما می‌توانید سطح قند خونتان را در منزل هم اندازه بگیرید، عموما پزشکان توصیه می‌کنند بعد از بیدار شدن قند خون را به طور ناشتا اندازه گیری کنید یا در صورت لزوم در فاصله ۱ الی ۲ ساعته پس از خوردن آخرین وعده غذایی این کار را انجام دهید. در مورد برخی مبتلایان به دیابت نوع ۱ توصیه می‌شود که روزی چند بار سطح قند خون خود را چک کنند تا به میزان انسولین لازم برای خود پی ببرند. گزینه دیگر پیش روی شما نظارت مداوم بر گلوکز موجود در خون است.

تست قند خون

البته نحوه انجام آزمایش fbs در آزمایشگاه راحت‌تر است و تنها به ۱۲ ساعت ناشتا بودن نیاز دارد.

تفسیر

در روش HBA۱C در صورتی که قند خون کمتر از ۵٫۷ درصد باشد شما سالم هستید و درصورتی که بالای ۶٫۵ درصد باشد مبتلا به دیابت می‌باشید. اما برای فاصله‌ی ۵٫۷ الی ۶٫۵ درصد در معرض دیابت هستید و باید احتیاط لازم را انجام دهید تا سطح خونتان پایین بیاید. با این حال مشورت با پزشکتان هم فراموش نشود.

در مورد آزمایش قند خون در خانه و یا fbs به دو نکته توجه کنید که سطح قند خون در صبح و به صورت ناشتا در حالت نرمال باید بین ۸۰ الی ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) باشد به عبارتی میزان نرمال fbs همان ۸۰ الی ۱۳۰ mg/dl می‌باشد و اگر دو ساعت بعد از غذا تست را انجام داده اید باید میزان نرمال قند خون غیر ناشتا شما در حالت نرمال زیر ۱۸۰ mg/dl باشد. در غیر این صورت به پزشکتان مراجعه کنیدتا گزارش کار fbs را برایتان تفسیر کند.

اندازه گیری قند خون

همچنین گاهی دکتر آزمایش‌های دیگری برای شما به همراه fbs تجویز می‌کند که برایتان سوال پیش می‌آید bun چیست و یا urea چیست؟ در این موارد نگران نباشید هردو یکی هستند و هدفشان بررسی این آزمایش‌ها یک روش ساده برای تعیین چگونکی کارکرد تصفیه سازی کلیه ها، اندازه گیری اوره و محصول زائدکبد، با استفاده از آزمون نیتروژن اوره خون (BUN) هستند.

اما triglycerides چیست؟ به صورت ساده و عامیانه تری گلیسیرید نوعی چربی موجود در خون است که در صورت بالا بودن می‌تواند شما را مشکوک به دیابت نشان دهد، اما در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی‌کند.