از شرایط تغییر بازارهای بین المللی باید با حضور به موقع استفاده کنیم
از شرایط تغییر بازارهای بین المللی باید با حضور به موقع استفاده کنیم
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت : باید از شرایط ایجاد شده با توجه به تغییراتی اساسی که در بازارهای بین المللی بر اثر کرونا ایجاد شده است با حضور به موقع استفاده کنیم.

دکتر یونس ر نجکش در کارگاه آموزشی و توجیهی مدیریت صادرات که با حضور فعالان اقتصادی و اساتید دانشگاه بر گزار شد افزود : یکی از مهمترین بازارها مربوط به حاشیه دریای کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و روسیه است که در این شرایط می تواند جذابیت های بسیاری برای تولیدات ایران و صادرکنندگان داشته باشد.
وی اظهار کرد : با توجه به نیازهای موجود در این منطقه و شرایطی که در دوران کرونا و محدودیت های ایجاد شده وجود دارد هر کشوری بتواند این نیازها را برطرف کند موجب برقراری روابط جدید در داد و ستد خواهد شد.
به گفته وی ، ایران در این شرایط به دلیل برخورداری از مزیت های بسیار قادر خواهد بود با تدوین استراتژی مشخص و صادرات محور ضمن حمایت از تولیدات داخلی موجب رونق صادرات و رقم زدن موقعیت های بهتر در این بازار شود.
وی افزود : استان گیلان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن از دیرباز دروازه تجارت و صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای حاشیه کاسپین بوده است که این مزیت برای توسعه روابط تجاری در شرایط امروز می تواند موجب تقویت و نقش آفرینی بیشتر شود.
ر نجکش ادامه داد : باید با حضور در نمایشگاهها و برقراری روابط توسط هیات های بازرگانی در کشورهای عضو اوراسیا و همچنین بازارهای منطقه حاشیه دریای کاسپین در کنار بازاریابی های مناسب نسبت به شناخت بهتر از بازارهای نیاز از این فرصت در شرایط امروز برای تقویت داد و ستد با کشورهای استفاده کنیم.
وی گفت : شاید برخی تصور کنند که در شرایطی که دنیا با چالش بیماری ویروس کرونا روبرو است و روابط اقتصادی کشورها با مشکل روبرو و هزینه ها نیز افزایش یافته است چگونه می توان موفق شد که رمز این موفقیت در کسب موقعیت های جدید با خلاقیت و نواری در بازار ها و جایگزین شدن به جای رقبا در این بازارها است.
وی افزود : نیازهای جدیدی اکنون در بازارها احساس می شود و اگر بازرگانان و تجار کشور بویژه استان گیلان به دلیل شرایط مطلوب که از نظر سوابق و شرایط جغرافیایی دارند نتوانند این بازارها را به دست اورند شاید در اینده موقعیت های نسبی امروز را هم از دست بدهند چون رقبای تجاری کشورهای دیگر بیکار ننشسته اند.
وی اظهار داشت : انچه که اکنون از طریق ایران به این کشورها صادر می شود حجم مبادلات با توجه به مزیت ها و فرصت هایی که در اختیار داریم بسیار ناچیز است که باید فکری اساسی در بهره مندی از بازارهای منطقه انجام شود.
مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان یاد اورد : سال گذشته با توجه به هدف گذاری هایی که در زمینه صادرات از گیلان به بازارهای منطقه انجام شده بود بیش از ۵۰۰میلیون دلار تحقق یافت که امسال نیز این هدف گذاری به ۶۰۰میلیون دلار پیش بینی شده است که ظرفیت تحقق ان بیش از این میزان است و باید بتوانیم از شرایط بهتر بهره ببریم.
وی اموزش صادر کنند گان و اشنایی بهتر با بازارهای منطقه ، رفع موانع صادرات و تسهیلاتی در سیاست های حمایتی دولت و برنامه ریزی های بلند مدت و داشتن استراتژی صادرات محور در کنار همکاری های دستگاههای اجرایی و پشتیبان در حوزه تولید و صادرات و پر رنگ تر بودن نقش اتاق بازرگانی را از مهمترین اقدامات در زمینه سیاست های استان گیلان در این زمینه عنوان کرد.
در این کارگاه اموزشی اساتید و کارشناسان شرکت کننده در خصوص راهکارهای صادرات ، چگونگی حضور در بازارهای منطقه ، نقش نمایشگاهها در بر قراری روابط تجاری و همچنین شرایط جدید تجارت و صادرات و نقش افرینی کشورها و بازیگران جدید در این عرصه سخنانی ارایه کردند.
کارگاه اموزشی و ترویجی مدیریت صادرات از سوی اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان و با مشارکت و همکاری اتاق بازرگانی گیلان بر گزار شد.