استاندار: مکانیزاسیون کاشت و برداشت برنج در گیلان به ۷۵ درصد رسیده است
استاندار: مکانیزاسیون کاشت و برداشت برنج در گیلان به ۷۵ درصد رسیده است
استاندار گیلان با اشاره به افزایش مکانیزاسیون کشاورزی در استان طی سالجاری گفت: از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، امسال افزون بر ۱۸۰ هزار هکتار به صورت مکانیزه مورد کاشت و برداشت قرار گرفت که این رقم افزایش ۷۵ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ارسلان زارع  روز یکشنبه در مراسم اولین برداشت مکانیزه محصول برنج در روستای پس ویشه رشت افزود: بر اساس نتایج بررسی ها با افزایش مکانیزاسیون در کشت برنج، قیمت تمام شده کاشت این محصول نیز پایین تر آمده ، زحمت و تلاش کشاورزان به مراتب کمتر شده و از نظر اقتصادی برای فعالان این بخش مقرون به صرفه تر است.
وی با اشاره به جایگاه مهم گیلان در تولید برنج اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ها امسال افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک از مزارع استان برداشت می شود که این رقم حدود ۷۵۰ هزار تن برنج سفید مرغوب را وارد بازار می کند.

زارع بیان داشت: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته از سوی بخش های مختلف از جمله سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و کشاورزان شاهد افزایش کمی و کیفی محصول برنج در استان هستیم.

استاندار گیلان افزود: علیرغم بارندگی اندک پس از نشاء در استان، افزون بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب با مدیریت شرکت آب منطقه ای از ذخیره سدها استفاده شد و کمبودی در تامین و توزیع آب درون شبکه و خارج از شبکه نداشته ایم ضمن آنکه از نظر زمان برداشت و کیفیت محصول هم شرایط خوبی داریم.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: دولت علاوه بر حمایت های تسهیلاتی که در طول سال از کشاورزان دارد، با توزیع نهاده ها و ترویج آموزش های کشاورزی توسط کارشناسان مربوطه از این بخش حمایت می کند و به یقین کنترل بازار و تعادل قیمت برنج نیز همچون سال گذشته یکی از دغدغه های دولت در سالجاری است.

وی با یادآوری اینکه سال گذشته برای جلوگیری از واردات برنج و عرضه آن به بازار همزمان با فصل برداشت این محصول نظارت کافی صورت گرفت ، بیان کرد: پارسال توزیع برنج وارداتی ، غیر از فصل برداشت انجام شد و امسال نیز پیگیری های لازم در این خصوص جزو سیاست های دولت خواهد بود تا ضربه ای به قیمت برنج در زمان برداشت وارد نشود.

زارع خاطر نشان کرد:  نظارت ها برای جلوگیری از واردات و عرضه محصول برنج همزمان با فصل برداشت با جدیت استمرار دارد.

محمدرضا احمدی و سیدعلی آقازاده از نمایندگان شهرستان رشت  در مجلس شورای اسلامی و جمعی از کشاورزان نیز در مراسم  اولین برداشت برنج در استان حضور داشتند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و آنا جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است .