امکان توقف عرضه صندوق‌های ETF وجود ندارد
امکان توقف عرضه صندوق‌های ETF وجود ندارد
رییس سازمان خصوصی‌سازی به دنبال صحبت‌های مطرح شده در زمینه احتمال توقف در عرضه صندوق‌های ETF گفت: اقدامات لازم در راستای عرضه این صندوق‌ها انجام می‌شود و امکان توقف برای عرضه آنها در بازار وجود ندارد.

با توجه به نزدیک شدن زمان عرضه مرحله دوم صندوق‌های ETF، از صبح امروز خبری با عنوان احتمال توقف در عرضه این صندوق‌ها منتشر شد که حاشیه‌های زیادی را در فضای مجازی و بین متقاضیانی که بی‌صبرانه در انتظار عرضه هر چه زودتر این صندوق‌ها هستند، ایجاد کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس صبح امروز ضمن اعلام احتمال توقف عرضه باقی‌مانده سهام دولتی در قالب صندوق‌های ETF گفت: دولت نباید منابع باقی‌مانده سهام عدالت را به عناوین دیگر در بازار سرمایه عرضه کند، این منابع مربوط به سهام عدالت است و طرح مجلس این است که منابع به جاماندگان واگذار شود و نباید تحت عنوان صندوق یکم که واگذار شد یا صندوق‌های دوم و سوم فروخته شوند.

 عرضه صندوق‌های دولتی تا پایان سال

به دنبال صحبت مطرح شده از سوی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به حاشیه‌های ایحاد شده در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: قانونی در کشور به عنوان قانون بودجه وجود دارد که طبق آن قانون در حال اقدام برای عرضه صندوق‌های دولتی هستیم و نمی‌توان اقدامی جز آن را در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: طبق قانون بودجه به طور حتم باقی صندوق‌های ETF نهایتا تا پایان سال و به مرور در بازار عرضه خواهند شد.

صالح خاطرنشان کرد: صحبت‌های مطرح شده از سوی برخی از افراد را نمی‌توان ملاک فعالیت قرار داد بلکه ما طبق قانون، اقدامات لازم در این زمینه را پیش خواهیم برد و به هیچ عنوان احتمال توقف برای عرضه این صندوق‌ها در بازار وجود ندارد.

رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره زمان عرضه این صندوق‌ها اظهار داشت: در این زمینه نامه‌ای به وزیر کشور ابلاغ شده تا هر چه زودتر تصمیمات لازم برای عرضه این صندوق‌ها را اتخاذ کنند.

وی با بیان اینکه دومین مرحله عرضه این صندوق‌ها در تابستان و سومین مرحله در پاییز  انجام خواهد شد، افزود: اکنون در حال اتخاذ تصمیمات لازم برای عرضه باقی سهام بانکی‌ها و رایزنی با وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشی‌ها در قالب صندوق‌های ETF به بازار هستیم.

رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه باید متناسب با کشش بازار اقدامات مربوط به عرضه صندوق‌های ETF در بازار صورت گیرد، گفت: سهام گروه خودرو و صنایع فلزی در قالب این صندوق‌ها در تابستان عرضه می‌شود و بعد از آن نوبت به عرضه صندوق پالایشی‌ها خواهد رسید.

توقف عرضه صندوق‌های ETF نیاز به قانون دارد

معاون سازمان خصوصی‌سازی هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: طبق “تبصره دو” “بند ب” قانون بودجه قرار بر عرضه سهام دولتی در قالب صندوق های ETF است و اگر قرار بر توقف آن باشد فقط با حکم قانون صورت خواهد گرفت.

حسین علایی تصریح کرد: برای توقف عرضه این صندوق‌ها، مجلس باید آن را مصوب و شورای نگهبان تایید کند.

عرضه صندوق‌های دولتی طبق برنامه پیش می‌رود

همچنین در این زمینه یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار طی یادداشتی اعلام کرد که طبق قانون مصوب بودجه سال ۹۹ دولت موظف است باقیمانده سهام خود را در شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی در قالب ETF عرضه کند و این روال طبق یک برنامه زمان‌بندی شده انجام خواهد شد.

به گفته وی، عرضه ETF های دولتی بدون وقفه طبق برنامه پیش می‌رود.