انتفاع مردم، هدف اصلی نوسازی کالبدی محله هادی آباد قزوین باشد/ نوسازی این محله نباید به سفره ای برای سودجویان بدل شود
انتفاع مردم، هدف اصلی نوسازی کالبدی محله هادی آباد قزوین باشد/ نوسازی این محله نباید به سفره ای برای سودجویان بدل شود
معین نیوز_اولین موضوع مورد هدف در نوسازی کالبدی محله هادی آباد آسایش، رفاه و انتفاع مردم محله از اجرای این طرح است.

علی فرمانی، رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به تصویب طرح ارایه تسهیلات تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده گفت: برای اینکه نوسازی این محله به سفره ای برای سودجویان بدل نشود، نخستین اقدامی که پس از تصویب این طرح در شورای اسلامی شهر، انجام می دهیم برگزاری چند نشست با مردم این محله و تشریح زوایای مختلف طرح است تا شهروندان ساکن با آگاهی لازم در این راه تصمیم بگیرند و مشارکت کنند.

وی گفت: در جلسات اخیر صحن علنی شورا دو لایحه پیرامون نوسازی بافت فرسوده هادی آباد مطرح گردید که اولین مورد در خصوص ساخت مسکن در بافت فرسوده هادی آباد با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در زمینی به مساحت ۷۸۷۹ مترمربع و در قالب ۳۱ قطعه حدود ۲۵۰ متری بود که این لایحه به تصویب رسید.

فرمانی افزود: همچنین لایحه دوم نیز پیرامون ارایه تسهیلات تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده و خروج از ریز دانگی بافت به منظور رونق ساخت و ساز در بافت ناکارآمد هادی آباد بود که این تسهیلات شامل صدور رایگان پروانه ساختمانی، تامین پارکینگ محلی، تخفیف حداکثری در صدور پایان‌ کار ساختمانی، تخفیف حداکثری در انشعابات و تسهیل در واگذاری آنها، ایجاد بلوک‌های شهری با هدف تامین نور کامل، اختصاص حداقل دو درب پارکینگ است.

وی ادامه داد: یکی از طرحهای تشویقی در این لایحه اعطای تراکم است که برای پلاکهای ۶۰ تا ۱۰۰ مترمربع تراکم سه طبقه روی پیلوت، بیش از ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع چهار طبقه روی پیلوت،بیش از ۲۰۰ تا ۵۰۰ پنج طبقه روی پیلوت و یش از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر سطح اشغال ۶۰ درصد، تراکم شش طبقه روی پیلوت در نظر گرفته شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین یادآور شد: همچنین درخصوص تخفیف حداکثری در صدور پایانکار ساختمانی نیز مصوب شد تا ۱۸ ماه ۱۰۰ درصد تخفیف،۳۰ ماه ۵۰ درصد و ۴۲ ماه با ۲۵ درصد تخفیف در صدور پایانکار لحاظ شود.

وی خاطر نشان کرد: بخش زیادی از واحدهای مسکونی واقع در هادی آباد ریزدانه هستند، به گونه ای که ۷۵ درصد پلاک‌ها، مساحتی کمتر از ۱۰۰ متر مربع و ۴۵ درصد نیز دارای وسعتی کوچکتر از ۷۰ متر مربع دارند؛ علاوه بر این عرض حدود ۹۰ درصد گذرها و معابر هادی آباد کمتر از ۸ متر است که ارائه خدمات مختلف از جمله امدادرسانی در زمان وقوع حوادث احتمالی مانند زلزله و آتش سوزی را کاهش می دهد.

فرمانی از اصلی‌ترین دلایل ورود مدیریت شهری به مسئله احیا و بازسازی بافت فرسوده هادی آباد را توسعه عدالت اجتماعی، توسعه متوازن خدمات شهری و رفاهی با استفاده از شیوه های واقع‌بینانه، بسته‌های تشویقی، جلب اعتماد و مشارکت مردم ذکر کرد و افزود: یکی از شاخصه‌های دوره ششم شورای اسلامی شهر قزوین داشتن شهری آباد و دسترس پذیر برای همه شهروندان و در همه نقاط شهر است، که مردم عزیز هادی آباد نیز شهروندان این شهر به شمار می روند، مگر می‌ شود برای شهروندانی که در ۵۶ هکتار از این شهر زندگی می کنند، برنامه ای نداشت؟ ما هیچ تفکیکی برای شهروندان قائل نیستیم و معتقدیم همه باید در کنار یکدیگر از ظرفیت‌های شهر استفاده کنند.