بازگشایی تالارهای پذیرایی با ظرفیت ۵۰ درصد در گیلان
بازگشایی تالارهای پذیرایی با ظرفیت ۵۰ درصد در گیلان
استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تبیین «راهبرد ائتلاف ملی برای زندگی» که از سوی رئیس جمهور مطرح شده است ، از بازگشایی تالارهای پذیرایی با حداکثر ظرفیت ۵۰ درصدی در استان خبر داد.

استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تبیین «راهبرد ائتلاف ملی برای زندگی» که از سوی رئیس جمهور مطرح شده است ، از بازگشایی تالارهای پذیرایی با حداکثر ظرفیت ۵۰ درصدی در استان خبر داد.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع در جلسه ستاد استانی مدیریت با کرونا افزود :همچنین برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی با محدودیت شرکت کنندگان و بازگشایی کتابخانه‌های عمومی مشروط به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می شود.

وی با اشاره به شکل گیری همدلی و انسجام در جامعه و نیز همکاری کم نظیر میان تمامی قوا، نیروهای مسلح و همه خدمتگزاران به مردم برای مقابله با این بیماری، «ائتلاف ملی برای زندگی» را تعبیر شایسته رئیس‌جمهوری در جلسه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا عنوان و خاطرنشان کرد: براساس این عنوان و باتوجه به فضای خوب حاکم بر کشور امسال را باید سال پیوند، همکاری، همراهی و پیروزی قرارداده وشاهد مقابله کامل با بیماری، غلبه بر مشکلات اقتصادی، بهبود وضعیت اشتغال، تولید، معیشت مردم باشیم.

وی با اشاره به اینکه طی پنج هفته اخیر شاهد رفع تدریجی محدودیت‌های پیشین بودیم، ادامه داد: کرونا پایان نیافته و اعلام وضعیت سفید یا زرد به منزله اتمام این بیماری نیست و همچنان باید توصیه های بهداشتی در برابر خطرات احتمالی این ویروس، نه تنها فراموش نشود بلکه با دقتی مضاعف مورد توجه آحاد شهروندان باشد.

زارع با بیان اینکه از دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های نظارتی انتظار است، دامنه مراقبت‌ها را افزایش دهند، گفت: کارگروه رسانه و فضای مجازی، صدا و سیما و اصحاب رسانه نیز تبیین راهبرد سازگاری با کرونا و ائتلاف ملی برای زندگی را با اطلاع رسانی های لازم و نیز ارائه آموزش های کافی به مردم در دستور کار داشته باشند.

وی با تأکید بر ضرورت رعایت و توجه شهروندان به رعایت دستورالعمل‌ها از همان روزهای آغازین بازگشایی های تدریجی افزود: برای مقابله با ویروس کرونا از ابتدا امور را با یاری و همدلی مردم پیش بردیم و همچنان می‌خواهیم که مردم یاریگر ما باشند تا زندگی، معیشت و سلامت شهروندان توأمان حفظ شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت در نظرگرفتن دستورالعمل‌های خاص برای مکان پرتردد گردشگران توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان تأکید و تصریح کرد: این آگاهی ها نیز باید داده شود که درخواست همکاری مردم در راستای تأمین سلامت آنان و فعالیت پویای کسب و کارهاست و این امر باید در قالب های مختلف رسانه ای و به صورت هنرمندانه اطلاع رسانی شود.

وی افزود: تجربه حاصل از اجرای مطلوب طرح فاصله گذاری هوشمند اجتماعی باید مورد توجه باشد زیرا هر هفته شاهد بازگشت فعالیت های لازم اقتصادی و اجتماعی هستیم و نباید این موضوع منجر به عادی انگاری در جامعه شود.

استاندار گیلان رعایت پروتکل‌ها در مصلی‌ و محل های برگزاری نمازجمعه را خوب عنوان و در عین حال بر لزوم کاهش تردد مردم در مکان‌های پرخطر تأکید و تصریح کرد: باتوجه به اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به جز مراکز درمانی در اماکنی همچون بانک‌ها، پلیس+۱۰ و دفاتر پیشخوان دولت به خوبی صورت نگرفته که باید از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رصد و پایش شود.

وی با اشاره به اینکه با همت والای تولید کنندگان، کارگران و کشاورزان نه تنها تولید تعطیل نشد بلکه در هفته های اخیر افزایش یافته است، گفت: دولت تلاش کرده به روش‌های مختلف از تولیدکنندگان حمایت نموده و طبق تصمیم امروز ستاد ملی؛ پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کارفرمایانی که به دلایلی پرونده بیمه ندارند، کارگران آنها فاقد سابقه بیمه بوده یا به خاطر کرونا دچار مشکل شده اند؛ در همین راستاست و متقاضیان و ثبت‌نام شدگان می‌توانند در سامانه کارا به بانک‌های مشخص شده مراجعه کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان بااشاره به تأکیدش در جلسه هفته گذشته شورای آموزش و پرورش استان مبنی بر لزوم بهره گیری از بستر فضای مجازی در ایام تابستان در جهت تقویت بنیه آموزشی دانش آموزان و غنی سازی اوقات فراغت، افزود: مدت زمان باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید فرصتی مناسب برای شناسایی خلأهای آموزش های مجازی و نیز برنامه‌ریزی درست و اصولی برای استفاده از امکانات در فصل پاییز و آغاز رسمی آموزش است.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال لازم است مراکز آموزش عالی و نهادهای آموزشی اعم از دولتی و غیردولتی با اتخاذ تدابیر لازم در خصوص برگزاری امتحانات دانشجویان ضمن بررسی دقیق به دغدغه ها در این خصوص پاسخی قانع کننده بدهند.

گیلان جزو نخستین استان های درگیر در جریان شیوع کرونا بود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۸۴ هزار و ۹۵۵ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۸ هزار و ۷۳۰ نفر رسید.