بدون ماسک وارد فرودگاه رشت نشوید
بدون ماسک وارد فرودگاه رشت نشوید
فرودگاه گیلان در راستای اهتمام به سلامت مسافران علاوه بر تجهیز به دوربین حرارتی، استفاده از ماسک را اجباری اعلام کرد.

مدیر کل فرودگاه گیلان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه درخصوص شیوع ویروس کرونا گفت : به منظور پایش سلامت و بهداشت کارکنان و مسافران دوربین حرارتی در ترمینال پروازهای داخلی فرودگاه سردار جنگل رشت نصب شد.

وی عنوان کرد : یکی از راه های موثر در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا استفاده از ماسک است لذا استفاده از آن توسط مسافران در محیط ترمینال ها، اتوبوس و هواپیما اجباری است.
غلامرضا کریم آقایی در ارتباط با نصب دوربین های حرارتی توضیح داد: این دوربین که به منظور تب سنجی دقیق و تسریع در پایش سلامت نصب شده است از طریق ارسال سیگنال قادر به تشخیص میزان حرارت بدن انسان است تا مسافران در ترمینال پروازهای داخلی با حداقل خطر در خصوص ابتلا به ویروس کرونا مواجه باشند.
وی اظهار داشت: پیشگیری از مواجهه حضوری و چهره به چهره برای سنجش سلامت افراد از جمله مزیت های کاربردی این دوربین است؛ این اداره کل به‌منظور حفظ بهداشت و سلامت عموم کارکنان و مسافران اقدامات پیشگیرانه‌ای را در قالب فعالیت‌های متعدد درون و برون سازمانی در دستور کار قرار داده است.
وی، تشکیل کمیته بهداشت و سلامت در فرودگاه سردار جنگل رشت، نصب بنرهای اطلاع رسانی و نمایش پیام های بهداشتی، الزام به پوشش ماسک در ورود به ساختمان اداری، غربالگری و تب سنجی مسافران ورودی و خروجی توسط نیروهای هلال احمر و اورژانس فرودگاه، ضدعفونی و میکروب زدایی ترمینال ها و اماکن و تجهیزات مستقر در ترمینال ها قبل و بعد از هر پرواز، ضد عفونی ناوگان تاکسیرانی فرودگاه، تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی، ضد عفونی بار مسافران، نظارت بر اقدامات ضدعفونی، شرکت های هندلینگ، بسته شدن اتاق مادر و کودک، اتاق سیگار و آبسردکن ها، تقدیر از غرفه دارانی که اصول پیشگیری از کرونا را رعایت نمودند را از جمله اقدامات مقابله با ویروس کرونا و فعالیت های پیشگیرانه و مستمر این فرودگاه ذکر کرد.
کریم آقایی تاکید کرد:در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، ورود به ترمینال پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت بدون ماسک  ممنوع است؛ لذا از مسافران، پرسنل و مشایعت کنندگان درخواست می کنیم قبل از ورود به ترمینال نسبت به استفاده از ماسک اقدام نمایند.

با آغاز شیوع بحران کرونا در گیلان به جز پروازهای ضروری، تقریبا تمام پروازهای مسافرتی توسط شرکت های هواپیمایی لغو شد.
اگرچه در راستای شکستن حلقه شیوع کرونا اغلب پروازها از سوی شرکت های هواپیمایی لغو می شد اما فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت در تمام مدت آماده پذیرش پرواز و یاری رسانی در بحران و در واقع عملیاتی بود.

پروازهای یادشده در نیمه اول اردیبهشت ماه،  ۳۰ سورتی پرواز در هفته بود که هم اکنون به ۱۰۰ سورتی افزایش یافته است.
تأسیس فرودگاه رشت به سال ۱۳۴۷ خورشیدی باز می‌گردد؛ این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری در شهر رشت بعنوان یکی از برترین فرودگاه‌های ایران و در رتبه ۱۲ از نظر آمار پروازی به شمار می آید.