برنامه ریزی برای تکمیل کتابخانه مرکزی رشت تا پایان امسال
برنامه ریزی برای تکمیل کتابخانه مرکزی رشت تا پایان امسال
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از پیشرفت فیزیکی ۶۴ درصدی ساختمان کتابخانه مرکزی رشت خبر داد و گفت:تلاش ها بر آن است تا این پروژه تا پایان امسال تکمیل و آماده بهره برداری شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از پیشرفت فیزیکی ۶۴ درصدی ساختمان کتابخانه مرکزی رشت خبر داد و گفت:تلاش ها بر آن است تا این پروژه تا پایان امسال تکمیل و آماده بهره برداری شود.

ماکان پدرام غروب شنبه در جلسه انجمن توسعه کتابخانه های عمومی استان افزود: برای تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی رشت با هشت هزار مترمربع  زیربنا  نیازمند حدود ۱۷ میلیارد تومان اعتبار است.

وی با بیان اینکه وضعیت انجام کار  مناسب است، تصریح کرد: دو ماه را بدلیل شیوع کرونا و تعطیلی از دست داده ایم اما در حال حاضر کار به خوبی پیش می رود و هجدهم ماه جاری پیمانکارش تعیین تکلیف می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه در مجموع در سطح استان ۱۰۰ کتابخانه عمومی داریم، اظهار کرد: این کتابخانه ها شامل ۸۲  کتابخانه نهادی(۶۱ شهری و ۲۱ روستایی)، ۱۶ کتابخانه مشارکتی(۱۴ شهری و دو روستایی) و یک کتابخانه مستقل است.
پریسا کرمی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کتابخانه های عمومی را موجب ریزش اعضا دانست و افزود: تا قبل از اسفندماه سال گذشته ۶۵ هزار نفر در کتابخانه های عمومی گیلان عضویت داشتند، اما با توجه به تعطیلی سه ماهه  هم اکنون این تعداد ۵۲ هزار عضو است، زیرا امکان تمدید عضویت برای اعضا وجود نداشت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به برگزاری پنج هزار و ۳۲۴ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان طی سال گذشته اظهار کرد: امسال دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برگزار کردیم و ۲۶ هزار و ۹۴۰ نفر شرکت کننده داریم.
کرمی، مخاطبان اصلی جشنواره کتابخوانی رضوی را جوانان و نوجوانان خواند و تصریح کرد: گیلان جزو ۱۰ استان برتر در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است.
وی با بیان اینکه در ایام تعطیلی کرونایی فعالیت های کتابخانه ای را تعطیل نکردیم، یادآور شد: پویش های «هر کتابدار یک کتابخوان» و «هر خانه یک کتابخانه» به صورت مجازی برگزار شد و شبکه کتابخوان مجازی را در پیام رسان بله راه اندازی کردیم.
وی با اشاره به فعالیت دو کتابخانه سیار در گیلان، خاطرنشان کرد: یک کتابخانه سیار با دو هزار جلد، پنج منطقه کم برخوردار شهرستان رشت را پوشش می دهد و هشت روستای منطقه آزاد انزلی نیز تحت پوشش یک کتابخانه سیار با ۴۸۸ عضو  است.
کرمی کتابخانه مرکزی رشت را تنها کتابخانه مرکزی خطه شمال دانست و از بهره برداری این کتابخانه تا پایان امسال خبر داد و گفت: البته فقط برای تامین تجهیزات کتابخانه ای این بنای فرهنگی نیاز به ۱۳ میلیارد تومان اعتباراست.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین با اشاره به عدم پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها ادامه داد: این اعتبار تنها منبع درآمدی کتابخانه های عمومی برای بازسازی و بهسازی است.

ساخت کتابخانه مرکزی رشت از ۱۵ سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر حدود ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در مجموع ۹۹ باب کتابخانه شامل ۸۲ باب کتابخانه نهادی، ۱۶ باب کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل در گیلان فعال است و بیش از ۷۰ هزار نفر عضو این کتابخانه ها هستند.