بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس تهران در راه است!
بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس تهران در راه است!
با نامه چهارشنبه گذشته علیرضا نصیری مدیر عامل وملی در مورد انتخاب هیات سه نفره کارشناسان برای ارزیابی مجدد دارایی‌های کفش ملی به زودی بزرگترین تجدید ارزیابی تاریخ سرمایه ایران رقم خواهد خورد.

با نامه چهارشنبه گذشته علیرضا نصیری مدیر عامل وملی در مورد انتخاب هیات سه نفره کارشناسان برای ارزیابی مجدد دارایی های کفش ملی به زودی بزرگترین تجدید ارزیابی تاریخ سرمایه ایران رقم خواهد خورد.

کفش ملی را باید یکی از افتخارات صنعت ایران در قرن بیستم میلادی دانست. بیش از نیم قرن از تاسیس کفش ملی می گذرد و هنوز هموطنان بسیاری در سراسر کشور، به پوشیدن محصولات داخلی از جمله محصولات این برند سرشناس خوش نام افتخار می کنند.

گالوش، اولین کفش ماشینی خاورمیانه بود، تولیدش در خیابان خیام تهران آغاز شد. در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی یعنی ۶۳ سال پیش، محمد رحیم متقی ایروانی، به فکر تولید گالوش های چکسلواگی در تهران افتاد. گالوش های تو سرخ ایرانی با آستر کش باف، هنوز هم در صندوقچه های مادر بزرگ ها یافت می شود.

او گالوش های وارداتی ۱۰ تومنی را توانست با ۴ تومان تولید و عرضه کند. این فرآیند، راه را برای تاسیس کفش ملی رقم زد.

افتخار تولید کفش ایران در زمینی به مساحت ۴۰۰ هزار متر مربع، پارک صنعتی کفش ملی در منطقه اسماعیل آباد در دهه چهل شمسی تاسیس شد. از چکمه تا پوتین تولید می‌کند. بسیاری از تولید کنندگان چرم و کفش، ظرف نیم قرن اخیر زیر چتر کفش ملی، کار خود را ادامه دادند.

کفش ملی که امروزه توسطه شرکت سرمایه گذاری ملی (با نماد وملی) هدایت می شود، بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان دارایی دارد. دارایی های کفش ملی بسیار زیاد است.

کفش ملی دارای بیش از ۲۸۰ فروشگاه با سند ششدانگ و متعلق به برند کفش ملی در سراسر کشور است. ۹۰ درصد این فروشگاه ها، فعالیت اقتصادی دارند. متراژ املاک تجاری کفش ملی بر اساس گزارشات حسابرسی شده منتشره در کدال، بیش از ۹۸ هزار متر مربع است. شما حساب کنید که قیمت روز این املاک در سال های آینده چقدر خواهد بود.

تاکنون چند آگهی مزایده برای فروشگاه های کفش ملی منتشر شده است. قیمت های پایه ای برای فروشگاه های تهران، متری ۴۱ میلیون تومان و برای مشهد، متری ۳۸ میلیون تومان اعلام شده بود. در بدبینانه ترین تخمین ها، ارزش فروشگاه های کفش ملی، بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان می باشد.

اگر به کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج (ورودی سازه گستر سایپا) بروید، ابرکارخانه ای را مشاهده می کنید که یادگار صنعت قبل از انقلاب است .. دومین دارایی بزرگ کفش ملی، کارخانه آن است که در زمینی به مساحت چهارصد و ده هزار متر مربع، قرار گرفته و بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری دارد.

اگر به حوالی فرودگاه مهرآباد تهران بروید، کقش ملی، یک انبار بزرگ دارد. متراژ این انبار، بیست و پنج هزار متر مربع است. انبار قبلی کقش ملی بوده و ۲۰۰۰ متر مربع هم سواله دارد. این انبار و سوله نیز بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری دارد. یعنی حدود یک سوم کل ارزش شرکت کارخانجات آذرآب اراک (با نماد فاذر در بورس).

اگر از مهرآباد و اتوبان فتح به سمت سرای ملی یا پاساژ ملی در چهار راه گلوبندک بازار تهران بروید، کل مغازه ها و حجره ها، متعلق به کفش ملی است. وسعت این سرا، ۴۰۰۰ متر مربع است. اگر متر مربعی ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال باشد، بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان، ارزش دارایی کفش ملی در سرای ملی است. یعنی ۲ برابر کل ارزش شرکت زامیاد در بورس ایران که از تولید کنندگان مطرح صنعت خودرو ایران است.

این همه داستان دارایی های کفش ملی نیست! باید به رودبار رفت. جایی که با زلزله مهیبش، خیلی ها آن را با زلزله و باد و زیتون می شناسند. کارخانه شماره ۲ کفش ملی در رودبار است. ششصد هزار متر است. یعنی شصت هکتار. هزار و هفتصد متر سوله داشته و هر متر مربع را اگر ۳ میلیون ریال در بدبینانه ترین حالت در نظر بگیریم، ارزشی بالای ۲۰۰ میلیارد تومان دارد.

گروه صنعتی ملی ایران دارای شرکت هایی چون: کفش ملی، مدیریت و توسعه ملی، صادراتی و تجارتی ملی، تیس ایران و پوشاک عمده بوده که ۱۰۰ درصد مالکیت این شرکت ها در اختیار گروه صنعتی ملی (هلدینگ وملی) است.