جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ بیاید که چه کند؟
جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ بیاید که چه کند؟
به نظر می‌رسد اصلاح طلبان یک نکته مهم را فراموش کرده‌اند و آنهم این معناست که در انتخابات پیش رو، چندان نمی‌توانند سوال کننده باشند و بیشتر باید پاسخگو باشند.

عصرایران؛ مصطفی داننده- حدود یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ زمان باقی است. اصول‌گرایان که تکلیف‌شان روشن است. آنها فکر می‌کنند بالاخره به آرزوی دیرین خود یعنی رسیدن به پاستور( محل نهاد ریاست جمهوری) می‌رسند و شاهین ریاست جمهوری بالاخره بر شانه یک راست‌گرا می‌نشیند. البته آنها در سال ۹۲ هم بر همین خیال بودند که روحانی آرزوهای آنها را بر باد داد.

اصلاح‌طلبان اما بلاتکلیف در حال سپری کردن روزهای خود هستند و به نظر می‌رسد هنوز به استراتژی مشخصی برای آیند سیاسی خود نرسیده‌اند. برخی از آنها به دنبال جهانگیری هستند و فکر می‌کنند معاون اول دولت دوازدهم می‌تواند کشتی طوفان زده را به ساحل آرامش برساند.

از این جمع باید پرسید در صورت پیروزی جهانگیری در انتخابات، او چه کاری انجام می‌دهد که الان نمی‌تواند انجام بدهد؟ اسحاق اصلاح طلبان الان معاون اول دولت روحانی است و حتما باید در کارزار انتخابات باید پاسخ‌گوی عملکرد خود و دولتی که در آن مسئولیت داشته است باشد.

جهانگیری در انتخابات 1400 بیاید که چه کند؟

به نظر می‌رسد اصلاح طلبان یک نکته مهم را فراموش کرده‌اند و آنهم این معناست که در انتخابات پیش رو، چندان نمی‌توانند سوال کننده باشند و بیشتر باید پاسخگو باشند.

آنها چه بخواهند چه نخواهند روحانی به پای آنها نوشته شده است. مردم به احترام اصلاح طلبان به «شیخ دیپلمات» رای دادند و اگر نبود تکرار خاتمی، شاید روحانی هیچگاه رنگ ریاست جمهوری را نمی‌دید.

جریان اصلاحات که خود هم الان از منتقدان تصمیمات رییس جمهور است هر چه زودتر باید تکلیف خود را با حسن روحانی روشن کند. وقت آن رسیده است که با رییس دولت، صریح صحبت کنند و از شعارهایی که داده است را از او مطالبه کنند و بپرسند که چرا این کار و آن را نکرده و دلیل این همه انفعال چیست؟

بهتر نیست تا قبل از اینکه مورد سوال قرار بگیرند، خود سوال کنند و پاسخ بدهند. چرا مجلس دهمی که با آن همه شور شکل گرفت و عارف رکورد رای انتخابات مجلس را شکست، به همین راحتی به خاطر‌ه‌ها پیوست و دوباره جریانی که با رای مردم از قدرت کنار گذاشته شده بود، سرکار بیاید و با شعار انقلابی گری، جولان بدهد.

واقعا زمان آن نرسیده است که حرف‌های ناگفته زده شود. آقای عارف تا کی می‌خواهد سکوت کند؟ اعضای فراکسیون امید تا کی می‌خواهند قفل سکوت بر دهان بزنند؟

با این شرایط اصلاح طلبان بهتر است تا وقتی تکلیف خود را روشن نکرده‌اند، وارد هیچ کارزاری نشوند. دلیل مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس یازدهم چه بود؟ ناامیدی!

آنها با هزار امید و آرزو به حسن روحانی و اعضای مجلس دهم رای دادند. هزار امید و آرزوی آنها چه شد و به کجا رسید؟

چرا فکر می‌کنیم این مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به یک اصلاح طلب رای می‌دهند؟ واقعا معجزه‌ای باید. شاید پیروزی بایدن و برگشت او به برجام و به سامان شدن شرایط اقتصادی کشور.

اصلاح‌طلبان در سال‌های پیش رو باید کمی بیشتر فکر کنند  ببیند چگونه می‌توانند هم در قدرت باشند و هم شعارهای خود را محقق کنند. نمی‌شود شعار داد و وقتی در قدرت بود به آنها عمل نکرد. حاصل این رفتار می‌شود آنچه که می‌بینم.