حمایت قاطعانه چین از برجام
حمایت قاطعانه چین از برجام
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه به مناسبت پنجمین سالگرد امضای توافق نامه برجام در بیانیه ای با تاکید بر اینکه کشورش قاطعانه از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران حمایت می کند از جامعه بین المللی خواست آمریکا را برای بازگشت به این توافق مهم بین المللی، تحت فشار بگذارد.

به گزارش  تابناک به نقل از ایرنا، خانم هوا با اشاره به ارسال نامه هفتم ژوئن «وانگ یی» وزیر خارجه چین به دبیرکل سازمان ملل و اعلام مواضع چین درباره موضوع هسته ای ایران یاداوری کرد که ما همچنان قاطعانه به این توافق پایبند هستیم.

این مقام چینی برجام را حاصل یک «دیپلماسی چند جانبه فشرده» دانست که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی می شود و عنصر کلیدی در عدم اشاعه است و افزود: «برجام عامل و ضامن حفظ صلح و ثبات منطقه و نمادی از حل موضوعات مهم بین المللی با دیپلماسی و گفت و گو است».

سخنگوی وزارت خارجه چین با یاداوری رویکرد نامناسب آمریکا در برابر مقررات و معاهدات بین المللی و خروج این کشور از بسیاری از توافقنامه ها و سازمان های بین المللی افزود: آمریکا در ماه می سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد که نقض کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می شود این تخطی و نقض آشکار قطعنامه، باعث شکل گیری تنش پیرامون برنامه هسته ای ایران شده است اکنون هم آمریکا با تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و بازگرداندن ساختار تحریم های گذشته علیه تهران، همچنان برجام را تهدید می کند و در مسیر تخریب این توافق بین المللی حرکت می کند.

«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین حفظ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی را درست ترین راه برای حل موضوع هسته ای ایران عنوان کرد و گفت: ایران تحت فشار حداکثری آمریکا از برخی تعهداتش در چارچوب برجام عقب نشینی کرده است اکنون وظیفه مهم طرف های دیگر تقویت مذاکرات و رایزنی ها در ساختار کمیسیون مشترک و یافتن راه هایی برای برون رفت از این شرایط به صورت گام به گام و با اقدام متقابل است و اینکه توازن حقوقی و قانونی در برجام احیا شود.

به گفته وی همه طرف ها باید از گفت و گو و رایزنی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران برای حراست از این توافق و برون رفت از این منازعات حمایت کنند این پشتیبانی باید هر چه سریع تر انجام شود همزمان جامعه بین المللی باید مشترکا از آمریکا بخواهد از بازگرداندن تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت خودداری کند و به توافق هسته ای و ساختار درست شورا بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه پکن به تلاش های خستگی ناپذیر خود برای حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و ساختار عدم اشاعه ادامه می دهد تاکید کرد چین بر چند جانبه گرایی و اقتدار شورای امنیت سازمان ملل و حقوق بین المللی و نظم استوار برپایه این مقررات تاکید دارد.

او ادامه داد: در فرایند برجام چین برای پیشبرد گفت و گوها پرتلاش و فعال بوده و در مقاطع حساس پیشنهادهایی برای رسیدن به توافق داشته است در فرایند اجرای برجام چین به تعهداتش پایبند بوده و در نوسازی نیروگاه آب سنگین اراک هم پیشرفت های مثبتی که به رسمیت شناخته شده داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه خود آورده است: به رغم هر تحولی چین به فعالیت ها و اقدامات خود و همکاری با دیگر طرف های برجام با هدف پیشبرد یک رهیافت سیاسی و راه حل دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد و همزمان قاطعانه از حقوق و منافع مشروع خود حفاظت می کند.