دغدغه اصلی مجلس یازدهم باید رفع مشکلات معیشتی مردم باشد/ دچار ضعف مدیریتی در کشور هستیم/ نمایندگان بعد نظارتی قوه مقننه را تقویت کنند
دغدغه اصلی مجلس یازدهم باید رفع مشکلات معیشتی مردم باشد/ دچار ضعف مدیریتی در کشور هستیم/ نمایندگان بعد نظارتی قوه مقننه را تقویت کنند
مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس یازدهم باید در انتخاب وزرا و نظارت بر اعمال دولت، رویکرد جدی داشته باشند. از این روی، امیدوارم مجلس جدید در حوزه قانونگذاری و تبیین قوانین جدید و رفع نارسایی‌های قانونی وارد عمل شود و در حوزه نظارت نیز بیش از گذشته دقیق باشند...

مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس یازدهم باید در انتخاب وزرا و نظارت بر اعمال دولت، رویکرد جدی داشته باشند. از این روی، امیدوارم مجلس جدید در حوزه قانونگذاری و تبیین قوانین جدید و رفع نارسایی‌های قانونی وارد عمل شود و در حوزه نظارت نیز بیش از گذشته دقیق باشند…

مجلس یازدهم با ترکیب کاملا اصولگرایانه در آستانه تشکیل است. بعد از کسب رأی منتخبان مجلس یازدهم سخنان زیادی در انتقاد به عملکرد پارلمان و ساکنان آن به ویژه از سوی منتخبان انجام شد، مدتی بعد هم که روال و رویه تشکیل مجلس به ویژه در خصوص چگونگی تشکیل، ایجاد فراکسیون ها، انتخاب رئیس، نواب و اعضای هیات رئیسه مجلس و همچنین انتخاب روسای کمیسیون‌های تخصصی مورد بحث قرار گرفت و کمتر به برنامه‌های مورد نیاز مجلس با توجه به شرایط فعلی کشور پرداخته شد.

هرچند فراکسیون انقلاب اسلامی مبنا و محور را برای انتخاب رئیس نواب رئیس و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم برنامه محوری، نظر جمعی اعضای کمیسیون و داشتن معیار‌ها و پارامتر‌های لازم از سوی داوطلبان احزار این مسئولیت‌ها قرار داده است، حواشی مربوط به انتخاب گزینه‌ها و چگونگی تقسیم مسئولیت‌ها بر اصل ماجرا چربیده و برنامه‌هایی که باید در مجلس برای بهبود شرایط کشور و بازگشتن پارلمان به جایگاه حقیقی خود بکار گیرد، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

این در حالی است که مجلس یازدهم اصلی‌ترین مساله و موضوعش کنار زدن لابی‌های سیاسی برای بکار گیری رئیس مجلس، اعضای هیات رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی و توجه به برنامه‌هایی برای بهبود شرایط کشور و به ویژه مردم در دهک‌های پایین درآمدی بوده است و اگر قرار باشد به آسیب‌هایی که مجلس و مجالس گذشته داشته اند، دچار شود، بسیاری از شعار‌های منتخبان مجلس یازدهم در حد همان شعار باقی خواهد ماند و اجرایی نمی‌شود.

لزوم رفع فوری مشکلات اقتصادی و فرهنگی کشور

در همین زمینه، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار سیاسی «تابناک» درباره اولویت‌های اصلی مجلس یازدهم که منتخبان باید برای رفع مشکلات کشور به آن توجه ویژه داشته باشند، اظهار کرد: رفع مشکلات اقتصادی و فرهنگی، مهم‌ترین اولویت کاری مجلس یازدهم است.

آیت‌الله «محسن مجتهد شبستری» در توضیح اینکه رفع مشکلات اقتصادی و فرهنگی، مهم‌ترین اولویت کاری مجلس یازدهم باید باشد، گفت: مجلس شورای اسلامی که وظیفه قانونگذاری و نظارت را دارد، در هر دو رویکرد کاری خود با مشکلاتی روبه روست که این مشکلات باید برطرف شود تا هر دو وظیفه به بهترین شکل ممکن در نظام جمهوری اسلامی ایران تحقق عملی و عینی پیدا کند.

باید مردم را از تنگنای معیشت خارج کنیم

وی در عین حال افزود: در حوزه قانونگذاری در مقطع فعلی مشکلات اقتصادی مهم‌ترین اولویت کشور ماست که باید موانع قانونی در این حیطه برداشته شود و اگر لازم بود قوانین جدیدی نیز تصویب شود تا کشور از وضعیت رکود اقتصادی و تگنا قرار گرفتن مردم در حوزه معیشیت رهایی پیدا کنند، این امر باید محقق شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما در دوره گذر از تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا هستیم، تصریح کرد: شرایط تحریم بدون شک سخت و طاقت فرساست، اما متاسفانه ما در حوزه مدیریتی نیز دچار ضعف و نقصان هستیم که باید آن را نیز برطرف کنیم.

بوروکراسی زائد، اقتصاد را زمین‌گیر کرده است

عضو جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: اتخاذ قوانین جدید و قانونگذاری صحیح به طور حتم سبب رفع مشکلات اقتصادی کشور می‌شود، چون بوروکراسی‌هایی که در مسائلی اقتصادی، صادرات و واردات وجود دارد، امروز شرایط را کمی دشوار کرده است.

مجتهد شبستری با اشاره به اینکه حل مشکلات فرهنگی از دیگر ارکان مهمی است که در مجلس یازدهم باید به آن پرداخته شود، تاکید کرد: در حوزه‌های دیگر الحمدالله وضعیت بسیار خوبی حاکم است، اما مشکلات اقتصادی و معیشیتی مردم و مشکلات فرهنگی که در حیطه بحث تهاجم فرهنگی قرار گرفته، باید با طراحی و تصویب قوانین جدید و تعیین مسیر جدید قانونگذاری برای آن‌ها مسیر جدیدی را تعریف کرد.

مجلس یازدهم در انتخاب وزیران و نظارت بر دولت رویکرد جدید داشته باشد

وی گفت: در حوزه نظارت نیز متاسفانه مجلس دهم رویکرد قابل قبولی نداشت؛ چرا که مجلس وظیفه و حق نظارت در همه امور کشور را دارد، ولی از این مهم به درستی استفاده نکرد و ما مشکلات متعددی در مدیریت‌ها داشتیم که از دید مجلس خارج ماند و به آن‌ها توجهی نشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس یازدهم باید در انتخاب وزرا و نظارت بر اعمال دولت رویکرد جدی داشته باشد. از این روی، امیدوارم مجلس جدید در حوزه قانونگذاری و تبین قوانین جدید و رفع نارسایی‌های قانونی وارد عمل شود و در حوزه نظارت نیز بیش از گذشته دقیق باشند.