رایزنی دانشگاه های بزرگ کشور با دانشگاه پیام نور برای برگزاری امتحانات پایان ترم
رایزنی دانشگاه های بزرگ کشور با دانشگاه پیام نور برای برگزاری امتحانات پایان ترم
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه های دیگر در این دانشگاه را تشریح کرد و گفت: این دانشگاه در ۳۰۰ شهر مرکز داشته و می تواند به دانشگاه های دیگر کمک کند.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه های دیگر در این دانشگاه را تشریح کرد و گفت: این دانشگاه در ۳۰۰ شهر مرکز داشته و می تواند به دانشگاه های دیگر کمک کند.

به گزارش یوپنا مرتضی محسنی درباره جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه پیام نور افزود: این  دانشگاه با توجه به رسالت اجتماعی که دارد، برای کمک به سیستم آموزش عالی، برای عبور از این شرایط با کمترین مشکلات، آمادگی خود را اعلام کرد تا در صورت درخواست دانشگاه های سراسر کشور مجری برگزاری امتحانات پایان ترم آنها باشد.

وی ادامه داد: برهمین اساس برخی از دانشگاه ها با دانشگاه پیام نور وارد مذاکره شدند تا از زیرساخت های این دانشگاه برای برگزاری آزمون های خود استفاده کنند.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: به صورت مشخص دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، و یزد درخواست های خود را اعلام کردند و مذاکره با این دانشگاه ها در سطوح مختلف صورت گرفت.

وی ادامه داد: در میانه مذاکرات دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علم و صنعت به این نتیجه رسیدند که امتحانات پایان ترم دانشجویان را به صورت غیرحضوری خود دانشگاه برگزار کند، برهمین اساس مذاکره با این دو دانشگاه منتفی شد.

محسنی افزود: همچنین مذاکره با دانشگاه یزد و صنعتی اصفهان در مراحل اولیه است ولی مذاکره با دانشگاه تهران مراحل آخر خود را طی می کند و امیداوریم که عملیاتی شود.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور ادامه داد: دانشگاه پیام نور در ۳۰۰ شهر دارای مرکز و واحد است و می تواند به دانشگاه های دیگر کمک کند،  اکثریت این مراکز دارای امکانات برای برگزاری آزمون الکترونیکی هستند، آزمون الکترونیکی به این معنی که در یک بستر داخلی الکترونیکی کاملا امنی که دانشگاه دارد، سوالات ارسال شود و در آنجا دانشجو احراز هویت شده و امتحان وی برگزار شود، سپس اگر امتحان تستی باشد، از طریق همان سیستم تصحیح ماشینی شده و اگر تشریحی باشد، برای تصحیح به استاد ذی ربط ارسال می شود.

محسنی افزود: ممکن است دانشگاهی درمیان دانشگاه هایی که در حال مذاکره با آنها هستیم، مدل های دیگری را مد نظر داشته باشند که باید از نظر فنی تطبیق داده شود، ولی در نهایت ساختار الکترونیکی دانشگاه پیام نور برای برگزاری امتحانات یک ساختار کاملا آماده است که امتحان خود را پس داده و قابل اطمینان و در خدمت مجموعه آموزش عالی است.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور ادامه داد: دانشگاه پیام نور متولی اصلی برگزاری دوره های آموزش عالی الکترونیکی در کشور است و دارای زیرساخت های بسیار قوی  است که این ساختار دراین ایام بیشتر هم تقویت شده و درخدمت دانشجویان پیام نور و دانشگاه های سراسرکشور قراردارد.

 در یکی از بندهای بخشنامه ضوابط برگزاری امتحانات پایان نیمسال تحصیلی که توسط وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد، آمده است : به منظور کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها یا پرهیز از فعال‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی و با توجه به اعلام آمادگی بسیاری از دانشگاه‌های کشور به ویژه «دانشگاه آزاد اسلامی» و «دانشگاه پیام نور» برای میزبانی ارزشیابی دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها در واحدهای مختلف خود در سطح کشور، شایسته است دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی، هماهنگی لازم را برای امکان حضور و ارزشیابی دانشجویان در یکی از واحدهای دانشگاهی محل سکونت خود به عمل آورند. به بیان دیگر آزمون‌ها می‌تواند با هماهنگی بین دانشگاه‌ها، در شهر محل اقامت دانشجویان برگزار شود.