رشد اقتصادی کشور در حوزه کشاورزی به هشت درصد افزایش یافت
رشد اقتصادی کشور در حوزه کشاورزی به هشت درصد افزایش یافت
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته رشد اقتصادی کشور در حوزه کشاورزی به اذعان بانک مرکزی به بیش از هشت درصد افزایش یافت که این افزایش موجب بالا رفتن تراز اقتصادی کشور شد.

محمدرضا طلایی روز شنبه در آیین تودیع و معارفه روسای جدید و سابق سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام اظهار داشت: با وجود مشکلات عدیده فراروی دولت از جمله تحریم و کمبود منابع ارزی، بخش کشاورزی در سایه تلاش و همت کشاورزان و حمایت های آموزشی و مالی دولت به رشد و توسعه قابل توجهی دست یافته است.

وس یادآور شد: برای توسعه کمی و کیفی برنامه های جهادکشاورزی باید اجرا و تصدی گری پروژه ها و طرح ها به بخش خصوصی، بهره برداران، تعاونی ها و تشکل های مرتبط و فعال حوزه کشاورزی در زیر بخش های مختلف واگذار شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: باتوجه به نامگذاری امسال به سال جهش تولید، وزارت جهادکشاورزی نیز برنامه های ابلاغی خود در این راستا را برای اجرا تدوین و اولویت بندی کرده است و این وزارتخانه سهم مهم و کلانی را در تحقق عملیانی این شعار دارد.

طلایی بر ایجاد کشاورزی پایدار، تکمیل طرح های نیمه تمام،‌توسعه گلخانه ها و تکمیل زنجیره تولید تاکید کرد و افزود: راه توسعه کشاورزی در زیربخش های مختلف به ویژه مقوله زنجیره تولید جذب سرمایه گذار و رفع موانع فراروی آنهاست.

وی اظهار داشت: افزایش بهره وری کمی و کیفی در تمام زیربخش های کشاورزی، حضور محققان و کارشناسان مجرب و عالم به کار در بین کشاروزان، ایجاد پهنه بندی اراضی و استفاده از تجارب کشاورزان نمونه و موفق از اولویت های سازمان های جهادکشاورزی در تمام کشور باید باشد.

طلایی یادآور شد: کاهش وابستگی کشور به خارج در موضوع محصولات استراتژیک از جمله دانه های روغنی همچون کلزا یکی از اهداف وزارت جهادکشاورزی و از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری است که باید در دستور کار استان های مختلف کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه استان ایلام ظرفیت های مطلوبی در زمینه توسعه کشاورزی دارد، اظهار داشت: هم اکنون استان ایلام محل اجرای سه طرح ملی حوزه آب و خاک و برترین استان در حوزه افزایش سطح اراضی کشاورزی است که باید به یکی از قطب های کشاورزی کشور در زیربخش های مختلف تبدیل شود.

وی همچنین خواستار تسریع در تکمیل پروژه ساختمان مرکزی سازمان شد و افزود: این ساختمان با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی باید بعد از گذشت ۱۴ سال از شروع ساخت آن امسال تکمیل و مورد بهره برداری قرار بگیرد.

احداث یک هزار واحد مسکونی برای کارکنان جهاد کشاورزی

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: توافق نامه احداث یک هزار واحد مسکونی بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی منعقد شده است.

محمدرضا قدسی این واحدهای مسکونی در سراسر کشور و برای کارکنان فاقد مسکن بدنه جهاد کشاورزی در استان های مختلف احداث می شود.

وی افزود: رسیدگی به معیشت و دغدغه های جهادگران و کشاورزان وزارت جهادکشاورزی در نقاط مختلف کشور از اهمیت بالایی برخودار است چرا که تامین غذای مردم بر عهده این قشر است.

قدسی تاکید کرد: همانگونه که نیروهای نظامی مسوول امنیت کشور هستند، وزارت جهادکشاورزی هم وظیفه تامین امنیت غذایی سالم و با کیفیت مردم را بر عهده دارند.

استفاده از نیروهای بومی در اولویت بکارگیری طرح های جهادکشاورزی باشند

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار ایلام هم گفت: جهادکشاورزی باتوجه به گستردگی دامنه فعالیت خود پتانسیل های زیادی برای توسعه استان در این زمینه دارد و مدیریت جدید سازمان باید بر استاده از نیروهای جوان و مستعد بومی اهتمام داشته باشد.

معروف بسطامی اظهار داشت: با تعامل بین بخشی میان تمام مدیران و دستگاه های تابعه سازمان جهادکشاورزی و همچنین سایر ادارات استان باید کشاورزی ایلام به رشد و شکوفایی بیش از پیش دست یابد و با همدلی و وفاق مشکلات و موانع این حوزه کاهش پیدا کند.

وی افزود: کشاورزی یکی از مهمترین ابعاد توسعه و رونق کشور است که در شرایط کنونی و باتوجه به هجمه های دشمنان برای ضربه زدن به ایران اسلامی باید با کارهای جهادی و عملیاتی، رونق تولید در کشور افزایش یابد و ایران به جایگاه واقعی و ارزشی خود در همه بخش ها به ویژه حوزه کشاورزی برسد.

بسطامی یادآور شد: فاصله توسعه استان ایلام به واسطه محرومیت های ناشی از بی توجهی رژیم پهلوی و هشت سال جنگ تحمیلی با استان های برخودار زیاد است که با استفاده از فرصت های موجود و پیش رو فاصله ایلام با استان های توسعه یافته باید به حداقل کاهش پیدا کند.

در این مراسم از تلاش های چهارساله سیدمحمدتراب میری رییس سابق سازمان جهادکشاورزی استان قدردانی و محمد علی اقدسی جانشین وی شد.

اقدسی پیش از این معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان ایلام بود.