روسیه: همه کشورها برای حفظ برجام اراده سیاسی نشان دهند
روسیه: همه کشورها برای حفظ برجام اراده سیاسی نشان دهند
- وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از کشورهای عضو برجام و همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا برای حفظ و دفاع از آن اراده سیاسی از خود نشان دهند.

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای به مناسبت پنجمین سالگرد امضای برجام نوشت: از همه شرکا در برجام و بقیه اعضای سازمان ملل دعوت می کنیم از خود اراده سیاسی برای دفاع از این توافق بین المللی نشان دهند.

در بیانیه گفته شده است: کشورهای عضو سازمان ملل حق برای اشتباه در این مورد (برجام) ندارند.

در بخش دیگری از بیانیه خاطرنشان شده است که مخالفان برجام هیچ راه حلی برای جایگزینی آن ارائه نکرده اند.

در بیانیه آمده است: پنج سال پیش ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ وزیران خارجه ایران، انگلیس، آلمان، روسیه، فرانسه و آمریکا با شرکت اتحادیه اروپا توافق بی نظیری را برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران امضا کردند.

«برجام نشانگر اراده سیاسی واحد کشورهای شرکت کننده در تنظیم آن است و با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تایید شده و دستاورد بزرگ دیپلماسی چندجانبه است. این توافق برتری و ثمربخش بودن راه حل مذاکره ای را نشان داد که بر رویکردهای مبتنی بر تهدیدها و فشار و زورگویی برتری یافته است.»

در بیانیه گفته شده است: موفقیت برجام به این خاطر امکانپذیر شد که طرف های شرکت کننده در مذاکرات توانستند زبان مشترک یافته و به نگرانی های یکدیگر توجه کرده و آن را درک کنند و مهم تر از همه اینکه کلید برای حل و فصل یکی از پیچیده ترین و طولانی ترین وضعیت مناقشه ای در عرصه عدم انتشار را با تکیه بر قوانین بین المللی و ابزارهای پذیرفته شده بیابند.

در بیانیه آمده است: در مدت نسبتا کوتاه، برجام امکان داد پاسخ های قانع کننده درباره سوالات مطرح شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران داده شود و سطح  بی سابقه برای شفافیت آن را تامین کند. امروز هیچ کشوری بیشتر از ایران ازسوی آژانس بین المللی انرژی اتمی بازرسی نمی شود.

وزارت خارجه روسیه می گوید: به رغم شایعاتی که هر ازچندگاهی از کشورهای غربی به گوش می رسد برجام هیچگاه برای زیرسوال بردن یا محدود کردن حقوق قانونی ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای که در ماده چهارم ان پی تی مورد تاکید قرار گرفته هدف گیری نشده است.

«برعکس این توافق مسیر را برای گسترش همکاریهای سودمند متقابل با طرف ایرانی در عرصه هسته ای و انرژی و نیز در عرصه های دیگر اقتصادی، بازرگانی و فنی-علمی گشوده است.»

در بیانیه آمده است: نکته اصلی که مخالفان و منتقدان برجام سعی می کنند درباره آن سکوت کنند این است که این توافق بر اساس حقوق برابر و با تکیه بر منافع سنجیده و تعهدات متقابل بنا شده است. در بین شرکت کنندگان در برجام طرف برنده وجود نداشت و از امضای آن کل جهان برنده شد.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: امروز با گذشت پنج سال باید اذعان کرد که اجرای برجام، همواره شکیبایی و سرسختی کشورهای عضو آن را می طلبد. علت اولیه مشکلات متعدد و چالش های در روند اجرای برجام، خودداری یکجانبه آمریکا از انجام تعهدات خود و موارد نقض آشکار مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ازسوی این کشور است.

در بیانیه گفته شده است: سیاست فشار حداکثر که آمریکا در پیش گرفته و تصمیم گرفته با آن ضربه های تحریمی نه فقط به ایران بلکه به برجام وارد کند، کوته بینانه و اشتباه است. این سیاست آمریکا را بی اعتبار می کند و آن کشور را در مقابل بقیه جهان قرار می دهد که خواهان اجرای تصمیمات شورای امنیت و اجرای همه جانبه برجام مطابق با اهداف و شاخص های توافق شده در آن هستند.

«کشوری که یکی از مولفان اصلی توافق بزرگ است که در قطعنامه شورای امنیت نیز به آن اشاره شده است در بازه زمانی بیش از دو سال از اجرای آن خودداری می کند و سرسختانه دیگران را از اجرای آن باز می دارد و احترام به خود به عنوان کشور قابل توافق و دارای مسئولیت در مناسبات بین المللی را از بین می برد.»

وزارت خارجه روسیه تصریح کرده است: دولت کنونی آمریکا باید بداند که واشنگتن دارای تعهداتی دربرابر بقیه کشورهای جهان است که باید آن را انجام دهد. این اصل همزیستی در جهان است که بر معیارهای پذیرفته شده قوانین بین المللی و نه بر اساس اصولی که سعی می کنند با مصلحت خود به زیان دیگران بنویسند، استوار شده است.

در بیانیه گفته شده است: توقف های اجرایی و چالش های فراروی برجام دستاوردهای آن را کم نمی کند. فرمولی که برای حل و فصل در آن قید شده اهمیت خود را ازدست نداده است. همانند پنج سال پیش جهان انتخاب مطمئن تر و موثرتری ندارد اگر صحبت از اجرای تصمیمات شورای امنیت و نه تسویه حساب مطرح است.

وزارت خارجه روسیه می گوید: شانس برای بازگشت برجام به مسیر پایدار هنوز وجود دارد. روسیه مصمم است همه تلاش های ممکن را برای این منظور بکار گیرد و شرکای خود را برای همکاری به منظور یافتن راه حلی برای کاهش تنش ها و حفظ برجام از اقدامات تهاجمی آمریکا متقاعد کند.

در بیانیه اضافه شده است: مخالفان برجام هیچ راه حلی برای جایگزینی آن ندارند. دستور کار انها فقط بر تخریب استوار شده است. آنها برای ارضای بلندپروازیهای خود و احساس دروغین موقعیت انحصاری و بی نظیر خود آماده اند به هر اقدام غیرعاقلانه ای دست بزنند و با فسخ توافقنامه و دامن زدن به تنش های سیاسی و نظامی در خاورمیانه در شورای امنیت بحران برمی انگیزند و با ایجاد هیاهو سعی دارند اهداف مبارزات انتخاباتی خود را حل کنند.

در پایان خاطرنشان شده است: این مسیر به بن بست می رسد برجام برای این تنظیم و طراحی شد تا از سناریوهای بکارگیری زور جلوگیری کند و خطر وقوع جنگ ها را که منطقه خلیج فارس را دربرگرفته بود برطرف کند. برجام امروز هم جایگزینی ندارد.