زمینه مشارکت بیشتر گروههای مردمی هنگام بروز حوادث فراهم شود
زمینه مشارکت بیشتر گروههای مردمی هنگام بروز حوادث فراهم شود
استاندار گیلان با اشاره به تلاش های نهادهای خدمات رسان و سازمان‌های مردم نهاد هنگام بروز حوادث ، بر لزوم فراهم سازی شرایط برای مشارکت بیشتر این گروه ها در این شرایط تأکید کرد.

استاندار گیلان با اشاره به تلاش های نهادهای خدمات رسان و سازمان‌های مردم نهاد هنگام بروز حوادث ، بر لزوم فراهم سازی شرایط برای مشارکت بیشتر این گروه ها در این شرایط تأکید کرد.

ارسلان زارع روز پنجشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان،  آموزش‌های عمومی و تخصصی برای مدیریت شرایط هنگام بروز حوادث را اثرگذار خواند و با تأکید بر لزوم ارتقای دانش و آگاهی‌های جامعه  افزود : لازم است برای مدیریت شایسته حوادث، رویکرد مردم‌محوری را مبنا قرار دهیم.

وی با اشاره به اقلیم جغرافیایی گیلان، بروز برخی حوادث طبیعی و نیز وارد آمدن خسارت‌هایی به سرمایه‌های ملی ، توجه به اصول مدیریت بحران را ضروری خواند.

وی آبخیزداری را یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از وقوع سیل دانست و افزود: البته لایروبی رودخانه ها نیز گامی موثر برای کاهش مخاطرات ناشی از سیل است که  دستگاه‌های متولی باید در این خصوص اهتمام داشته باشند.

استاندار گیلان با اشاره به تلاش های نهادهای خدمات رسان و سازمان‌های مردم نهاد هنگام بروز حوادث ، بر لزوم فراهم سازی شرایط برای مشارکت بیشتر این گروه ها تأکید و اضافه کرد: جمعیت هلال احمر بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور است که ظرفیت های مناسبی به ویژه در بخش جوانان دارد و لازم است نسبت به  گسترش این ظرفیت و همچنین خانه های هلال در  نقاط مختلف استان اقدام شود.

وی موضوع بیمه در جبران خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه را مهم خواند و گفت: اقداماتی در حوزه معاونت عمرانی استانداری به انجام رسیده که باید نسبت به تکمیل آنها به خصوص پوشش بیمه ای ساختمان های مسکونی روستاییان اقدامات بیشتری انجام شود.

زارع خاطرنشان کرد: آموزش‌های عمومی و تخصصی از ضرورت های اصلی برای مدیریت در مواقع بحران است و دستگاه‌های متولی باید با استفاده از ظرفیت ابزارهای نوین آموزشی، این مهم را به انجام رسانند.

وی با یادآوری قدمت بسیاری از بناهای  فنی کوچک استان به ویژه پل ها و  غیر استاندارد بودن برخی از آنها گفت: لازم است با اولویت بندی منابع ، به بهترین شکل ممکن مدیریت پیشگیرانه کنیم.

وی وارد آمدن آسیب به محصولات کشاورزی را یکی از دغدغه‌های گیلانیان در مواجهه با بلایای طبیعی ذکر و ترویج فرهنگ استفاده از بیمه برای تولیدات کشاورزی را راهکاری برای جبران بخشی از خسارت ها به کشاورزان عنوان کرد.

وی همچنین گزارش های  هواشناسی با توجه به مرتبط بودن آن با اشتغال و معیشت مردم را دارای نقشی پیشگیرانه در واردآمدن خسارت های ناشی از حوادث دانست.

زارع با اشاره به در پیش بودن فصل گرما و لزوم پایداری انرژی برق ، به شرکت‌های برق منطقه ای و توزیع برق استان تأکید کرد که برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان بیش از پیش اهتمام ورزیده  و ارائه آموزش های لازم جهت مصرف بهینه انرژی را در دستور کار قرار دهند.

نماینده عالی دولت در گیلان برگزاری رزمایش ها برای آموزش و سنجش میزان آمادگی هنگام بروز حوادث را مهم خواند و گفت: همه دستگاه ها از منابع و ابزارها و امکانات در اختیار، باید حداکثر استفاده را داشته باشند.

وی  به فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی تأکید کرد روند اجرای پروژه های شهرستانی را تا تکمیل آنها  ، به صورت مستمر رصد و پایش کنند و افزود: امکانات سخت افزاری در هر منطقه، باید شناسایی تا هنگام بروز حوادث، به کار گرفته شود.

زارع  همچنین درباره احداث آشیانه برای بالگرد امداد اورژانس نیز گفت: جانمایی برای اجرای این طرح صورت گرفته که باید پیگیری های بعدی به صورت جدی انجام شود.

استاندار گیلان در خاتمه سخنانش به مدیران دستگاه های عضو ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران تأکید کرد در راستای تسریع در تصمیم سازی ها ، اختیارات قانونی بیشتری را به مدیران شهرستانی تفویض نمایند.

گیلان جزو پنج استان نخست به لحاظ بروز بلایای طبیعی است . زمین لرزه، سیل، برف و حریق جنگلها از مهمترین حوادث طبیعی است که این دیار سبز به طور متناوب و مکرر با آن دست به گریبانست.