طرح شهردار مدرسه چیست؟
طرح شهردار مدرسه چیست؟
طرح شهردار مدرسه، فرصتی بزرگ برای کشف مدیران ولایتمدار، متعهد، متخصص، مسئولیت‌پذیر و آشنا به حقوق و وظایف خود برای اداره آینده ایران اسلامی است که با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سراسر کشور آغاز می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مسعود نصرتی جانشین رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید بر اینکه امروز باید برای اداره مطلوب کشور در ۲۰ سال آینده برنامه ریزی کرد، افزود: طرح شهردار مدرسه، فرصتی بزرگ برای کشف مدیران ولایتمدار، متعهد، متخصص، مسوولیت پذیر و آشنا به حقوق و وظایف خود برای اداره آینده ایران اسلامی است.

وی اضافه کرد: در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان،  فرآیند اجرایی طرح ملی شهردار مدرسه در مدارس شهری و روستایی سراسر کشور آغاز می شود که از آثار بارز آن می توان به شناسایی افراد موثر و مستعد به عنوان مدیران آینده اشاره نمود.

نصرتی با تاکید بر اینکه موفقیت فردای ایران وابسته به تصمیم گیری صحیح و بجای مدیران امروز است، با اشاره به نقل قول حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۲ در پاسخ به این پرسش که ” پس یاران شما کجا هستند؟ ” فرمودند ” یاران من در گهواره های مادرانشان هستند ” گفت: نقش جوانان دانش آموخته در آن مکتب را در جریان پیروزی انقلاب و دفاع مقدس شاهد بودیم و این مهم نیز بسیار تاثیرگذار بود. مدیران آینده کشور نیز، هم اکنون در مدارس در حال تحصیل هستند و لازم است تا زمینه آشنایی آنها را با گام های آغازین مسوولیت پذیری اجتماعی فراهم نموده، تا بتوانند نقش خود را در آینده مدیریتی کشور به درستی ایفا نمایند.

نصرتی افزود: طرح شهردار مدرسه می تواند زمینه یادگیری دانش‌آموزان مستعد را برای آمادگی  ورود به زندگی در جامعه ای بزرگ‌تر از مدرسه و درک بهتر از مناسبات عمیق اجتماعی با افزایش مشارکت آنان در امورجامعه و تصمیم سازی موفق در برابر مشکلات زندگی اجتماعی فراهم نماید.

وی با تأکید به اینکه یکی از اهداف این طرح، آشنائی نوجوانان و جوانان با فرآیند انتخابات است، گفت: از دستاوردهای بزرگ این طرح می توان به آشنائی این نسل با فرآیند انتخابات اشاره نمود، چرا که آنان در این فضای دوستانه و صمیمی، نحوه درست رقابت کردن، انتخاب کردن و رفاقت و همدلی پس از آن را به خوبی آموزش خواهند دید و موجب می شود تا در آینده شاهد کاهش بسیاری از بداخلاقی های موجود در این حوزه باشیم.

نصرتی افزود: تمرین کار گروهی، ایجاد زمینه بروز تفکر شورایی، برنامه ریزی گروهی و عمل بر مبانی برنامه برای رفع مشکلات و در نهایت سپردن پاره ای از اختیارات به نوجوانان و جوانان موجب کشف و پرورش استعدادها و مدیرپروری و افزایش حس تعلق در آنها خواهد شد.

وی افزود: تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با این اهداف و به منظور تبیین نقشه راه و تدوین برنامه‌های عملیاتی است تا بتواند زمینه های بروز شایسته ترین افراد را برای مدیریت در کشور فراهم آورد.

شایان ذکر است، ‌یکی از اهداف این تفاهم نامه، تنظیم چارچوب عملیاتی همکاری متقابل و مشترک در زمینه فعالیت های فرهنگی- اجتماعی دانش آموزی و مدرسه محور با تاکید بر اجرای طرح شهردار مدرسه است.

از دیگر محورهای این تفاهم نامه می توان به ارتقای آگاهی‌های مورد نیاز زندگی‌شهری برای دانش‌آموزان به‌صورت مدرسه‌محور، سازماندهی ظرفیت‌های دانش‌آموزی برای ترویج مهارتهای ارتقای کیفیت زندگی مبتنی بر اصول و ارزشهای اسلامی و ارائه آموزش‌های پایه شهروندی برای تحقق زمینه‌های نقش‌پذیری اجتماعی و توانمندسازی دانش‌آموزان برای حضور فعال در جامعه اسلامی.

در این راستا اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به عنوان تشکلی ریشه‌دار، همزاد انقلاب اسلامی و برخوردار از شبکه ملی در ۱۳ هزار دبیرستان کشور و نیز شبکه مربیان کار آزموده، به واسطه تکالیف قانونی که برعهده دارد، آماده اجرای طرح شهردار مدرسه در سراسر کشور است و واگذاری اموری در حوزه های حفظ محیط‌ زیست، امکانات‌بهداشتی و ورزشی، امورفرهنگی و اجتماعی و پرورشی، حمل و نقل و مسائل‌ایمنی ‌تحصیلی با تصویب شورای ‌مدرسه به شهردار مدرسه خواهد بود.

به موجب مفاد این تفاهم نامه، فرایند اجرایی طرح شهردار مدرسه به این شرح است که ابتدا نامزدی دانش‌آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای مسئولیت‌های شورای مدرسه، شهردار مدرسه و معاونت‌های آن اعلام می شود و انتخاب شهردار و اعضای شورای مدرسه و معاونین شهردار با رای دانش‌آموزان صورت می گیرد و توجیه انتخاب شدگان توسط کارشناسان و رابطین طرح در شهرداری‌ها و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان صورت می پذیرد.