مدیرکل آژانس: رایزنی‌ها با ایران به طور سازنده ادامه دارد
مدیرکل آژانس: رایزنی‌ها با ایران به طور سازنده ادامه دارد
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران، گفت رایزنی‌های سازنده با تهران درباره این فعالیت‌ها ادامه دارد.

 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران، گفت رایزنی‌های سازنده با تهران درباره این فعالیت‌ها ادامه دارد.

رافائل گروسی روز دوشنبه پس از نشست مجازی شورای حکام در جمع خبرنگاران، اقدامات راستی آزمایی را فرآیندی دایمی خواند که ارتباطی به تجدید نظر درباره پرونده هسته ای ایران که سال ۲۰۱۵ وفق برجام بسته شد ندارد.

وی با اشاره به اینکه هرجا فعالیت هسته ای در جریان است آژانس باید حاضر باشد، از اینکه با جمهوری اسلامی ایران در برخی موارد اختلاف نظر دارد ابراز تاسف کرد.

شورای  حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه نشست فصلی خو را در شهر وین آغاز کرد.

گزارش سالانه سال ۲۰۱۹، گزارش همکاری‌های فنی سال ۲۰۱۹، نظارت و راستی آزمایی در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل، گزارش اجرای پادمان‌ها در سال ۲۰۱۹، اعمال پادمان‌ها در جمهوری دموکراتیک خلق کره، توافقنامه پادمان‌های پیمان عدم اشاعه با جمهوری اسلامی ایران از جمله مباحث جلسه امروز خواهند بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس گزارش های ادعایی اتهاماتی را درباره فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران مطرح کرده است.

گروسی درباره ماهیت این مکان ها گفت: دقیقا به همین خاطر است که ما خواهان دسترسی (به فعالیت های هسته ای و مکان های اعلام نشده) در ایران هستیم و امیدواریم تلاش های ما با موفقیت روبرو شود.

وی تعداد این مکان ها را در ابتدا سه مورد عنوان کرد و افزود: اما اینک یک مکان بی ربط است و نیازی به دسترسی به آن وجود ندارد.

او درباره پاسخ احتمالی شورای حکام به گزارش آژانس در این زمینه گفت: تصمیم گیری در این باره به نظر اعضا بستگی دارد.

مدیر کل آژانس با بیان اینکه کار او تهیه گزارش دقیق و فنی از فعالیت هسته ای کشورها و اعلام ملاحظات فنی آژانس است، مدعی شد که تمایلی به جهت دهی و اثرگذاری بر تصمیم گیری اعضا ندارد.

گروسی درباره خطر کاهش همکاری هسته ای ایران با اژانس در پی افزایش فشارها ابراز امیدواری کرد که چنین اتفاقی رخ ندهد.

مدیرکل آژانس مدعی شد: طبق روند ارزیابی و استانداردهای آژانس، وقتی کارشناسان  این نهاد بعد از بررسی اطلاعات احساس کنند نیاز به دقت بیشتری هست، سوالاتی مطرح می‌کنند . ما هم سوال هایی را مطرح کرده ایم و پاسخ مشخصی دریافت نکردیم. به همین دلیل، درخواست دسترسی هایی را برای کسب اطلاعات بیشتر مطرح کرده ایم.

گروسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آژانس خواستار دسترسی به سایت‌های بیشتر در ایران است، گفت که فعلا چنین موضوعی مطرح نیست.

وی ضمن تاکید بر ضرورت همکاری میان ایران و آژانس، گمانه‌زنی‌های نابجا درباره برنامه هسته‌ای ایران نادرست دانست.

مدیرکل آژانس اظهار داشت: ما با ایران در حال همکاری هستیم اما اختلاف‌نظر در این مورد دسترسی ها هم وجود دارد. از آنجا که فعالیت‌های راستی آزمایی در ایران در حال انجام است، نباید درباره این موضوع گمانه زنی کرد.

گروسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان رسیدن به نتیجه ای مشخص در آینده نزدیک وجود دارد، گفت: گفت و گوها در مسیر سازنده ادامه می‌یابد. ما انتظار مذاکرات فعال در خصوص مسائل مرتبط با ایران داریم.