مردم به عملکرد بیمارستانها در کرونا نمره ۱۵.۵ دادند
مردم به عملکرد بیمارستانها در کرونا نمره ۱۵.۵ دادند
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: براساس نظرسنجی انجام شده از مبتلایان کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی، مردم به عملکرد مراکز بهداشتی در مراکز سرپایی نمره ۱۶ و بیمارستانها نمره ۱۵.۵ دادند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد آسایی مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی در نامه ای به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نتایج نظرسنجی میزان رضایت افرادی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری یا در منزل مراقبت شده اند را اعلام کرد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، که توسط جهاد دانشگاهی و با نظارت  محمد آسایی، مشاور وزیر در امور بهداشتی و دکتر مصطفوی، عضو هیئت علمی و اپیدمیولوژیست انستیتو پاستور در تیر امسال انجام شد، پس از تهیه پرسشنامه مجزا برای دو گروه بستری و سرپایی شماره تلفن های بیش از ۱۰ هزار نفر که در سه ماهه اول سال جاری به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده بودند از سیستم آمار و اطلاعات وزارت متبوع اخذ و جهاد دانشگاهی برای رسیدن به تعداد حدود دوهزار نمونه مجبور به تماس تلفنی با ۹۱۸۳ شماره تلفن شده است.

براین اساس، با ۱۱۶۸ مورد بیمار سرپایی و  ۸۰۱۵ مورد بیمار بستری تماس حاصل شده که  ۴۷۵ نفر در بخش سرپایی و هزار و ۵۴۸ مورد در بخش بستری به تماس ها پاسخ دادند. ۲۸ درصد از مبتلایانی که در منزل تحت مراقبت بودند، معتقدند بعد از آنها فرد دیگری از اعضای خانواده شان نیز به کرونا مبتلا شده است.
در این بررسی میزان رضایت دو گروه پرسشگری (درمان در منزل و بیمارستان) از تیم سلامت، مجموعه وزارت بهداشت و همه دستگاه های اجرایی مشخص شد. بر این اساس، میزان رضایت مراجعه کنندگان از مراکز سرپایی ۱۶ از ۲۰ و میزان رضایت آنان از بیمارستانها ۱۵.۵ از ۲۰ بود. همچنین مراجعه کنندگان درباره عملکرد کادر بهداشت (بخش سرپایی) نمره ۱۵.۹ از ۲۰ و به عملکرد کادر درمان ( بسنری) نمره ۱۵.۷ دادند.

پاسخگویان به پرسش های این نظرسنجی به عملکرد وزارت بهداشت در بخش بهداشت نمره ۱۵.۳ و عملکرد این وزارتخانه در بخش بستری نمره ۱۶.۲ دادند. آنان همچنین به عملکرد همه دستگاههای اجرایی در مدیریت کرونا در مورد خدمات سرپایی و بهداشتی نمره ۱۴.۱ و برای خدمات بستری و درمانی نمره ۱۵.۳ را ( از ۲۰) دادند.

در خصوص فرآیند پذیرش در بیمارستان، ۱۱.۴ درصد افراد نمونه گفته اند به محض مراجعه به بیمارستان بستری شده اند. ۴۳ درصد یک ساعت و کمتر، زمان بستری شدن شان طول کشیده است. همچنین ۲۳.۸ درصد افراد تا ۲ ساعت، ۱۰.۱ درصد چهار تا پنج ساعت و بقیه (کمتر از ۱۲ درصد) بیش از ۵ ساعت برای بستری شدن منتظر ماندند. در مجموع درصد قابل توجهی از بستری شدگان معتقدند فرآیند پذیرش در بیمارستان خوب یا بسیار خوب بوده است.
بر اساس این گزارش، ۵۵ درصد از بیماران بین ۲ تا ۷ روز در بیمارستان بستری بوده اند. ۸۴.۲ درصد افراد مورد مطالعه نحوه برخورد پرستاران و ۸۷.۶ در نحوه برخورد پزشکان را خوب یا خیلی خوب ارزیابی کرده اند.
همچنین، مهارت و دانش پزشکان از نظر ۸۰.۷ درصد افرادی که در بیمارستان ها بستری بوده اند، خوب یا خیلی خوب ارزیابی شده است. ۳۳.۳ درصد پاسخگویان هزینه ای در زمان ترخیص پرداخت نکرده اند. ۷.۴ درصد افراد کمتر از ۱۰۰ هزار تومان، ۹.۲ درصد بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، ۱۷.۸ درصد بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و فقط ۹ درصد بین ۵۰۰ هزار تا یک ‌میلیون تومان پرداخت کرده اند. بقیه یا بیش از یک میلیون تومان پرداخته اند یا از میزان دقیق پرداخت خبر نداشته اند.