معترضات لبنانی وزارتخانه‌های خارجه، اقتصاد و محیط زیست را تسخیر کردند/ درخواست مکرون از ترامپ برای لغو تحریم حزب الله
معترضات لبنانی وزارتخانه‌های خارجه، اقتصاد و محیط زیست را تسخیر کردند/ درخواست مکرون از ترامپ برای لغو تحریم حزب الله
معترضان لبنانی که با شعار «یا استعفا، یا اعدام» به خیابان ها آمده و با پلیس درگیر شدند، وارد ساختمان وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و محیط زیست شدند. در همین حال مکرون از ترامپ خواسته تا تحریم‌ها علیه حزب الله را لغو کرده و به سرمایه گذاری مجدد در لبنان روی بیاورد.
به گزارش خبرنگار «پارسینه»، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود به او تاکید کرد تحریم‌ها علیه حزب الله لبنان موجب شده است تا این مسئله نتیجه عکس داده و به نفع ایران باشد.

یک مقام کاخ الیزه به رویترز گفت که مکرون به دونالد ترامپ گفته است که آمریکا باید برای کمک به بازسازی لبنان به سرمایه گذاری در این کشور روی بیاورد.

واشنگتن در سال‌های اخیر و در کنار گام‌های پرشماری که علیه تهران برداشته، تلاش کرده است با تحریم‌های گسترده به منابع مالی حزب الله در سراسر جهان ضربه بزند.

به گفته این مقام فرانسوی، مکرون به ترامپ گفته است که «در مورد لبنان واقعیت این است که فشار یا غیبت ایالات متحده و برخی کشور‌های خلیج فارس در واقع می‌تواند به نفع آن‌ها باشد که مورد هدف هستند، یعنی ایران و حزب الله.»

او اضافه کرد: «پس این دعوتی از رئیس جمهور ترامپ برای سرمایه گذاری مجدد در مسئله لبنان است، چرا که وضعیت جدی است و نباید لبنان را در دست کسانی که ایالات تحده قصد دارد با سیاست‌های تحریمی هدف بگیرد، رها کنیم.»

ترامپ به مکرون گفته است در کنفرانسی که روز یکشنبه برای جمع آوری کمک‌های جهانی به لبنان برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. تا کنون بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، پادشاه اردن و نمایندگان چین، روسیه و بانک جهانی و شماری از کشور‌های دیگر برای شرکت در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند.

این مقام فرانسوی گفته است ایران و اسرائیل به دلیل درگیری در مسائل ژئوپولتیکی در این کنفرانس مشارکت نخواهند داشت.

بر اساس بیانیه‌ای که روز جمعه کاخ سفید منتشر کرد، روسای جمهور آمریکا و فرانسه همچنین درخصوص موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفتگو کردند. جزئیاتی از این گفتگو منتشر نشده است.

درخواست مکرون از ترامپ برای لغو تحریم حزب الله/ تسخیر وزارت خارجه لبنان توسط معترضان

زمینه‌سازی برای بسط نفوذ دوباره فرانسه

به دنبال انفجار مهیب روز سه شنبه در بندر بیروت که خسارت جانی و مالی گسترده‌ای بر جای گذاشت، امانوئل مکرون در سفری یک روزه به این کشور گفت که یک نقشه راه برای انجام اصلاحات اضطراری را روی مقامات لبنانی گذاشته است تا کمک‌های میلیاردی جامعه جهانی در اختیار دولت لبنان قرار بگیرد. وی اضافه کرد که در ماه سپتامبر به لبنان بازخواهد گشت تا نحوه اجرای تغییرات را پیگیری کند.

سرزمین لبنان تا پیش از جنگ جهانی اول تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی قرار داشت و در سال ۱۹۱۶، این مناطق به قسمتی از حاکمیت فرانسه درآمد. پس از جنگ جهانی اول سوریه و لبنان کنونی تحت حاکمیت فرانسه قرار داشتند تا آن که در سال ۱۹۴۳ لبنان رسما به کشوری مستقل تبدیل شد. با این وجود فرانسه همواره نفوذ خود در سیاست و اقتصاد این کشور را حفظ کرده است.

امانوئل ماکرون در جریان سفر خود به بیروت در اقامتگاه سفیر فرانسه، جایی که صد سال پیش ژنرال فرانسوی تاسیس دولت لبنان را اعلام کرده بود، اضافه کرد: «این دیگر مسئولیت فرانسه نیست تا به رهبران لبنان بگوید چه کار باید بکنند، اما فرانسه می‌تواند برای انجام اصلاحات فشار بیاورد.»

به دنبال سفر مکرون به لبنان، برخی از رسانه‌ها تلاش کرده اند تا با دمیدن به آتش اختلافات داخلی در این کشور کوچک، به بسط قدرت و نفوذ پاریس در آن کمک کنند.

از جمله، یورونیوز در خبری نوشت بیش از ۵۷ هزار شهروند لبنانی با امضای طوماری خواسته اند تا بار دیگر کشورشان تحت حاکمیت فرانسه قرار بگیرد.

رویترز هم در گزارشی از اعتراضات امروز ساکنان بیروت به نقل از یکی از معترضان نوشت: «مکرون به ما پیشنهاد کمک ارائه کرد، اما دولتمان هیچ کاری نکرده است. همیشه همینطور بوده است. پس از دیدار مکرون، من تمام روز در خودرو به سرود ملی فرانسه گوش می‌کنم.»

با این وجود، ژان‌لوک ملانشون، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری این کشور، روز پنجشنبه ۶ اوت (۱۶ مرداد) در توییتی از اظهارات «مداخله‌جویانه» امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در لبنان انتقاد کرد و نوشت: «من نسبت به مداخله در حیات سیاسی لبنان هشدار می‌دهم. این مورد پذیرش نخواهد بود. لبنان تحت قیومیت فرانسه نیست. من به لبنانی‌ها درباره اصلاحات مورد اشاره ماکرون هشدار می‌دهم. از خواست‌های انقلاب شهروندی تان محافظت کنید.»

درخواست مکرون از ترامپ برای لغو تحریم حزب الله/ تسخیر وزارت خارجه لبنان توسط معترضان

تسخیر وزارتخانه‌های خارجه، اقتصاد و محیط زیست

انفجار بیروت موجب شده است تا مردمی که پیش از این نسبت به اوضاع بد اقتصادی معترض بودند، بار دیگر با شعار «انقلاب، انقلاب» و «یا استعفاء، یا اعدام» به خیابان‌ها سرازیر شوند.

رویترز گزارش داده است که ده‌ها معترض با ورود به وزارت خارجه این کشور شعار‌هایی علیه دولت و هسته‌های قدرت در این کشور سر داده اند. معترضان پیش از آن نیز تلاش کرده بودند وارد ساختمان پارلمان در مرکز بیروت شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش روبرو شدند.

المیادین افزود: گروههایی که وزارت امور خارجه را اشغال کردند، به وزارتخانه های اقتصاد و محیط زیست حمله کردند و اسناد و پرونده ها را از بین بردند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان با آن‌ها درگیر شده است. بنابر اعلام صلیب سرخ لبنان در اعتراضات روز شنبه بیروت دست‌کم ۱۷۲ نفر زخمی شدند.

درخواست مکرون از ترامپ برای لغو تحریم حزب الله/ تسخیر وزارت خارجه لبنان توسط معترضان

تا کنون بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت لبنان، ۱۵۸ نفر بر اثر انفجار روز سه شنبه بیروت کشته شده و ۶۰۰۰ هزار نفر هم زخمی شده اند.