واکنش دولت یمن به سرقت نفت سوریه توسط آمریکا
واکنش دولت یمن به سرقت نفت سوریه توسط آمریکا
"هشام شرف" وزیر امورخارجه دولت نجات ملی یمن روز دوشنبه در پی توافق غیرقانونی نیروهای دمکراتیک کرد سوریه (قسد) و شرکت آمریکایی برای سرقت نفت سوریه گفت: حمایت واشنگتن از این توافق ناعادلانه، رویکردی است که تنها دزدان و سارقان منابع و ثروت ملت‌ها آن را در پیش می‌گیرند.

به گزارش المیادین، شرف همچنین تصریح کرد: چپاول ثروت‌های ملت سوریه، همان دزدی و چپاول منابع نفتی در یمن است که عربستان و امارات در حال غارت آن هستند.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که  پنج مرداد “سلیم الجعدبی” مدیر بخش درآمدهای نفتی وزارت دارایی دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که از آغاز جنگ این کشور، حدود ۱۲۰ میلیون بشکه نفت معادل ۱۲ هزار میلیارد ریال یمنی توسط ائتلاف سعودی به غارت رفته است.

همچنین “احمد دارس” وزیر نفت و فلزات دولت نجات ملی یمن به المسیره گفت: میزان نفت قاچاق شده توسط مزدوران ائتلاف سعودی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۸ میلیون بشکه بوده است.

اظهارات شرف یک روز پس از آن بیان می‌شود که شبکه آمریکایی «الحره» گزارش داد که «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی، قرارداد بسته است.

وزارت امور خارجه سوریه نیز دیروز (یکشنبه) توافق امضا شده میان شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با یک شرکت نفتی آمریکایی را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان وابسته به نظامیان آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند، و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.

طی سال‌های اخیر آمریکا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه بلای جان مردم و سارق منابع نفتی آن‌ها شده است، اقدامی که پیش از این گروهک تروریستی داعش در سال‌های اخیر انجام داده است.