وزیر کشور: دستورالعمل برگزاری مراسم ماه محرم بزودی ابلاغ می‌شود
وزیر کشور: دستورالعمل برگزاری مراسم ماه محرم بزودی ابلاغ می‌شود
وزیر کشور از ابلاغ عنقریب دستورالعمل برگزاری مراسم ماه محرم خبر داد و ضمن تأکید بر اینکه تمامی دستورالعمل‌ها برای صیانت و حفاظت از جان مردم است، ابراز امیدواری کرد: با رعایت دستورالعملها در ماه محرم، جلوه ای از نظم، انضباط، تعهد، مسؤولیت پذیری و اعتقادات و باورها را به نمایش بگذاریم.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی عصر چهارشنبه در حاشیه بیست و هشتمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا که در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور و با حضور وزیر آموزش و پرورش، استاندار و شهردار تهران، معاونان وزارت بهداشت و معاونان و نمایندگان سایر دستگاهها و سازمان های عضو کمیته برگزار شد، با اشاره به اینکه در این جلسه کمیته، دستورکارهای متنوعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: نخستین دستور کار، بررسی نحوه برگزاری مراسم ماه محرم بود که این موضوع در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تصویب شده و مقرر بود کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی بر اساس نظرات بخش های مختلف اجرایی و همچنین بهداشتی و درمانی دستورالعملی آماده کنند.
وی افزود: این دستورالعمل، تهیه شده است که در جلسه امروز مطرح شد. برخی دوستان نظراتی داشتند که مقرر شد این نظرات، ظرف دو روز آینده اعمال شود تا پس از آن، دستورالعمل مورد نظر را ابلاغ کنیم.

وزیر کشور از همه مردم ایران، مبلغان، مداحان، هیأت ها، خطبا، هیأت امنای مساجد و حسینیه ها خواست تا با رعایت دستورالعملها در ماه محرم، جلوه ای از نظم، انضباط، تعهد، مسؤولیت پذیری و اعتقادات و باورها را به نمایش بگذارند.

رحمانی فضلی همچنین خاطرنشان کرد: رعایت این دستورالعمل ها قطعی بوده و ضمانت های اجرایی لازم، پیش بینی شده است اما ما همواره بالاترین ضمانت های اجرایی را مردم عزیز می دانیم؛ چرا که تمامی کارهایی که صورت می گیرد و دستورالعمل ها برای صیانت و حفاظت از جان مردم است. بنابر این تقاضا و تمنا داریم که همه دست اندرکاران این موضوع، بایستی با وزارت بهداشت و درمان نهایت همکاری را داشته باشند و این دستورالعمل ها بدرستی رعایت شود.
وزیر کشور با اشاره به نزدیک شدن آغاز سال تحصیلی جدید و فعالیت مدارس، گفت: وزارت آموزش و پرورش در جلسه امروز طرحی را ارائه کرد که بر اساس آن، سه سناریو برای شرایط سفید که شرایط عادی تلقی می شود، زرد و قرمز طراحی شده است که در این جلسه مقرر شد، وزارت آموزش و پرورش مبنای کار را بر بدترین سناریو قرار دهد. با این حال در مناطقی که وضع سفید یا زرد دارند، بر مبنای متناسب عمل خواهد شد.
وی اضافه کرد: مقرر شد بسترها و زیرساختهای ارتباطاتی و الکترونیکی برای استفاده از فضای مجازی تقویت شود.
رحمانی فضلی افزود: یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها، کمبود تبلت و موبایل هوشمند برای دانش آموزان در بخش هایی از کشور و یا برای افرادی است که توان و وسع مالی ندارند، است که مقرر شد اقداماتی در این زمینه صورت گیرد. همچنین برای تأمین ماسک نیز مقرر شد اقداماتی صورت گیرد.
وزیر کشور تصریح کرد: در نهایت، تصمیم بر این شد که وزارت آموزش و پرورش با قوت و با در نظر گرفتن همه ظرفیتها و تجربه ای که در این چند ماه داشتند، و همچنین بهره گیری از تجربه جهانی، بخوبی عمل کند تا در حوزه آموزش و پرورش دچار ضعف نشویم.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه بررسی شیوع بیماری در شهر تهران یکی از موضوعات مهم مورد بحث جلسه امروز بود، گفت: گزارش هایی از سوی ستاد مقابله با کرونای تهران و وزارت بهداشت و درمان ارائه شد که بر این اساس، روند بیماری را کماکان در شهر تهران نگران کننده می‌دانند.
وی با اشاره به اینکه تهران، مرکز همه امور و فعالیتها، کالاها و خدمات است، تأکید کرد: بر همین اساس، اهمیت و ارزش تهران از منظر تأثیرگذاری‌ در تسری و شیوع بیماری، بسیار بالاست.
وزیر کشور اشاره کرد: برنامه هایی در همین راستا در جلسه امروز مطرح شد که در صورت تصویب در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرا خواهد شد و باید شرایط را در تهران تا حدودی سختگیرانه تر کنیم و خواهش داریم مردم نیز مراعات لازم را انجام دهند.
وی همچنین تصریح کرد: الحمدلله بر اساس گزارشهای ارائه شده، در حوزه رعایت شرایط بهداشتی از جمله زدن ماسک و فاصله اجتماعی آمارها در کشور بسیار بهبود یافته است اما کماکان نیز باید از کمترین احتمال بی توجهی جلوگیری کنیم.
وزیر کشور در پایان گفت: طرحی نیز از سوی بسیج در خصوص مدیریت هوشمند در حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی ارائه شده بود که با توجه به کمبود وقت، مقرر شد در جلسه بعدی کمیته مطرح و بررسی شود تا بتوانیم هوشمندانه تر و با استفاده از وسایل و روشهای دقیق تر شرایط را کنترل کنیم.