پوتین بار دیگر از یکجانبه گرایی غرب انتقاد کرد
پوتین بار دیگر از یکجانبه گرایی غرب انتقاد کرد
رییس جمهوری بار دیگر سیاست‌های کشورهای غربی به رهبری آمریکا مبنی بر یک جانبه گرایی را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ولادیمیر پوتین در برنامه پوتین، کرملین و مسکو افزود: خودخواهی و تمایل به تسلط در روابط بین المللی به بن بست منتهی می‌شود دیر یا زود مردم جهان متوجه این واقعیت می‌شوند.

پوتین ادامه داد: هر آنچه به تضمین تسلط به هر قیمتی استوار شده باشد رویکردی خودخواهانه در عرصه بین المللی به حساب می‌آید و حاصل آن چیزی جز رسیدن به بن بست در روابط نیست.

وی گفت: جهان باید به این واقعیت برسد که هیچ چیزی مهمتر از اتحاد برای چیره شدن بر مشکلات مشترک نیست و یکجانبه گرایی اجازه عملکرد موثر در سطح بین‌المللی را به هیچ کشوری نمی‌دهد.

پوتین ابراز امیدواری کرد به تدریج آگاهی مردم جهان در این خصوص افزایش یابد و کیفیت روابط بین المللی کشورها با هم توسعه یابد.

گفتنی است چندی پیش، وزیران امور خارجه ایران و روسیه در بیانیه ای بر مخالفت با یکجانبه گرایی که شیوه معمول آمریکا و برخی متحدان غربی این کشور در عرصه بین المللی شده است، تاکید کردند.

این بیانیه با عنوان « اعلامیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه ارتقای حقوق بین‌الملل» در ۱۳ بند تنظیم شد و در مراسم رسمی به امضای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرگئی لاوروف همتای روسی وی رسید.

در بیانیه گفته شده بود: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مصمم هستند با رویکردهای غیرقانونی یکجانبه در حل و فصل بحران های جهانی مقابله کرده و فعالانه رویکردهای جمعی و چندجانبه عادلانه مبتنی بر اصول و قواعد کلی شناخته شده حقوق بین الملل را برای حل مسائل فوری و ضروری منطقه ای و جهانی ارتقاء دهند.

کشورها با سرزنش یکدیگر در مهار کرونا موفق نخواهند شد
رییس جمهوری روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه از افرادی که به دنبال مقصر خواندن دیگر کشورها درباره انتشار کرونا هستند، انتقاد کرد و گفت: هیچ اساسی برای این باور وجود ندارد که ویروس کرونا به طور عمد توسط کسی منتشر شده باشد.

وی ادامه داد: ما اکنون باید بر این ویروس چیره شویم نه اینکه به دنبال منشا آن بگردیم و همدیگر را سرزنش کنیم.

رئیس جمهور روسیه گفت: تمامی کشورها باید براساس یک برنامه حمایتی با یکدیگر همکاری کنند تا همگی با هم از این تهدید مشترک رهایی یابیم و قطعا با رویارویی و تقابل در مقابله با کرونا به جایی نمی‌رسیم.