کرونا در فرانسه؛ قدرت فوق‌العاده سگ‌ها برای تشخیص کووید-۱۹
کرونا در فرانسه؛ قدرت فوق‌العاده سگ‌ها برای تشخیص کووید-۱۹
محققان فرانسوی به‌تازگی تحقیقی را انجام داده‌اند که نشان می‌دهد سگ‌ها با استفاده از حس بویایی قوی خود تا ۹۵ درصد قادر به تشخیص و شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا هستند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، تشخیص اولیه کووید-۱۹ بسیار مهم است زیرا فرد مبتلا شده به ویروس کرونا می‌تواند تا دو هفته بدون هیچ علائم بیماری باشد؛ از این رو بدون اینکه آگاه باشد می‌تواند ویروس را منتقل کند.

دانشمندان اکنون برای کمک به تشخیص افراد مبتلا به ویروس و جلوگیری از سرعت انتشار آن از سگ‌ها استفاده می‌کنند.
استفاده از کیت‌های آزمایشگاهی برای تشخیص کووید-۱۹ به دلیل پیچیدگی آن روندی زمان‌بر است؛ به همین دلیل استفاده از حس بویایی سگ‌ها به عنوان گزینه دیگری برای تشخیص استفاده می‌شود.

روزنامه کیپ‌تایمز گزارش داده، دانشمندان فرانسوی از سگ‌ها به عنوان روش دیگری برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده می‌کنند. گروهی از محققان دانشکده دامپزشکی ملی آلفور خارج از پاریس با آموزش هشت سگ از آنها برای شناسایی مبتلایان به ویروس «سارس- کوو۲» عامل بیماری کووید-۱۹ استفاده کردند.

در مرحله آزمایشی آنها متوجه شدند که سگ‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای در شناسایی وجود ویروس مهارت دارند.

در این مرحله محققان فرانسوی از نمونه‌ای متشکل از یک گروه ۳۶۰ نفره استفاده کردند که شامل افرادی بودند که آزمایش آنها درباره ابتلا به کرونا مثبت و منفی بود. سگ‌ها با موفقیتی ۹۵ درصدی توانستند مبتلایان به ویروس را تشخیص دهند.

در گذشته نیز از سگ‌ها که دارای حس تشخیص بو از مسافت طولانی‌اند برای شناسایی بیمارهایی همچون مالاریا و دیگر بیماری‌ها استفاده شده بود. سگ‌ها با این روش می‌توانند مبتلایان به ویروس را تشخیص دهند و برای اطلاع‌رسانی درباره اینکه فرد مبتلا تب دارد می‌توانند آموزش ببینند.